Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  22.04.2024 07:31:47

Předstihové ukazatele naznačují zlepšování ekonomické situace v Evropě i USA (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Solidní růst americké ekonomiky během prvního čtvrtletí doprovázený zrychlováním inflačních tlaků by měl potvrdit náš názor, že se letos snížení úrokových sazeb od Fedu nedočkáme. Z obou stran Atlantického oceánu pak přijdou vpředhledící sentiment indikátory naznačující zlepšování nálady a v mnoha případech i zvyšování ekonomické aktivity. Další vzestup spotřebitelské důvěry předpokládáme i v Česku.

Americká ekonomika během prvního čtvrtletí solidně rostla

Ekonomický kalendář tohoto týdne by měl ospravedlnit naše očekávání, že snížení dolarových úrokových sazeb ze strany Fedu se letos nedočkáme. Trh to zatím, úplně nereflektuje, existuje tak prostor pro posílení dolaru v nadcházejících měsících. Podle naší prognózy směrem k 1,04 USD/EUR. Ve prospěch takovéhoto scénáře by tento týden měla hrát silná data z americké ekonomiky. Předpokládáme, že za první čtvrtletí letošního roku bude oznámen mezičtvrtletní anualizovaný růst americké ekonomiky o 2,5 %, což je podle nás nad potenciálním růstem, který odhadujeme na 1,8 % až 2,0 %. Tahounem by měla být domácí poptávka, a to především na straně domácností. To odráží i zvyšující se inflační tlaky (v jádrové složce), jak potvrdí jádrový PCE deflátor.

Z obou stran Atlantiku přijdou tento týden povzbudivé předstihové sentiment indikátory; relativně lépe by ale měly vyznět ty americké. PMI v americkém průmyslu i ve službách se již bezpečně nachází nad hladinou 50 bodů. Tedy v pásmu expanze a podle tržního konsensu bude duben znamenat další mírné zlepšení. Růst zaznamenají i indexy za velké evropské země a eurozónu jako celek. V oblasti zvyšující se aktivity ale budou pouze v případě služeb, nikoliv průmyslu. Zde aktivita stále klesá, i když již pomalejším tempem. Velmi nízko nadále zůstává německý průmyslový PMI. Tamní Ifo index by ale měl naznačovat světlo na konci tunelu.

Tuzemský kalendář přinese výsledky dubnového konjunkturálního průzkumu. Očekáváme, že spotřebitelská důvěra českých domácností po razantním březnovém zlepšení naváže v dubnu dalším mírným nárůstem. Indikátor podnikatelské důvěry pak odhalí náladu v průmyslu, stavebnictví, maloobchodě a ve službách. Z pohledu domácích finančních trhů ale budou zajímavější spíše veřejné projevy centrálních bankéřů, které lze očekávat do začátku mediální karantény před zasedáním bankovní rady 2. května. My předpokládáme, že na tomto zasedání dojde ke snížení klíčové dvoutýdenní repo sazby o 50 bb.

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl ten minulý ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR. Pomáhá mu jak postavení měny bezpečného přístavu v době opětovně se zvyšujícího geopolitického napětí na Blízkém východě (Izrael versus Irán), ale i přetrvávající robustní data z americké ekonomiky. Ta i minulý týden nahrávala našemu scénáři, že úrokové sazby Fedu letos vůbec sníženy být nemusí. Navzdory našim předpokladům jsme se dočkali silných březnových maloobchodních tržeb, tržní konsensus výrazně překonal předstihový indikátor dubnového výhledu podnikatelů v okolí Philadelphie, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstávají nízké a konzistentní s napjatým trhem práce. Na druhou stranu tentokráte nezklamala ani evropská data. Únorová průmyslová produkce za eurozónu k tomu ani neměla moc prostoru, protože jsme již znali výsledky za jednotlivé země. Potěšil pak německý ZEW index očekávání investorů, který naznačuje, že největší evropská ekonomika by se mohla začít opatrně dostávat ze spárů rizika recese.

O moc zajímavější nebyl v průběhu minulého týdne ani kurzový vývoj na české měně. Oproti předchozím týdnům se držela relativně silnější, ale bez větší kurzové volatility, a to u hladiny 25,20 CZK/EUR. Obdobně klidný byl i vývoj na polském zlotém a maďarském forintu. Relativně chudý byl ekonomický kalendář. Z domova jsme se dočkali pouze březnového vývoje cen v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,1 %, a to hlavně zásluhou zlevnění elektřiny a plynu. Tržní konsensus naproti tomu počítal s meziměsíčním růstem o 0,3 %. Energie v průměru zlevnily o 1,5 % m/m, když pravděpodobně odrážely pokračující pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Výjimkou byla cena ropy, která v březnu pokračovala v růstu. Ceny se zvyšovaly také ve zpracovatelském průmyslu, po únorovém nárůstu cen meziměsíčně o 0,9 % došlo v březnu ke zdražení v průměru o 0,4 %. Z centrálních bankéřů promluvil minulý týden pro agenturu Bloomberg Jan Procházka. Ten se pro květnové zasedání přiklání k dalšímu snížení sazeb o 50 bb. Podobným tempem by podle něj pak mohlo uvolňování měnové politiky pokračovat i dále. Zároveň necítí potřebu se vymezovat proti aktuálnímu tržnímu zacenění dalších kroků ČNB, jelikož odpovídá i jeho pohledu. Tržní kontrakty aktuálně očekávají do konce letošního roku pokles dvoutýdenní repo sazby ze současných 5,75 % na zhruba 3,75-4,00 %.

Autor: Jan Vejmělek

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688