mpsv.cz (MPSV)
Dotace  |  09.04.2024 18:19:00

Dotace na poskytování nadregionálních a celostátních služeb (tzv. dotační titul B) budou v letošním roce činit přes 1,52 miliardy korun. Tento titul plně administruje MPSV

Dotace na poskytování nadregionálních a celostátních služeb (tzv. dotační titul B) budou v letošním roce činit přes 1,52 miliardy korun. Tento titul plně administruje MPSV. Dotace je určena poskytovatelům k financování běžných výdajů, které souvisejí s výkonem dané sociální služby. Částka, kterou MPSV mělo k dispozici pro letošní rok, odpovídá výši dotací poskytnutých v roce 2023.

 

Dotační titul B má dva okruhy podpory. Obecně jde například o sociální služby s celostátní nebo nadregionální působností, které poskytují telefonickou krizovou pomoc, pobytové služby poskytované s ohledem na konkrétní nepříznivou situaci osob (lidi ohrožené násilím apod.), sociální služby pro cizince a další. Většina podpořených služeb dotace dostaly již v minulých letech a z důvodu zajištění kontinuity jsou podpořeny i v tomto roce. Další skupinou, podstatně nižší, jsou nově podpořené služby. Ty byly dosud plně financovány z jiných zdrojů, ale prokázaly svou potřebnost. „Jsme si vědomi důležitosti tohoto typu sociálních služeb, které svým klientům poskytují nezastupitelnou pomoc a podporu. Velmi si vážím záslužné práce všech sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách. Poté, co proběhlo nutné hodnocení žádostí a vypořádání připomínek, jsme okamžitě začali s administrací výplat tak, aby poskytovatelé měli peníze na účtech do konce března, jak jsou zvyklí. Většina služeb letos oproti loňsku dostává v podstatě stejné prostředky,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vzhledem k tomu, že alokace na tento dotační titul je v podstatě ve stejné výši jako pro rok 2023, nelze letos předpokládat výrazné navyšování kapacit stávajících poskytovatelů. Prioritou bylo zachování existujících kapacit, které již byly podpořeny. Zároveň ale platí, že další finance lze získat i z jiných zdrojů. Důležitou zprávou každopádně zůstává, že dotace pro sociální služby s nadregionální působností již byly ze strany MPSV minulý týden vyplaceny a poskytovatelé je tak mají na svých účtech,“ řekla vrchní ředitelka rodinné politiky a sociálních služeb Zdislava Odstrčilová.

 

MPSV alokuje také dotace na poskytování sociálních služeb, které jsou součástí krajských sítí (dotační titul A, služby regionálního charakteru). Tyto prostředky vyplácí kraje. Finance jim byly rozeslány už během ledna a února. Celkem tak bylo pro letošek na sociální služby vyčleněno rekordních 26,4 miliard korun. Poskytovatelé mohou získat další evropské finance z řady výzev a další prostředky jim plynou z úhrad na stravu a hotelové služby, od zdravotních pojišťoven nebo z rozpočtů obcí a krajů. V souvislosti s tzv. dotačním titulem B provedlo MPSV interní a externí audit, který prokázal rozličné nedostatky. I v reakci na výsledky auditu proto byly upraveny podmínky pro poskytnutí dotací pro rok 2024. Pro nově žádající služby bylo nutné konkrétní věcné zaměření podpory a byla navržena definice sítě sociálních služeb s celostátním nebo nadregionálním charakterem. Zároveň v této souvislosti proběhlo několik setkání se zástupci krajů a krajských úřadů i poskytovatelů. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688