Iniciativa Global Gateway v Indii a příležitosti pro české firmy
03.05.2024 / 10:23
Kde: IndieIniciativa EU Global Gateway má za cíl mobilizovat mezi lety 2021 a 2027 po celém světě investice do infrastruktury ve výši 300 miliard eur, což z ní dělá globálně největší iniciativu svého druhu. Významné investice přináší Global Gateway i do Indie, kde se projekty zaměřují především na oblasti udržitelné urbanizace a energetické transformace. Za vlajkové projekty v Indii pro rok 2024 vybrala EU projekty výstavby linek metra ve vybraných indických městech. Celkově již bylo v rámci Global Gateway od roku 2021 v Indii investováno přes 7 miliard eur. Kromě přínosů pro místní rozvoj znamenají tyto nemalé investice také příležitost pro zapojení českých firem, kterých na indickém trhu úspěšně působí celá řada.
Evropský plán investic do rozvoje globální infrastruktury, iniciativa Global Gateway, pracuje s přístupem Team Europe, který spojuje zdroje a aktivity EU, jejích rozvojových bank, členských států a jejich rozvojových agentur a finančních institucí. Všechny zmíněné instituce se pak pomocí vhodných finančních nástrojů, zejména zvýhodněných půjček, snaží mobilizovat veřejné i soukromé investice a zvýšit tak pozitivní dopady svých aktivit. Od roku 2021 bylo v Indii v rámci Global Gateway investováno přes 7 miliard eur. Na tomto čísle se významně podílely zejména Evropská investiční banka (EIB), rozvojové agentury Francie (AFD) a Německa (GIZ), rozvojové banky Německa (KfW) a Nizozemska (FMO) a samotná EU. A investice budou pokračovat - jen samotná EIB deklarovala připravenost investovat v Indii 1 miliardu eur ročně!
Tematicky se Global Gateway v Indii v roce 2024 i dlouhodobě soustředí zejména na dvě prioritní oblasti - udržitelná urbanizace a energetická transformace. Do těchto oblastí také od roku 2021 mířila velká většina investovaných prostředků. V praxi jde často o projekty výstavby metra a zlepšení městské dopravní infrastruktury. Od roku 2021 takové projekty s podporou Global Gateway probíhaly nebo probíhají v 10 indických městech Bhopal, Pune, Nagpur, Agra, Kanpur, Lucknow, Banalore, Kochi, Suar a Ahmedabad a na jejich financování bylo vyčleněno přes 3 miliardy eur. Dále se projekty zaměřují zejména na cirkulární ekonomiku a nakládání s odpadem, financování obnovitelných zdrojů energie (OZE) nebo podporu malých a středních podniků v ochraně klimatu.
Možnosti zapojení pro české firmy
Indie patří s odhadovaným růstem HDP 7,8 % v roce 2023 k nejrychleji rostoucím ekonomikám a na léta 2024 a 2025 předpovídá Mezinárodní měnový fond růst 6,8 % a 6,5 %. Vzhledem k velikosti trhu, rychlému hospodářskému růstu a rozvoji mnoha sektorů nabízí Indie významné obchodní a investiční příležitosti pro české firmy. Iniciativa Global Gateway tyto příležitosti ještě rozšiřuje.
Jak je patrné z výše uvedených prioritních témat a realizovaných projektů, příležitosti pro české firmy se otevírají zejména v oblasti udržitelné urbanizace včetně výstavby metra a energetiky, zejména obnovitelných zdrojů energie.
Indie zaměřuje na cenově dostupná a udržitelná energetická řešení a během příštích pěti až šesti let se chystá investovat do energetiky 67 miliard dolarů. Indická vláda se také zavázala zvýšit elektrifikaci milionů domácností a zvýšit využívání biopaliv a obnovitelných zdrojů energie, což Indii staví do pozice klíčového hráče na světovém energetickém poli. Do budoucna se Indie také hodlá stát světovým centrem pro výrobu a export vodíku.
Prakticky mají firmy několik možností zapojení. Veřejné zakázky na velké infrastrukturní projekty podpořené Global Gateway vyhlašují místní implementující organizace – například státní nebo městské dopravní podniky (metro corporations) v případě stavby metra. Financování z evropských zdrojů neznamená, že mají evropské firmy v nabídkovém řízení výhodu. Takové nabídkové řízení se ale musí řídit standardy stanovenými financující institucí (např. EIB, KfW, AFD apod.), což může pro české a evropské firmy znamenat srozumitelnější a přívětivější prostředí. Vyhlašované výzvy k podání nabídek je třeba aktivně sledovat na stránkách implementujících organizací nebo na online tendrových portálech jednotlivých indických států. Přehled o chystaných projektech nabízí stránky finančních institucí jako je EIB, AFD, KfW, GIZ a další. Například na stránkách EIB aktuálně nalezneme informace o možných půjčkách pro druhou fázi výstavby metra v Nagpuru (240 milionů eur) a příměstskou železnici v Bangalore (300 milionů eur), které jsou právě v procesu vyhodnocování.
České firmy se také mohou ucházet o veřejné zakázky na poradenské služby zveřejňované na portálu EU. V neposlední řadě je možné další příležitosti nalézt na Team Europe Partnerships Portal.
V případě dotazů se zájemci z řad společností mohou obracet na obchodně-ekonomické oddělení velvyslanectví.
Politicko-ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Dillí
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?