OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  05.06.2024 12:00:00

Tato pravidla pro provoz platí v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku (S-PEDELEC)

Jsou elektrokola S-pedelec další velkou novinkou na trhu s jízdními elektrokoly? Je to docela dobře možné, pokud se podíváte na údaje o prodeji rychlých elektrokol v různých evropských zemích. Například Švýcarsko a Belgie hlásí silný růst prodeje. Tento trend bude pravděpodobně následovat i v dalších regionech. Existuje však jedna překážka: V mnoha zemích stále platí přísné předpisy, které by mohly koupi elektrokola typu S-pedelec znevýhodnit.

Chcete vědět, jaké předpisy platí pro jejich provoz? V následujícím článku jsme se blíže podívali na pravidla pro S-pedelec v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Co jsou elektrokola typu S-PEDELEC?

Než se začneme zabývat jednotlivými předpisy, rádi bychom se blíže podívali na vozidla S-pedelec. S-pedelec jsou elektrická jízdní kola, která poskytují pomoc až do rychlosti 45 km/h. Ve srovnání s klasickými elektrokoly, která poskytují asistenci do rychlosti 25 km/h, mají speed pedelecs obvykle výkonnější motor a robustnější konstrukci. Splňují tak vyšší rychlost a jsou s nimi spojené vyšší požadavky na bezpečnost.

Dalším rozdílem je právní rámec. Vzhledem k vyšší maximální rychlosti jsou rychlá elektrokola v mnoha zemích považována za motorová vozidla. To znamená, že se na ně vztahují přísnější předpisy než na klasická elektrokola. Mezi jednotlivými zeměmi však existují zásadní rozdíly, jak ukazuje následující přehled.

Pravidla pro S-PEDELEC ve Švýcarsku

Začněme Švýcarskem. V roce 2022 se zde prodalo 22 782 speed pedeleců, což je více než 10 % všech prodaných elektrokol v zemi. Švýcarsko je tak považováno za průkopníka v oblasti S-pedelec v Evropě. A to má co do činění s velmi přívětivými předpisy. Už v roce 2012 byly cyklistické trasy – tedy cyklostezky – pro speed pedelecs plošně uvolněny. Díky tomu mají příznivci speed pedeleců v provozu stejné možnosti jako klasičtí cyklisté. Zároveň těží z vyšší rychlosti. Není proto náhodou, že přední výrobci S-pedeleců, jako jsou FLYER a Opium, pocházejí také ze Švýcarska.

Existují však také určité předpisy, které rychlá elektrokola odlišují od klasických elektrokol. Podle zákona jsou považovány za motocykly. Takže k jízdě na nich potřebujete žlutou registrační značku. Je potřeba také pojištění. Kromě toho mohou S-pedelec řídit pouze osoby starší 14 let s řidičským průkazem typu M. Pokud jde o vybavení, je vyžadována přilba. V neposlední řadě musí mít vaše kolo zvonek a osvětlení se světly pro denní svícení. Tento poslední bod se ve Švýcarsku týká vlastně všech elektrokol.

Pravidla pro S-pedelec ve Švýcarsku:

  • pojištění a žluté značky
  • nejméně 14 let nebo více
  • řidičský průkaz skupiny M
  • povinná přilba

Pravidla pro S-PEDELEC v Německu

V Německu je situace zcela odlišná. Německé předpisy o silničním provozu (StVO) zde považují rychlá kola za mopedy. To znamená, že musíte jezdit na svém S-pedelecu po normální silnici. Používání cyklostezek je povoleno pouze ve výjimečných případech. Pro mnoho jezdců je to jasná překážka pro koupi. Podle průzkumu trhu, který provedl ZIV (Asociace německého cyklistického průmyslu), se v poslední době v celé zemi prodalo pouze 11 000 S-pedeleců – o polovinu méně než ve Švýcarsku.

Stejně jako ve Švýcarsku i v Německu je předepsáno povinné pojištění a k provozu rychlého kola potřebujete registrační značku. Věková hranice je v Německu vyšší, jezdci musí být nejméně 16 let. Na motocyklu S-pedelec smíte jezdit pouze v případě, že máte řidičský průkaz skupiny AM. K povinné výbavě patří zpětné zrcátko, tlačný podpůrný prvek, osvětlení registrační značky, klakson a osvětlení s denním a brzdovým světlem. Povinné jsou zde také přilby.

A co víc: Je docela dobře možné, že německé regulační orgány v blízké budoucnosti lépe začlení S-pedelecs do koncepce silničního provozu. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko právě probíhá odpovídající test. Podle změny zákona zde mohou města povolit rychlá elektrokola na cyklostezkách. To by mělo být pro mnoho uživatelů dalším podnětem k přechodu na tento druh elektrokola.

Pravidla pro S-pedelec v Německu:

  • pojištění a registrační značka
  • nejméně 16 let nebo starší
  • řidičský průkaz skupiny AM
  • povinná ochranná přilba

Pravidla pro S-PEDELEC v Rakousku

Rakousko je ještě přísnější než sousední Německo. Zde jsou elektrokola S-pedelec považována za vozidla kategorie L1e-B. Z právního hlediska jsou tedy rovnocenné mopedům. Používání cyklostezek je zde proto pro ně rovněž tabu. V Rakousku, stejně jako ve Švýcarsku a Německu, platí povinnost pojištění, a tedy i povinná registrační značka.

Z hlediska výbavy potřebuje speed pedelec pevné osvětlení s brzdovým světlem a osvětlením SPZ, zpětné zrcátko, pneumatiky ECE-R 75, brzdové páky s kulovými koncovkami. Dále jsou vyžadovány dvě nezávisle fungující brzdy, zvukové výstražné zařízení a boční a pedálové odrazky. Musíte používat přilbu, která odpovídá normě pro motocyklové přilby ECE-R 22-05. A musíte mít s sebou také lékárničku.

Všechna tato pravidla mají své důsledky: Například počet prodaných motocyklů S-pedelec v Rakousku je v současné době tak malý, že oficiální údaje o prodeji nejsou ani dostupné.

Pravidla pro S-pedelec v Rakousku:

  • pojištění a registrační značka
  • nejméně 16 let nebo starší
  • řidičský průkaz skupiny AM
  • povinné používání přileb (norma pro motocyklové přilby ECE-R 22-05).

Závěr: pravidla pro provoz v německy mluvících zemích

Náš přehled předpisů pro S-pedelec v Německu, Rakousku a Švýcarsku ukazuje, že navzdory regionální blízkosti existují v předpisech značné rozdíly. Zatímco Švýcarsko zaujímá liberálnější postoj a povoluje provoz kol S-pedelec na cyklostezkách, což vedlo k rozmachu prodeje, předpisy v Německu a Rakousku jsou restriktivnější. Údaje o prodejích v jednotlivých zemích ukazují, že tyto rozdíly mají přímý vliv na přijetí a oblibu těchto vozidel. Nicméně vývoj, jako například v Severním Porýní-Vestfálsku, by mohl být signálem možné pozitivní změny v Německu.

A co víc: SESPIN je německo-rakousko-švýcarský výzkumný projekt, který v současné době zkoumá, jak lze rychlá elektrokola bezpečně a efektivně integrovat do příslušných dopravních systémů. Výsledky se očekávají v průběhu letošního roku.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

St 12:00  Chráníte svůj majetek i během letní dovolené? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
13.06.2024  Pojištění na dovolenou zdarma? České zákony to umožňují OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688