Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
Včera jsme se tu věnovali tomu, že u utilit dosahuje rozdíl mezi dividendovými výnosy a výnosy vládních dluhopisů dost nízkých hodnot – utility nejsou z tohoto pohledu nijak levné. Podobné srovnávání dividendových, či ziskových výnosů akcií s výnosy dluhopisů je přitom dost časté, občas se mu věnuji i já. A dnes bych rád zabrousil do trochu techničtější části celé věci. Která ale osvětlí pár zajímavých věcí, relevantní i při změnách inflačních režimů.
V následujících dvou tabulkách první čtyři proměnné určují férovou hodnotu valuací, tedy poměr cen k ziskům PE. Předposlední sloupec pak ukazuje obrácené PE, nazývané často ziskový výnos akcií. A poslední sloupec je vrcholem dnešního příběhu čísel a slov, jde o rozdíl mezi oním ziskovým výnosem a bezrizikovými sazbami Rfr. Těmi jsou výnosy desetiletých vládních dluhopisů, které spolu s rizikovou prémií akciového trhu RP, očekávaným dlouhodobým růstem zisků G a poměrem dividend k ziskům POR určují ono férové PE.
Ono férové PE je na základě Gordonova růstového vzorce rovno POR dělenému rozdílem mezi požadovanou návratností a růstem. Požadovaná návratnost je přitom dána bezrizikovými výnosy a rizikovou prémií. Dvě tabulky se pak liší v jednom důležitém aspektu – v první jsou od sebe odtržené výnosy dluhopisů a růst ekonomiky/zisků, v druhé se tyto dvě proměnné kopírují.
Druhá tabulka by měla být realističtější, protože výnosy dlouhodobých dluhopisů by měly být výrazně ovlivněny růstově-inflačním výhledem. Zde tedy konkrétně platí předpoklad, že při růstu ekonomiky/zisků o 1 % jsou výnosy na 1 % atd. Takové provázání pak znamená, že PE se při změnách růstu/výnosů nemění a to samé pak platí o EP. Mění se ale rozdíl mezi EP a výnosy a to v opačném směru, než v tabulce první: Pokud výnosy rostou (kvůli vyššímu tempu růstu ekonomiky a zisků), rozdíl mezi EP a výnosy dluhopisů se snižuje. Opět zde přitom platí, že rizikové prémie jsou konstantní a rozdíl opět neukazuje jejich výši, ale míchá jí s růstem. Navíc se ale ukazuje jedna podstatná věc:
Valuace (PE) mohou být při změnách výnosů/růstu stále na svých férových úrovních, ale rozdíl mezi EP a bezrizikovými sazbami se může výrazně měnit. Či řečeno obráceně: Pokud jsou výnosy provázány s růstem, změny rozdílu mezi EP a výnosy nemusí ukazovat na odchylku od férových valuací. Je totiž dána čistě matematicky. Připomeňme si v této souvislosti včerejší graf, kde je rozdíl mezi dividendovými výnosy utilit a výnosy dluhopisů. V principu u něj platí to samé a vidíme, že rozdíl se v období velmi nízkých sazeb pohyboval výš, než nyní, kdy jsou sazby výrazně výš. To je mustr popsaný druhou tabulkou:
Zdroj: X
Krátké suma sumárum: Rozdíl mezi obráceným PE a výnosy dluhopisů není rizikovou prémií akciového trhu. A jeho změny probíhající při změnách výnosů dluhopisů mohou být alespoň z části čistě matematického rázu. A nemusí moc říkat o odchylkách od férových valuací, míře nadhodnocenosti, či podhodnocenosti trhu. Při relativně malých změnách sazeb je tento efekt méně významný, ale pokud se mění ekonomické, inflační a sazbové režimy, může tomu být jinak. Praxe je pak pestřejší – může ležet někde mezi první a druhou tabulkou, mění se i prémie a POR a růst zisků se může výrazně odchylovat od růstu ekonomiky.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2023. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Žádost o registraci do zvláštního režimu jednoho správního místa (režim mimo Evropskou unii) 25 5131 (vzor číslo 1)
- Žádost o registraci do zvláštního režimu jednoho správního místa (režim mimo Evropskou unii) 25 5131 (vzor číslo 2)
- Žádost o registraci do zvláštního režimu jednoho správního místa (režim mimo Evropskou unii) 25 5131 (vzor číslo 2)
- Spence o změně inflačního režimu a vlivu nových technologií na ekonomiku - Víkendář (video)
- Největší akciový trh a jeho hvězdný sektor na technické křižovatce a jeden trik Wall Street, na který neskáču
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory