V květnu v Česku zbankrotovalo 60 firem, zatím nejvíce v tomto roce
V květnu bylo v České republice vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností a zároveň bylo podáno 76 návrhů na bankrot. Počet firemních bankrotů byl v tomto měsíci zatím nejvyšší za letošní rok. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
Počet bankrotů obchodních společností se oproti dubnu zvýšil o 7, zatímco počet návrhů na jejich bankrot se naopak o 22 snížil . „Vyšší počet firemních bankrotů v květnu odpovídá vysokému počtu insolvenčních návrhů v předešlých měsících. V průměru za jeden měsíc bylo letos vyhlášeno jen o dva bankroty více než v roce předešlém, takže lze očekávat, že se v nejbližších měsících počet bankrotů nijak zásadně zvyšovat nebude,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
V prvních pěti měsících roku bylo vyhlášeno pouze 281 bankrotů obchodních společností, což je méně než v předešlých třech letech. Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo průměrně 16 z každých 10 tisíc aktivních firem. „Oproti podnikatelům nebo domácnostem firemních bankrotů zatím příliš nepřibývá, a to navzdory vyšším počtům firemních bankrotů v okolních zemích,“ dodává Věra Kameníčková.
Největšími společnostmi, které v květnu zbankrotovaly, jsou BIS Euromont a.s. se sídlem v Praze a BREX s.r.o. z Liberce.
Nejčastější jsou firemní bankroty v Karlovarském a Moravskoslezském kraji
Nejvíce firemních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Praze (26), v Jihomoravském kraji a v Moravskoslezském kraji (shodně 7). Naopak žádný bankrot obchodní společnosti nebyl vyhlášen ve Zlínském kraji. Nejvyšší míru bankrotu vykazuje Karlovarský kraj, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 21 z 10 tisíc aktivních subjektů a Moravsloslezský kraj, kde zbankrotovalo 20 na 10 tisíc aktivních firem. Nejlépe dopadly společnosti ve Středočeském kraji, u nichž připadlo jen 8 bankrotů na 10 tisíc aktivních firem.
V rámci odvětví bylo v květnu nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v obchodu (11), ve stavebnictví (8) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (7). V přepočtu na 10 tisíc aktivních subjektů za posledních 12 měsíců zbankrotovalo nejvíce firem v kategorii ostatních odvětví (21), v dopravě (20) a ve zpracovatelském průmyslu (19). Nejlépe dopladly firmy v oblasti vzdělávání, zdravotní a sociální péče a rovněž v odvětví informační a komunikační činnosti (7 bankrotů).
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.
Více informaci na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky