Investice do zdravotnické infrastruktury na Kypru – příležitost pro české firmy
10.06.2024 / 10:38 | Aktualizováno: 10.06.2024 / 10:48
Zdravotnický sektor v Kyperské republice dostává v posledních letech zásadní impulsy k růstu. Investice přicházejí nejen ze strany státu v kombinaci s evropskými fondy, ale čím dál častěji také ze strany velkých investičních skupin.
Po odeznění pandemie CoV-19 se kyperská vláda rozhodla výrazněji zaměřit na oblast veřejného zdraví. Státní i soukromá zdravotnická zařízení investují do infrastruktury a vybavení. Výše investic se v minulých dvou letech zdvojnásobila. Desítky kyperských lékařů, farmaceutů a veterinářů, kteří v ČR vystudovali, působí ve zdravotnictví jako přirozená lobby pro české výrobky, zařízení a případně služby. Dodávky vybavení do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení – zejm. lůžka, zdravotnická technika a přístroje, nástroje, apod. jsou proto velkou příležitostí pro uplatnění českých firem.
Cíle a opatření vlády by měly přispět také ke zvýšení připravenosti, odolnosti a kvality služeb zdravotního systému GESY (Obecný zdravotní systém) – univerzálního centrálního systému zdravotního pojištění na Kypru. Zápis do obecného zdravotního systému není pro lékaře v Kyperské republice povinný, zaregistrováno je však více než 70 % praktických lékařů. GESY pokrývá více než 88 % nemocničních lůžek, 99 % lékáren a 100 % zdravotnických laboratoří. Výdaje na GESY za rok 2023 dosáhly téměř 1, 45 mld. EUR. V této oblasti stále existuje pro české společnosti široký prostor pro investice a dodávky zařízení a služeb (vč. softwarových řešení). V Kyperské republice se zároveň stále více prosazují soukromá zdravotnická zařízení.
Kypr nemá domácí zdravotnický průmysl, všechny zdravotnické prostředky se dovážejí. Hodnota jejich dovozu na Kypr dosáhla v roce 2022 61,5 milionu EUR. Přibližně 75 % zdravotnických prostředků bylo dovezeno ze zemí EU (zejm. Německo, Nizozemí, Řecko a Belgie), zbytek z ČLR, Koreje, USA a dalších zemí. Současná poptávka zahrnuje hlavně laboratorní a zdravotnické vybavení, služby pro neurologická onemocnění, rakovinu prsu, nefrologická, ortopedická a kardiovaskulární onemocnění. Perspektivní jsou také farmaceutika.
Zdravotnické odvětví má na jižní části ostrova značný růstový potenciál. Vláda by chtěla z Kypru učinit regionální zdravotnické centrum atraktivní nejen pro investory, ale i pro pacienty - cizince, kteří by přispívali k rozvoji zdravotní turistiky na ostrově. Počet investičních projektů zahraničních společností v kyperských zdravotnických zařízeních roste. Investice se týkají buď akvizice stávajících nemocničních jednotek, nebo výstavby jednotek nových. Od roku 2021 do poloviny roku 2023 bylo zahraničními investory podáno 28 žádostí o realizaci nových nemocnic nebo infrastruktury související se zdravotnictvím. Mezi nejvýznamnější hráče na kyperském trhu patří zejména americká společnost CVC Capital (nákup zdravotnických zařízení) a skupina Vivant Medical Investments PLC (výstavba nových zařízení). Projektové investice se pohybují řádově v desítkách mil. €. Projekt, jakým je např. výstavba zdravotnického centra Hadassah Health Park (izraelský investor) v hlavním městě Nikósii, obsahující výstavbu pěti nemocničních budov s 270 jednolůžkovými nemocničními pokoji, 15 nejmodernějšími operačními sály, pohotovostním oddělením, onkologickým a specializovaným rehabilitační centrem, skýtá příležitosti pro realizace českých firem. Podobné centrum společnost plánuje postavit i v Limassolu.
Z výše uvedeného vyplývá, že kyperský trh může českým společnostem poskytnout jedinečné příležitosti pro jejich uplatnění. V minulých letech se na ostrov podařilo proniknout např. českému výrobci zdravotnických lůžek, který jich sem dodal téměř dva tisíce. V Kyperské republice jsou etablovány také některé české farmaceutické firmy a výrobci zdravotnických pomůcek.
Tým velvyslanectví České republiky v Nikósii je připraven svými kontakty jak na vládní, tak i na podnikatelské úrovni, být maximálně nápomocen všem firmám se zájmem rozšířit své aktivity na Kypr.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?