Ranní okénko - Ceny v průmyslu snižují dynamiku, zasedat bude maďarská centrální banka
Dnes bude v Německu, stejně jako včera v Česku, zveřejněn index PPI, který napoví, jak se vyvíjí cenová hladina v průmyslovém sektoru našeho největšího exportního partnera. Po vysoké inflaci let 2021-2022 tam výrazný cenový propad na konci roku 2022 odstartoval sérii deflačních kroků zpět, které by se měly stabilizovat v tomto roce. Dynamika průmyslových cen je zatím v porovnání s předchozími lety značně snížená a z měsíce na měsíc dochází jen k nepatrným změnám. Zatímco v březnu ceny v průmyslu vzrostly o 0,2 %, v dubnu se očekává jejich nárůst o 0,3 % (m/m). V meziročním srovnání ceny ještě stále klesají rychleji, ale dynamika se také zklidňuje (-4,1 % v únoru vs -2,9 % v březnu a očekávaných -3,1 % v dubnu). Ačkoli vývoj německého průmyslu má daleko k ideální situaci, cenová normalizace je dobrou zprávou pro evropskou centrální banku, která tak dostává další signály, že vývoj cenové hladiny se daří dostat pod kontrolu a že v červnu bude možné začít uvolňovat zpřísněné měnové podmínky. Měnově-politické rozhodnutí se očekává i od maďarské centrální banky, která by dnes měla dle našeho i tržního odhadu přistoupit ke snížení úrokových sazeb o 50bb na 7,25 %.
Pohled zpět:
Včera byl zveřejněn index cen průmyslových výrobců (PPI) v Česku, který po březnové stagnaci přeskočil do nižších kladných čísel, když v meziměsíčním vyjádření došlo k růstu o 0,2 %, v meziročním pak o 1,4 %. S prolomením cenové stagnace počítala i naše prognóza, ačkoli odhadovaný růst byl o něco vyšší. Nižší, než očekávaný růst ovlivňují faktory jako slabší domácí i zahraniční poptávka, která zůstává utlumená, nebo naopak silnější koruna, která prodražila ceny dovážených vstupů. Z hlediska ostatních výrobců dochází k výraznému propadu cen v zemědělské výrobě (-3,5 % m/m, -13,4 % r/r), kde ceny v meziročním srovnání klesají již po dvanáct měsíců. V závislosti na druhu zboží však identifikujeme i výrazně inflační kategorie, jako např. ovoce a brambory, jejichž ceny se meziročně zvýšily o 55,6 %, resp. o 19,5 %. Prudký nárůst cen zde může souviset zejména s poškozením úrody, která nepřestála dubnové teplotní výkyvy.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5101
Po poklidném konci minulého týdne bylo pondělí na světových trzích o něco optimističtější, cenové zisky si připsala většina hlavních indexů. Americký S&P 500 pokračoval v růstu, ačkoli v druhé půli dne část zisku odmazal a den ukončil výsledkem +0,09 %. Od začátku roku je index v plusu již o více než 11 %. Německý DAX si připsal 0,34 %, přičemž pražská burza si pohledem indexu PX polepšila dokonce o 0,4 %. Česká koruna včera mírně oslabila, aktuálně se pohybuje v těsné blízkosti úrovně 24,7 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz