Dozvuky smíšených signálů z jestřábího zasedání Fedu a nižší americké inflace (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek nabídne spíše méně důležitá ekonomická data. V eurozóně bude zveřejněna dubnová bilance zahraničního obchodu, jejíž přebytek by se měl podobně jako v březnu pohybovat mírně nad 17 mld. EUR. Americký kalendář přinese předběžný odhad spotřebitelské důvěry za červen od Michiganské univerzity. Dojít by mělo ke korekci předchozího poklesu. Zveřejněn v USA bude rovněž květnový vývoj vývozních a dovozních cen. Především v Evropě je pak na programu také vystoupení řady centrálních bankéřů, včetně prezidentky ECB Christine Lagardeové a hlavního ekonoma Philipa Lanea, kteří vystoupí na konferenci v Dubrovníku. Mimo výše uvedeného budou dnes na finančních trzích pravděpodobně působit dozvuky jestřábího zasedání Fedu a naopak nižší americké inflace za květen, a to jak ve spotřebitelském, tak i výrobním sektoru.
Dnešní kalendář pro trhy významná data nenabízí
Cenový růst v USA zaostal v květnu za odhady
Průmyslová produkce v eurozóně v dubnu meziměsíčně klesla o 0,1 % a zaostala tak za očekáváními. Tržní konsensus totiž předpovídal meziměsíční nárůst o 0,2 %. Ještě větší pak bylo zklamání z pohledu meziročního vývoje, když oproti loňskému dubnu byla výroba nižší o výrazná 3 %, zatímco byl očekáván pokles o 2 %. Přispěly k tomu i revize historických dat směrem dolů. Z velkých ekonomik se nedařilo především průmyslu v Itálii, jehož produkce meziměsíčně klesla o 1,0 % po březnovém poklesu o 0,5 %. Španělsko zaznamenalo meziměsíční stagnaci, v Německu a Francii naopak výroba mírně vzrostla (o 0,3 %, resp. 0,6 % m/m). Z meziročního úhlu pohledu však vychází ze srovnání lépe Španělsko a Francie s růstem poblíž 1 %. Průmysl Německa a Itálie je naproti tomu o 3-4 % meziročně slabší. S ohledem na stále slabá data je pravděpodobné, že průmysl neposkytne významnou podporu evropské ekonomice ani v letošním druhém čtvrtletí. Ta tak bude muset spoléhat na sektor služeb.
Podobně jako v případě spotřebitelských cen byl také růst cen průmyslových výrobců v USA oproti očekávání nižší. Jak celkový index PPI, tak i ten bez běžně volatilních položek potravin a energií v květnu skončily v meziměsíčním vyjádření 0,3 pb pod odhady. Prvně zmíněný meziměsíčně klesl o 0,2 %, ten druhý pak zůstal oproti dubnu beze změny. V meziročním vyjádření růst cen amerických průmyslových výrobců zpomalil z 2,3 % na 2,2 % a bez potravin a energií z 2,5 % na 2,3 % (konsensus v obou případech činil 2,5 % y/y). Mírně vyšší oproti očekávání pak byly počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden (242 tis. vs očekávaných 225 tis.). Americký dolar reagoval mírným oslabením a umazal většinu včerejších zisků. Jeho kurz k euru se tak ke konci evropského obchodování vrátil do blízkosti včerejších otevíracích úrovní (poblíž 1,08 USD/EUR).
Guvernér ČNB A. Michl na konferenci v Londýně uvedl, že bankovní rada se na červnovém zasedání bude pravděpodobně rozhodovat mezi snížením sazeb o 50 nebo 25 bb. Obě možnosti jsou podle něj otevřené, když tak či onak měnová politika nadále zůstane restriktivní. Zároveň řekl, že poté již banka bude ohledně dalšího snižování úrokových sazeb hodně obezřetná. Výsledek každého dalšího zasedání se bude podle Michla odvíjet od vyhodnocení nově zveřejněných dat a zvláštní důraz bude kladen na vývoj jádrové inflace. Koruna na slova guvernéra ČNB zprvu reagovala oslabením vůči euru o 0,2-0,3 %, následně však došlo ke korekci a její kurz se ke konci evropského obchodování vrátil mírně pod 24,70 CZK/EUR. Pomohlo tomu i zmíněné oslabení amerického dolaru.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky