Únorová data z reálné ekonomiky potěšila (Analýza makroindikátorů)
Únorová data pozitivně překvapila. Průmyslu i zahraničnímu obchodu pomohla především výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků. V rámci zpracovatelského průmyslu byl ovšem nárůst produkce plošný, když zlepšení vykázalo osmdesát procent kategorií. Rostla i hodnota nových zakázek, což je příslibem pro český průmysl do budoucna. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o téměř pět procent. Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení zůstal nicméně v meziročním srovnání výrazně v záporu.
Průmyslová výroba v únoru korigovala výrazný lednový propad (-2,8 % m/m), když meziměsíčně vzrostla o 1,9 %. Tuzemský průmysl tak pokračuje ve svém kolísavém výkonu z měsíce na měsíc. Celkově však od loňského třetího čtvrtletí vykazuje mírný růst, který však není zcela přímočarý a zároveň odráží poměrně volatilní vývoj výroby aut. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová produkce v únoru meziročně vyšší o 0,7 %. Bez tohoto očištění byla vyšší o 1,5 % y/y, což bylo mírně pod konsensem trhu ve výši 1,9 % a výrazně pod naším odhadem (3,3 %).
Předvídatelnost výkonu průmyslové produkce ovšem v posledních měsících komplikují četné revize dat a také efekty rozdílného počtu pracovních dní. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v únoru o 1,9 % byl pouze mírně nad naším odhadem, který předpovídal nárůst o 1,5 %.
Výroba ve zpracovatelském průmyslu v únoru vzrostla o výrazných 2,6 % m/m, poté co v lednu klesla o 3,3 %. K únorovém nárůstu produkce přispěla výroba dopravních prostředků. Samotná výroba motorových vozidel meziměsíčně vzrostla o 6,3 % a výroba ostatních dopravních prostředků zase o 7,6 %. Nárůst výroby byl v rámci zpracovatelského průmyslu celkem plošný, když z pohledu objemu produkce téměř 80 % sektorů zaznamenalo zvýšení výroby.
Hodnota nových průmyslových zakázek v únoru meziměsíčně vzrostla o 4,8 % a v meziročním vyjádření byla o 8,8 % vyšší. K tomu přispěly právě zakázky v odvětví výroby aut, jejichž hodnota meziměsíčně vzrostla o více jak 10 % a rovněž odvětví ostatních dopravních prostředků, což ovšem souviselo s uzavřením dlouhodobých zakázek ve vysokém objemu. Od září loňského roku s výjimkou lednového snížení hodnota nových zakázek setrvale roste.
Pozitivní vývoj v nových objednávkách, rostoucí nálada v průmyslu, jak alespoň dokazuje průzkum PMI, a pokračující dezinflace ve výrobních vstupech mohou indikovat postupné a rozsáhlejší zotavování průmyslové výroby. To zřejmě ale bude brzdit utažená měnová politika a slabší zahraniční poptávka s ohledem na nevýrazný výkon německé ekonomiky.
Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem
Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši téměř 35 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal zhruba s 10 miliardami. Únorový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 19,7 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již šestý měsíc v řadě. Po očištění o sezónní vlivy se přebytek zvýšil z lednových 3,8 mld. CZK na 19,2 mld. CZK v únoru.
Za pozitivním výsledkem stál především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,6 mld. CZK), dále se stroji a zařízeními (7,4 mld. CZK) a vyšší saldo obchodu se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky (u obou kategorii došlo k meziročnímu nárůstu o 3,0 mld. CZK). Naopak negativní vliv mělo na únorový výsledek prohloubení deficitu v obchodě s ropou a zemním plynem a elektřinou (u obou kategorii o 2,8 mld. CZK). Celkový vývoz meziročně stoupl o 10,2 %, dovoz pak o 4,9 %. Výrazně v plusu byla bilance se sousedním Německem, která dosáhla 33,4 mld CZK.
Vzhledem k pokračujícímu solidnímu trendu v tuzemské výrobě aut by měl export být nadále podporován vývozem dříve nedokončené produkce, kterou tuzemské automobilky nyní mohou kompletovat s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců. Naplňování nevyřízených objednávek zřejmě i v dalších měsících podpoří výrobu v automobilovém průmyslu, a tudíž i export. Dobrou zprávou je i oživení v německém průmyslu, který v únoru překvapil růstem o 2,1 % m/m.
Teplá zima stavební aktivitě prospěla
Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.
Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce, a ne jinak tomu bylo i v únoru. Z hlediska struktury bylo hlavním tahounem inženýrské stavitelství s růstem o 19,4 % y/y. K silnému meziročnímu nárůstu přispěla i nízká statistická základna loňského února. Naopak u pozemního stavitelství byl z meziročního pohledu zaznamenán pokles o 1,5%.
Únorové v podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly. Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení totiž byla meziročně o 15,9 % nižší. Příliš radosti nepřinesly ani statistiky z rezidenčního trhu. Zde se primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a dražšího financování zatím nijak nehrnuli. Meziročně bylo dokončeno o 24,3 % více bytů, zahájeno nových jich ale bylo proti loňskému únoru o 47,2 % méně.
Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 %. V souvislosti s pokračující investiční aktivitou, očekávaným snižováním úrokových sazeb a celkovým postupným zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrátek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok pak čekáme, že stavebnictví vykáže mírný vzestup o 1,7 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala (Analýza makroindikátorů)
- Říjnová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala (Analýza makroindikátorů,Komentář)
- Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala (Analýza makroindikátorů) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Zářijová data z reálné ekonomiky nepotěšila (Analýza makroindikátorů)
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory