Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď
Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, tak každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejme se blíže na investiční návyky jednotlivých generací a to, co je pro ně typické.
Jak se liší způsoby investic Gen X a Mileniálů?
Generace X (1965-1980) obecně zastává konzervativní investiční přístup kvůli negativním zkušenostem způsobeným ekonomickými turbulencemi v minulosti, a proto nejčastěji investuje své úspory do nemovitostí, protože je vnímá jako bezpečnou investici. Oproti tomu mileniálové (1980-1995) mají tendenci při investování více zariskovat a neustálý příchod nových technologií a trendů jim nedělá potíže. „Dalo by se říct, že lidé z této generace jsou považováni za tzv. digital natives s průměrnou finanční gramotností, kteří hledají rychlé způsoby výnosů z investic a upínají se na online investiční platformy a aplikace," říká Jan Skovajsa, majitel a CEO firmy myTimi a Bondbot.
V čem je Generace Z výrazně odlišná?
Ve svých investičních postupech se oproti ostatním generacím výrazně odlišuje neunáhleným přístupem při zvažování nových investičních příležitostí a důrazem na dlouhodobé plánování. Koeficient finanční gramotnosti u Gen-Z (narozena po roce 1995) je výrazně vyšší a za jeden z hlavních důvodů je považována blížící se důchodová reforma, které si je stávající generace mladých lidí vědoma a v ideálním případě si zakládá důchodové spoření už krátce po dvacátém roku. Americká studie z roku 2022 ukázala, že ačkoliv je Gen-Z nejmladší pracující skupinou lidí, tak více než 30 % si aktivně spoří na důchod už teď a 67 % lidí, kterým byl nabídnutý plán na důchodové spoření, ho striktně dodržují. I podle Jana Skovajsy se jedná o první generaci lidí, která chápe, že aktivní spoření si žádá čas, a je ochotná tomu přizpůsobit svůj měsíční rozpočet.
Porovnání pohledů Generace Z a Mileniálů na majetkové plánování
Mnozí považují za nejvyšší finanční cíl předat své bohatství budoucím členům rodiny. Studie prokázala, že se tento cíl stupňuje napříč generacemi a nejmladší generace to považují za vyšší prioritu než jejich předchůdci. Tento trend naznačuje posílení významu plánování dědictví a jeho vnímání mladších generací, které kladou důraz na budoucí finanční stabilitu svých potomků.
Je také rozdíl v tom, kde tyto generace hledají rady ohledně majetkového plánování. Mladší generace si nechávají častěji poradit od členů rodiny, přátel a sociálních sítí. To je v protikladu k jejich starším příbuzným, kteří častěji hledají radu od tradičnějšího zdroje, jako je například profesionální finanční poradce. Názor Jana Skovajsy, majitele a CEO firmy myTimi a Bondbot, potvrzuje, že se v současné době jako nejlepší způsob investování svých úspor nabízí postupné investice s měsíčním nebo kvartálním opakováním.
Pro zájemce, kteří chtějí efektivně znásobit své finance v dlouhodobém časovém horizontu, uvádí Jan Skovajsa několik praktických rad:
- Akcie, ty dlouhodobě nabízí nejlepší výnos, ale riziko se nevylučuje. Doplnil bych to o dobře diverzifikované nemovitosti, které jsou zatížené hypotékou pro maximalizaci ročního výnosu za vložené peníze a v zásadě využití úvěrů od banky s velmi nízkou úrokovou sazbou.
- Obecně bych se vyhnul komoditám, derivátům apod., které mohou mít jiný účel, než je běžné investování.
myTimi
Firma myTimi vznikla v roce 2017 a ve svých počátcích nabízela zejména služby virtuální asistence jedincům a firmám, kteří si zde mohli nechat zpracovat nejrůznější drobné úkoly jako vyřizování byrokracie na úřadech, rezervace v restauracích a hotelech, pořádání oslav a spoustu dalšího. Kromě těchto původních služeb začala firma myTimi v roce 2019 nabízet také marketingové služby, které nyní tvoří většinu jejích aktivit.
CEO a spolumajitelem firmy je Jan Skovajsa, který celý projekt založil na základě svých vlastních potřeb delegovat nejrůznější úkoly, pracovat efektivně a šetřit tak čas.
Více informaci na: www.myTimi.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka