Poslanci přijali pravidla k omezení negativního dopadu podniků na lidi a planetu
Evropský parlament schválil 374 hlasy (235 bylo proti a 19 se zdrželo hlasování) novou směrnici o náležité péči předběžně dohodnutou s Radou. Podniky a jejich partneři v předcházející či následující fázi dodavatelského, výrobního i distribučního řetězce tak budou mít povinnost snížit či zcela eliminovat svůj nepříznivý dopad na lidská práva a životní prostředí a předcházet mu. To se týká otroctví, dětské práce, vykořisťování pracovníků, ohrožování biologické rozmanitosti, znečištění a ničení přírodního dědictví.
Přístup založený na posouzení rizik a plán transformace
Pravidla se budou vztahovat na společnosti v EU a mateřské společnosti s více než 1 000 zaměstnanci a celosvětovým obratem vyšším než 450 milionů eur. Budou se rovněž vztahovat na společnosti s franšízovými nebo licenčními smlouvami v EU zajišťujícími společnou firemní identitu s celosvětovým obratem vyšším než 80 milionů eur, pokud bylo alespoň 22,5 milionu eur získáno z licenčních poplatků. Vztahovat se bude i na společnosti mimo EU, mateřské společnosti a společnosti s franšízovými nebo licenčními dohodami v EU, které dosáhnou stejných prahových hodnot obratu v EU.
Tyto podniky budou muset začlenit náležitou péči do svých politik, odpovídajícím způsobem investovat, usilovat o smluvní záruky od svých partnerů, zlepšit svůj obchodní plán či podporovat malé a středně velké obchodní partnery. Musí rovněž přijmout transformační plán, aby byl jejich obchodní model slučitelný s mezní hodnotou globálního oteplování 1,5 °C stanovenou Pařížskou dohodou.
Pokuty a odškodnění obětí
Členské státy budou podniky podrobně informovat o jejich povinnostech náležité péče prostřednictvím praktických online portálů, na kterých budou zveřejňovat pokyny od Komise. Rovněž zřídí nebo určí orgán dohledu, který bude vyšetřovat podniky, které předpisy nedodržují, a ukládat jim sankce. K těm patří jak zveřejňování prohřešků, tak i pokuty až do výše 5 % čistého celosvětového obratu společností.
Komise zřídí evropskou síť orgánů dohledu, která bude podporovat spolupráci a umožní výměnu osvědčených postupů. Společnosti budou odpovědné za škody způsobené nedodržováním povinností náležité péče a budou muset plně odškodnit oběti.
Prohlášení zpravodajky
Zpravodajka Lara Woltersová (S&D, NL) po hlasování v plénu prohlásila: „Dnešní hlasování představuje milník v odpovědném chování podniků a významný krok k ukončení vykořisťování lidí a planety bezohlednými společnostmi. Tento právní předpis je těžce vydobytým kompromisem, kterého jsme dosáhli po mnoha letech tvrdých jednání. Jsem hrdá na to, čeho jsme s našimi progresivními spojenci dosáhli. V příštím funkčním období Parlamentu budeme bojovat nejen za to, aby byla směrnice rychle provedena, ale také za ještě udržitelnější evropské hospodářství.“
Další postup
Nyní musí směrnici formálně schválit i Rada, aby mohla být podepsána a vyhlášena v Úředním věstníku. V platnost vstoupí o dvacet dní později. Členské státy budou mít dva roky na to, aby ji promítly do svého vnitrostátního práva.
Nová pravidla (s výjimkou informačních povinností) se budou postupně uplatňovat na společnosti v EU (a společnosti mimo EU, které dosáhnou stejných prahových hodnot obratu v EU):
- od roku 2027 na podniky s více než 5000 zaměstnanci a celosvětovým obratem nad 1500 milionů eur;
- od roku 2028 na podniky s více než 3000 zaměstnanci a celosvětovým obratem nad 900 milionů eur;
- od roku 2029 na všechny zbývající společnosti, které spadají do oblasti působnosti směrnice (včetně těch s více než 1000 zaměstnanci a celosvětovým obratem nad 450 milionů eur).
Souvislosti
Parlament opakovaně vyzval k větší odpovědnosti podniků a k zavedení závazných právních předpisů týkajících se náležité péče. Návrh směrnice, který Komise předložila dne 23. února 2022, doplňuje další stávající a připravované legislativní akty, jako je nařízení o odlesňování, nařízení o nerostných surovinách z oblastí konfliktu a nařízení o zákazu produktů pocházejících z nucené práce. Přijetím tohoto právního předpisu Parlament reaguje na očekávání občanů týkající se udržitelné spotřeby vyjádřená v návrhu 5(13) závěrů Konference o budoucnosti Evropy a posiluje etický rozměr obchodu v souladu s návrhy 19(2) a 19(3) a model udržitelného růstu zmíněný v návrhu 11(1) a 11(8).
Kontakty:
-
Martina VASS
Press OfficerKontaktní údaje: -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Poslanci přijali nová pravidla pro více dobíjecích stanic a ekologičtější námořní paliva
- Novela pravidel rozpočtové odpovědnosti zmírní negativní dopady koronavirové pandemie
- Vládní omezení BUDOU mít negativní dopady na ekonomickou aktivitu v ČR
- Vláda schválila nová pravidla pro nakládání s osobními údaji (GDPR) i návrhy na omezení dopadů těžby v dole Turów
- Vláda schválila nová pravidla pro nakládání s osobními údaji i návrhy na omezení dopadů těžby v dole Turów
- Poslanci jsou více než obyčejní lidé, říká poslanec Benda (ODS). Frontu na klenoty stát přece nebudou
- Poslanci jsou více než obyčejní lidé, říká poslanec Benda (ODS). Frontu na klenoty stát přece nebudou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 🔴 Vláda rozhodla, že zpřísní pravidla o omezení pohybu lidí. 🔴Povoleny budou cesty do vlastních rekreačních objektů.
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?