Americká centrální banka věří ve snížení sazeb, nikoliv v jejich zvýšení
Klíčové body
- Fed sazby nesnížil, oznámil snížení tempa kvantitativního utahování.
- Dalším krokem Fedu bude snížení sazeb, nikoliv zvýšení.
- Trh vyhodnotil květnové zasedání Fedu mírně holubičím stylem.
Americká centrální banka ponechala na květnovém zasedání sazby beze změny. V doprovodném komentáři uvedla, že si je vědoma „zaseknuté“ inflace, která se přestala přibližovat směrem k inflačnímu cíli. Podle guvernéra Fedu Powella je v takovém prostředí potřeba zachovat aktuální restriktivní nastavení měnové politiky. Zvýšení sazeb je něj nepravděpodobné.
Očekávání trhu byla ještě před včerejším zasedáním Fedu nastavena poměrně striktně. Trh očekával snížení úroků o méně než 30 bodů v letošním roce, zatímco Powell a spol. v březnové prognóze o 75 bodů. S ohledem na trvající silný trh práce a perzistentní inflaci bylo od Fedu očekáváno více jestřábí poselství, které se však nedostavilo. Vyloučení možnosti zvýšení sazeb tak bylo jistým zklamáním, které se projevilo v oslabení dolaru nad 1,0700 za euro.
Powell očekává, že dalším krokem bude snížení sazeb. S ohledem na příchozí data se však posouvá dále v čase. Klíčové v tomto prostředí je zachování restriktivní měnové politiky do té doby, než bude splněna alespoň jedna ze dvou podmínek nižších úroků. Tou první je dostatek důkazů o tom, že se inflace vrátila na dráhu dezinflace, a posouvá se tak udržitelně na úroveň inflačního cíle. Druhou podmínkou je nad očekávání větší uvolnění na trhu práce.
Záznam z online komentáře k rozhodnutí Fedu ve spolupráci se společností XTB
Fed zároveň oznámil, že od června zahájí proces snižování tempa kvantitativního utahování. To doposud probíhalo měsíčním tempem 95 miliard dolarů, z čehož 60 miliard spadalo pod státní dluhopisy a 35 miliard pod hypotékou kryté cenné papíry. Od příštího měsíce Fed plánuje snížit objem u státních dluhopisů na 25 miliard, hypotékou kryté cenné papíry zůstanou beze změny. Trh v tomto ohledu očekával snížení na 30 miliard, výsledných 25 je tak holubičím překvapením.
Často je zmiňováno, že tento krok je jistým uvolněním měnové politiky, jelikož znamená návrat poptávky Fedu na dluhopisový trh. Tomu by odpovídala i včerejší reakce amerických výnosů, které klesly. Fed tzv. tapering QT očividně vnímá poněkud jinak. V podstatě jde o preventivní krok, který má zabránit tomu, aby na trhu krátkodobého financování nedocházelo k zamrznutím spojeným se skokovým nárůstem krátkých sazeb, podobně jako tomu bylo v září 2019. Nižší tempo QT je pro Fed rovněž snahou o to, aby mohl celkovou hodnotu bilance snižovat mnohem déle, nikoliv rychleji, za předpokladu udržení hladké transmise směrem k peněžnímu trhu. Menší bilance centrální banky je pak jistou formou nabití si zbraně pro boj s další krizí.
V tomto ohledu můžeme namítnou, že Fed nemusel trh až tolik překvapovat. Má totiž k dispozici nástroje, které, pokud by ke zmiňovaným problémům došlo, by mohl okamžitě použít. Otázkou teď bude, jak moc velký dopad bude mít tapering QT na vývoj výnosů. Nepochybně by měl přispět ke zlepšení likvidity trhu a jistou částí i k možnému napřímení výnosové křivky. Nemyslíme si však, že by měl zásadněji stlačit časovou prémii u výnosů nejdelších splatností, kde budou sehrávat roli především ekonomická překvapení, zejména ta inflační.
Dopad emisní činnosti vlády bude s ohledem na představený plán ministerstva financí na další dva kvartály nevýrazný, jelikož jsme se nedočkali překvapení v podobně navýšení dluhu s dlouhou expirací.
Dnes budeme sledovat především zasedání ČNB, od kterého očekáváme další snížení sazeb o padesát bazických bodů. Souběžně s tím bude představena aktualizovaná prognóza, která by mohla ukázat silnější růst v letošním roce a mírnější inflaci. Dojít by mělo i na revizi odhadu neutrální úrokové sazby. V jejím případě očekáváme, že půjde o součást alternativního scénáře prognózy. Celkově pracujeme s tím, že guvernér Michl zopakuje opatrnost v postupném snižování úroků. U nich na konci roku pracujeme s hodnotami kolem 4 %, což je i aktuální výhled trhu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0717 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0677 do 1,0758 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,94 až 25,18 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,25 do 23,47 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView