Export (export.cz)
Export  |  23.05.2024 11:36:00

Silnice, letiště i přístavy. Kambodža chystá investice do infrastruktury

Kambodža stále patří k nejméně rozvinutým zemím světa, nicméně v posledních letech prochází významnou ekonomickou i sociální transformací a výrazně se modernizuje. Země plánuje velké investice do infrastrukturních projektů, což přináší řadu obchodních příležitostí také pro zahraniční firmy.

Ilustrační foto Shutterstock

Kambodžská silniční síť trpí nízkou hustotou a pokrývá spíše rovinaté jižní oblasti země. Železnice je zastaralá a neefektivní. Vodní doprava momentálně využívá především toku řeky Mekong, po které je zboží dopravováno do přímořských přístavů ve Vietnamu. Postupně jsou budovány nové mezinárodní letištní huby (nové letiště v Siem Reapu zahájilo provoz letos, v Phnompenhu se předpokládá dokončení v příštím roce), nicméně řada okrajových regionů s potenciálem turistického ruchu zatím odpovídající leteckou infrastrukturou nedisponuje. Podle indexu logistické výkonnosti (LPI), vydávaného Světovou bankou, se Kambodža z hlediska kvality infrastruktury související s dopravou v roce 2023 umístila až na 125. místě ze 139 sledovaných zemí. V měření získala pouze 2,1 z 5,0 možných bodů. Pro srovnání sousední Thajsko se v celkovém stavu dopravní infrastruktury umístilo na 25. místě se skóre 3,7 bodu a Vietnam na 47. pozici se ziskem 3,2 bodu.

Úřady vytipovaly na 150 projektů

Úřady proto schválily takzvaný Komplexní hlavní plán kambodžského tranzitního a logistického systému na období 20232033, zpracovaný ve spolupráci se Světovou bankou, japonskou rozvojovou agenturou JICA a několika čínskými společnostmi. Na jeho základě má dojít k rozšíření vysoce účinných tranzitních systémů v celé zemi (a také k propojení do dalších zemí regionu jihovýchodní Asie), které výrazně přispějí k posílení národního hospodářského růstu a zároveň budou reagovat na potřeby udržitelné a sociálně-ekonomické společnosti. Investice do infrastrukturálních projektů by během následující dekády měly dosáhnout hodnoty 36,7 mld. USD. Vedle výstavby, případně modernizace letišť, se budoucí rozvoj týká dálniční a silniční sítě, železnice, říční i námořní dopravy, a to včetně přístavů.

Rada pro rozvoj Kambodže a Ministerstvo veřejných prací a dopravy (MPWT) v komplexním hlavním plánu identifikovaly celkem 174 prioritních projektů, z toho 94 silničních, 8 železničních, 23 projektů říční, 20 námořní a 10 projektů letecké dopravy, 15 logistických a 4 další projekty.

Země chystá mise do EU

Kambodžská vláda chce pro projekty využít mechanismu partnerství veřejného a soukromého sektoru, a především zahraniční zdroje financování. Je zřejmé, že velká část aktivit bude realizována čínskými firmami (například vodní kanál Funan Techo, který jako součást iniciativy Pás a stezka, má propojit hlavní město Phnompenh s přímořským městem Kep). Nicméně Kambodža dává zřetelně najevo, že v rámci diverzifikace stojí i o prohloubení spolupráce se subjekty z dalších zemí, včetně členských států EU. V této souvislosti plánuje v blízké budoucnosti sérii obchodních misí do EU, během nichž chce prezentovat investiční a obchodní příležitosti v zemi, a to včetně zapojení do infrastrukturálních projektů. V případě, že se ČR stane jednou z cílových zemí, budou mít české firmy možnost oslovit kambodžské představitele osobně. I kdyby však k tomuto nedošlo, vždy bude příležitost kontaktovat příslušné kambodžské instituce nebo se stát součástí většího řešení na nadnárodní úrovni s dalšími evropskými partnery.

Roman Seidl, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688