Ministerstvo zdravotnictví představilo své Doporučení pro nákupy potravin do nemocnic
Zástupci Ministerstva zdravotnictví společně s členy poradního týmu ministra zdravotnictví k veřejným zakázkám a členy Meziresortní pracovní skupiny pro institucionální stravování uspořádali první seminář k představení „Doporučení Ministerstva zdravotnictví pro nákupy potravin do stravovacích provozů nemocnic“. Seminář byl určen zejména pro zástupce velkých, fakultních nemocnic. Cílem jednání bylo nejenom předat teoretické informace, ale zejména přispět k řešení problémů, které musí nemocnice řešit v každodenním provozu. Diskutovalo se také o možnostech podpory nákupu produktů ekologického zemědělství, fairtradových potravin, potravin lokálních, sezónních, základních nebo minimálně průmyslově zpracovaných.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v únoru 2024 ve spolupráci s Meziresortní pracovní skupinou pro institucionální stravování, Nemocnicí Na Homolce a s poradním sborem ministra zdravotnictví pro oblast veřejných zakázek Doporučení pro nákupy potravin do stravovacích provozů nemocnic. Podnětem pro vznik tohoto dokumentu byly časté dotazy přímo řízených nemocnic po změně zákona o zadávání veřejných zakázek, účinného od 16. 7. 2023.
Toto Doporučení MZ představuje syntézu legislativních požadavků, doporučení jiných státních institucí a nabízí konkrétní zkušenost s použitím dynamického nákupního systému pro nákup potravin do stravovacího provozu v Nemocnici Na Homolce. „Zadal jsem zpracování tohoto Doporučení, aby nemocnice měly stejný teoretický základ, na kterém budeme dál rozvíjet spolupráci už konkrétních nemocnic s cílem řešit problémy, které nemocnicím brání v poskytování kvalitní stravy nejenom pro své pacienty, ale také zaměstnance,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ministr zdravotnictví akcentuje důležitost spolupráce resortů při zkvalitňování stravování ve veřejných institucích. Tato se odehrává na platformě Meziresortní pracovní skupiny pro institucionální stravování pod vedením ředitelky SZÚ, Barbory Mackové: „Naše práce na optimalizaci stravování ve školách, nemocnicích a v zařízeních sociálních služeb stojí na 6 pilířích, které znázorňujeme jako ozubená kola – personál, vybavení a prostory, provoz, strava a gastronomie, péče o zákazníka a dodavatel. Jedná se o velmi široké spektrum témat, které v ČR řeší různá ministerstva a organizace. Toto Doporučení se zaměřuje na pilíř „dodavatel“, který je pilířem velmi důležitým. Velmi mě tedy těší zájem nemocnic posouvat se vpřed a vzájemně se inspirovat cennými zkušenostmi kolegů,“ uvedla Barbora Macková.
Pilotní seminář byl určen pro obchodní a stravovací úseky fakultních nemocnic. Právní rámec Doporučení představila ředitelka právního odboru Ministerstva zdravotnictví, dále na semináři vystoupila i zástupkyně Ministerstva pro místní rozvoj a představila možnosti, jak už nyní mohou nemocnice požadovat, aby se upřednostnily potraviny z ekologické produkce, sezónní a čerstvé. Rovněž byla řeč o Národní strategii veřejného zadávání a na ni navazující minimální standardy udržitelnosti.
Jako příklad dobré praxe s použitím dynamického nákupního systému je v Doporučení Ministerstva zdravotnictví uvedena Nemocnice Na Homolce. Proto také zástupci nemocnice na semináři sdíleli své detailní znalosti nákupů potravin prostřednictvím dynamického nákupního systému a podporují i ostatní nemocnice v tom, aby se jeho zavedení neobávaly. Navíc nemocnici vznikají díky použití DNS i úspory, které pak nemocnice může využít např. na nákup čerstvých bio produktů.
S nákupem potravin prostřednictvím DNS má letitou zkušenost také Fakultní nemocnice Bulovka, jejíž zástupci sdíleli své cenné odborné zkušenosti v odborné diskusi a jako inspiraci pro kolegyně a kolegy z jiných nemocnic připravili ukázku levných, ale chutných snídaňových a svačinových pokrmů. Podávala se například pomazánka z červené řepy nebo mléčná rýžová kostka s jahodovým přelivem se zakysanou smetanou.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun