Export (export.cz)
Export  |  27.05.2024 13:05:00

Město Priština zřizuje s pomocí Prahy nový integrovaný záchranný systém

Kosovské hlavní město Priština buduje nový integrovaný záchranný systém. Pomáhá jí v tom česká metropole Praha. Česká strana kromě know-how nabízí i nové technologie a vybavení využívané v záchranných systémech. Potvrzuje se, že na západním Balkáně vznikají nové příležitosti pro export požární, zdravotnické a monitorovací techniky a mapovacích softwarů vyrobených v Česku.

Foto: Velvyslanectví ČR v Přištině

Kosovo, které bude v roce 2030 pořádat Středozemní hry, rovněž mapuje zájem českých investorů o účast ve 12 velkých projektech na výstavbu sportovní, dopravní a obslužné infrastruktury.

DELEGACE NA RADNICI I V HASIČSKÉ STANICI

Delegace z Prištiny se v polovině května na Nové pražské radnici a v nejmodernější Hasičské stanici č. 3 v Praze 7 seznámila s fungováním a technologiemi záchranného integrovaného systému hlavního města Prahy. V delegaci, kterou vedl starosta Prištiny Përparim Rama, byli odborní ředitelé pro bezpečnost a mimořádné situace Prištiny, Hasičského záchranného sboru Prištiny, regionální Policie Kosova a Zdravotnické záchranné služby Prištiny.

O české zkušenosti a znalosti z oboru se s kosovskými partnery podělili ředitelé pražského Záchranného zdravotnického systému, Městské policie Prahy, pražského Hasičského záchranného sboru a další odborníci působící v integrovaném záchranném systému hlavního města.

LÁKADLO STŘEDOZEMNÍCH SPORTOVNÍCH HER

Bezpečnostní ředitel Prištiny během podnikatelského fóra v Praze pozval české investory k účasti ve 12 projektech na vybudování sportovní infrastruktury potřebné pro pořádání Středozemních sportovních her v Kosovu v roce 2030 a dopravní a obslužné infrastruktury v hlavním městě Kosova.

Kosovo bude v následujících letech realizovat výstavbu olympijské vesničky s fotbalovým stadionem, basketbalovými halami, atletickým stadionem, bazény, tenisovými centry, autobusovým nádražím, nákupním centrem a administrativními budovami. Další plány v Prištině zahrnují výstavbu podzemní dráhy, tržnic, sportovního a mládežnického centra.

Město zamýšlí revitalizovat chátrající industriální prostory a vytvořit z nich kulturní a zábavní centrum, postavit několik podzemních parkovišť, autobusové nádraží i nadchod. Plány starosty Prištiny, který je profesí architekt a podílel se mimo jiné na projektech Olympijských her v Londýně, jsou ambiciózní. Ovšem nejsou nereálné. Již dnes je zřejmé, že Priština mění svůj ráz a díky novým budovám a architektuře se stává moderním evropským městem.

Foto: Velvyslanectví ČR v Přištině

DO SLANÉHO I DO POLIČKY

Na názorné prezentace jednotlivých součástí integrovaného záchranného systému navázal doprovodný firemní program. Delegace zavítala do Slaného a Poličky a seznámila se s výrobními procesy společností Linet, THT Polička a EGO Zlín. Prohlédla si nejmodernější nemocniční a zdravotnická lůžka včetně přidružených technologií, hasičské nástavby včetně zakomponovaných požárních prostředků a podvozků Tatra a dekontaminační a ochranné prostředky.

Další české firmy se s delegací setkaly na podnikatelském fóru pořádaném pod patronací ředitele Odboru evropských zemí Martina Pospíšila na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR v Praze. V B2B části fóra brněnská společnost GINA Software představila svůj systém pro řízení veřejné bezpečnosti a zabezpečení, firma Proma Reha z České Skalice specializovaná nemocniční pečovatelská lůžka, letecká společnost AIR VIP nabídla zkušenosti z provozování rychlé přepravy raněných, nemocných, krve, krevních derivátů a biologických materiálů, firma MDP GEO koncepci a systémový management Smart Cities, společnost Grant Detection patentované know-how detektoru osob, zvířat a vozů na bázi detekce srdečního tepu.

Státní Česká exportní banka podpořila firemní prezentace informacemi o možnostech využití programu podpory českým exportérům na zahraničních trzích.

Zájemci o bližší informace k projektům v Prištině mohou kontaktovat české velvyslanectví v Prištině na pristina.commerce@mzv.gov.cz nebo přímo poradce starosty Prištiny Bekima Brestovci na bekim.brestovci@rks-gov.net nebo mobilním telefonu +383 49 631 700.

Iva Šustáková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Prištině

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688