(Kurzy.cz)
Státem převzatá NET4GAS se loni propadla do ztráty
Prostřednictvím společnosti ČEPS se loni na podzim Česká republika stala vlastníkem NET4GAS Holdings (dále jen NET4GAS). Tedy skupiny držící výlučnou licenci pro přepravu zemního plynu v České republice, provozující 4 tisíce km plynovodů, tři hraniční předávací stanice, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic na rozhraní s vnitrostátní distribucí plynu. V předcházejících letech velmi ziskovou firmu, která mezi lety 2015 a 2022 vykázala v souhrnu čistý zisk 27,7 mld. Kč. Pak však přišel zlom, když v kontextu s válkou na Ukrajině společnosti NET4GAS přestal platit hlavní zákazník, potažmo s ním vlastně skončil letitý byznys. Tedy firmou konkrétně nejmenovaný ruský zákazník. Vzhledem k nastavení produkce a přepravy zemního plynu v Rusku je však zřejmé, že se jedná o Gazprom. Na pošramocené obchodní vztahy pak také ukázala žaloba samotného Gazpromu na NET4GAS v Rusku, potažmo tamní nepochopitelné nedávné rozhodnutí soudu zakazující české firmě pokračovat ve sporu s firmou v rozhodčím řízení u našich soudů.
Zatímco v roce 2022 činily příjmy NET4GAS téměř 13 mld. korun, loni již jen 3 mld. korun. V návaznosti se firma z 8,87 mld. Kč provozního zisku propadla do ztráty 571 mil. Kč. Celkově pak oproti v roce 2022 vykázanému čistému zisku cca 6,2 mld. Kč utrpěla firma loni ztrátu 1,7 mld. Kč.
Oproti dřívějšku NET4GAS zkrátka téměř přišla o většinu byznysu v oblasti tranzitu plynu, zejména toho ruského. V porovnání s rokem 2022 byla loni celková firemní přeprava plynu zhruba třetinová, když dosáhla jen 10 mld. m3. Z toho zhruba 6,8 mld. m3 plynu bylo pro domácí potřeby, 1 mld. m3 k tranzitu do zahraničí a zbylá část k přepravě do zásobníků plynu. Snížila se tedy meziročně i přeprava plynu v tuzemsku (o cca 0,7 mld. m3), když jak známo své sehrály vyšší průměrné teploty a pokračující úspory ve spotřebě českých zákazníků.
Zadlužení firmy se meziročně příliš nezměnilo, ke konci roku celkově činilo 33,8 mld. Kč. NET4GAS má vedle bankovních úvěrů z dřívějška také emitováno několik emisí dluhopisů. Nejbližší jsou splatné příští rok v červenci. Na druhou stranu skupina ke konci roku disponovala hotovostí či jinými finančními aktivy v objemu téměř 9 mld. Kč, což s velkou rezervou příp. pokrývá očekávané letošní výdaje všech společností skupiny.
K hospodaření pro letošek NET4GAS ve Výroční zprávě zmínila následující: „Navzdory vykázané účetní ztrátě za rok 2023 předpokládá Společnost do budoucna zlepšení své finanční situace, a to především díky probíhajícím změnám v cenové regulaci.“
Budoucnost? Vodík
NET4GAS se i nadále intenzivně připravuje na přepravu obnovitelných a dekarbonizovaných plynů, zejména tedy vodíku. Firma je zapojena do různých evropských vodíkových projektů, jako je například iniciativa Evropská vodíková páteř a Středoevropský vodíkový koridor (CEHC) nebo Česko-německý vodíkový propoj (CGHI). V listopadu 2023 Evropská komise zařadila CEHC a CGHI na šestý celoevropský seznam Projektů společného zájmu (PCI) a Projektů ve společném zájmu (PMI). Interně pak NET4GAS ve svém projektu H2 Readiness právě zkoumá možnosti, jak stávající plynovou infrastrukturu využít pro přepravu vodíku. A to jak v čisté formě, tak v různých příměsích se zemním plynem.
Související: Stát kupuje soustavu domácích plynovodů, resp. zadluženou společnost NET4GAS za minimálně 3 miliardy korun
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?