Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  08.04.2024 11:02:34

Únorová data z reálné ekonomiky potěšila (Analýza makroindikátorů)

Únorová data pozitivně překvapila. Průmyslu i zahraničnímu obchodu pomohla především výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků. V rámci zpracovatelského průmyslu byl ovšem nárůst produkce plošný, když zlepšení vykázalo osmdesát procent kategorií. Rostla i hodnota nových zakázek, což je příslibem pro český průmysl do budoucna. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o téměř pět procent. Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení zůstal nicméně v meziročním srovnání výrazně v záporu.

Průmyslová výroba v únoru korigovala výrazný lednový propad (-2,8 % m/m), když meziměsíčně vzrostla o 1,9 %. Tuzemský průmysl tak pokračuje ve svém kolísavém výkonu z měsíce na měsíc. Celkově však od loňského třetího čtvrtletí vykazuje mírný růst, který však není zcela přímočarý a zároveň odráží poměrně volatilní vývoj výroby aut. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová produkce v únoru meziročně vyšší o 0,7 %. Bez tohoto očištění byla vyšší o 1,5 % y/y, což bylo mírně pod konsensem trhu ve výši 1,9 % a výrazně pod naším odhadem (3,3 %).

Předvídatelnost výkonu průmyslové produkce ovšem v posledních měsících komplikují četné revize dat a také efekty rozdílného počtu pracovních dní. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v únoru o 1,9 % byl pouze mírně nad naším odhadem, který předpovídal nárůst o 1,5 %.

Výroba ve zpracovatelském průmyslu v únoru vzrostla o výrazných 2,6 % m/m, poté co v lednu klesla o 3,3 %. K únorovém nárůstu produkce přispěla výroba dopravních prostředků. Samotná výroba motorových vozidel meziměsíčně vzrostla o 6,3 % a výroba ostatních dopravních prostředků zase o 7,6 %. Nárůst výroby byl v rámci zpracovatelského průmyslu celkem plošný, když z pohledu objemu produkce téměř 80 % sektorů zaznamenalo zvýšení výroby.

Hodnota nových průmyslových zakázek v únoru meziměsíčně vzrostla o 4,8 % a v meziročním vyjádření byla o 8,8 % vyšší. K tomu přispěly právě zakázky v odvětví výroby aut, jejichž hodnota meziměsíčně vzrostla o více jak 10 % a rovněž odvětví ostatních dopravních prostředků, což ovšem souviselo s uzavřením dlouhodobých zakázek ve vysokém objemu. Od září loňského roku s výjimkou lednového snížení hodnota nových zakázek setrvale roste.

Pozitivní vývoj v nových objednávkách, rostoucí nálada v průmyslu, jak alespoň dokazuje průzkum PMI, a pokračující dezinflace ve výrobních vstupech mohou indikovat postupné a rozsáhlejší zotavování průmyslové výroby. To zřejmě ale bude brzdit utažená měnová politika a slabší zahraniční poptávka s ohledem na nevýrazný výkon německé ekonomiky.

Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem

Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši téměř 35 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal zhruba s 10 miliardami. Únorový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 19,7 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již šestý měsíc v řadě. Po očištění o sezónní vlivy se přebytek zvýšil z lednových 3,8 mld. CZK na 19,2 mld. CZK v únoru.

Za pozitivním výsledkem stál především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,6 mld. CZK), dále se stroji a zařízeními (7,4 mld. CZK) a vyšší saldo obchodu se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky (u obou kategorii došlo k meziročnímu nárůstu o 3,0 mld. CZK). Naopak negativní vliv mělo na únorový výsledek prohloubení deficitu v obchodě s ropou a zemním plynem a elektřinou (u obou kategorii o 2,8 mld. CZK). Celkový vývoz meziročně stoupl o 10,2 %, dovoz pak o 4,9 %. Výrazně v plusu byla bilance se sousedním Německem, která dosáhla 33,4 mld CZK.

Vzhledem k pokračujícímu solidnímu trendu v tuzemské výrobě aut by měl export být nadále podporován vývozem dříve nedokončené produkce, kterou tuzemské automobilky nyní mohou kompletovat s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců. Naplňování nevyřízených objednávek zřejmě i v dalších měsících podpoří výrobu v automobilovém průmyslu, a tudíž i export. Dobrou zprávou je i oživení v německém průmyslu, který v únoru překvapil růstem o 2,1 % m/m.

Teplá zima stavební aktivitě prospěla

Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.

Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce, a ne jinak tomu bylo i v únoru. Z hlediska struktury bylo hlavním tahounem inženýrské stavitelství s růstem o 19,4 % y/y. K silnému meziročnímu nárůstu přispěla i nízká statistická základna loňského února. Naopak u pozemního stavitelství byl z meziročního pohledu zaznamenán pokles o 1,5%.

Únorové v podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly. Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení totiž byla meziročně o 15,9 % nižší. Příliš radosti nepřinesly ani statistiky z rezidenčního trhu. Zde se primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a dražšího financování zatím nijak nehrnuli. Meziročně bylo dokončeno o 24,3 % více bytů, zahájeno nových jich ale bylo proti loňskému únoru o 47,2 % méně.

Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 %. V souvislosti s pokračující investiční aktivitou, očekávaným snižováním úrokových sazeb a celkovým postupným zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrátek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok pak čekáme, že stavebnictví vykáže mírný vzestup o 1,7 %.

Autor: Jana Steckerová

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz



Přečtěte si také:

06.11.2023Zářijová data z reálné ekonomiky nepotěšila (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688