Ranní okénko - Inflace drží Fed v šachu, dnes zasedá ECB
Dnes zasedá Evropská centrální banka a její rozhodnutí je předem téměř jisté, jelikož v rámci agentury Bloomberg mezi analytiky panuje stoprocentní shoda na tom, že sazby zůstanou i tentokrát nezměněny. Nicméně i přesto toto zasedání může přinést zásadní zlom, protože bankovní rada bude velmi pravděpodobně diskutovat ohledně termínu zahájení snižování sazeb. Dosud trh sázel na červen jako na termín, kdy by ECB mohla spustit proces uvolňování měnové politiky, což připouštěli i někteří členové bankovní rady. Inflace se v eurozóně totiž vyvíjí velmi příznivě, ECB chce disponovat ovšem více důkazy, že bude dosaženo jejího cíle. Hlavní pozornost poutá trh práce a nejnovější data o mzdovém vývoji budou publikovány až později v průběhu jara. To zvyšuje pravděpodobnost prvního snížení sazeb v červnu, což předpokládá dlouhodobě i naše prognóza.
Pohled zpět:
Stejně jako v únoru i v březnu tuzemská inflace dosáhla v meziročním vyjádření výše 2 % a je tak přesně na cíli ČNB. Rozdíly ovšem panují mezi jednotlivými složkami, kdy zvláště ceny služeb stále rostou vyšším tempem. Po delší době docházelo také k nárůstu cen pohonných hmot.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5050
Včera dorazila také zpráva o březnové inflaci ze Spojených států amerických. Tam ale vývoj zdaleka není tak pozitivní, jelikož inflace opět vzrostla, tentokrát z 3,2 % na 3,5 %. Zároveň i jádrová složka zůstává zvýšená (3,8 %). Tento výsledek výrazně zvrátil očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb ze strany Fedu, kdy se sázky přesunuly z června až na září či dokonce listopad.
Večerní zápis z posledního zasedání Fedu potvrdil obavy jednotlivých členů o přetrvávající inflaci nad 2% cílem. To naznačují i poslední údaje z americké ekonomiky, což podkopává důvěru v dosažení inflačního cíle. I proto se někteří členové vyjádřili ve prospěch přísnější měnové politiky.
Výsledek americké inflace se projevil také na finančních trzích, kdy rostly výnosy státních dluhopisů a také americký dolar. Ten posílil vůči euru a dostal se pod úroveň 1,08 EUR/USD. Naopak akciové trhy za mořem na tuto zprávu reagovaly výprodeji a americký index S&P 500 tak odepsal téměř celé 1 %. Evropským akciím se dařilo lépe, když si německý DAX připsal 0,1 % a pražský PX dokonce 0,8 %. Včerejší den byl ve znamení vyšší volatility koruny, která nejdříve pozitivně reagovala na výsledek české inflace, když zamířila až k 25,32 EUR/CZK. Odpolední údaj o americké inflaci ovšem poslal korunu zpět k hranici 25,40 EUR/CZK, na které začíná i dnešní den.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz