Americký trh práce zůstává odolný (Ranní zpráva z finančního trhu)
Konečné odhady PMI za březen již zřejmě nepřekvapí. Kompozitní index pro eurozónu podle nás ukáže jen nepatrné zhoršení vlivem slabšího údaje pro oblast služeb, zatímco průmysl si podle dříve zveřejněných dat vedl nakonec o něco lépe. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně v únoru pravděpodobně pokračovaly v rychlém meziročním poklesu přesahujícím 8 %. ECB ale se snižováním úrokových sazeb vyčkává a zveřejněný zápis z posledního zasedání by měl potvrdit zejména obavy o vývoj jádrové inflace. Z USA pak přijdou únorová data zahraničního obchodu a týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly zůstat poblíž hranice 210 tis. Polská centrální banka dnes oznámí výsledek svého měnověpolitického jednání. Očekávána je opět stabilita základní sazby na 5,75 %. První snížení čekáme až v červenci.
Hledání indicií o termínu prvního snížení sazeb ECB
V Evropě dnes budou zveřejněny finální odhady PMI, vývoj cen průmyslových výrobců a záznam z posledního zasedání ECB. Kompozitní ukazatel PMI za březen by podle nás měl zaznamenat jen nepatrnou revizi směrem dolů vlivem nižšího údaje pro oblast služeb. Tento vliv bude ale kompenzovat dříve zveřejněná mírná revize směrem vzhůru u průmyslového PMI. Stále však bude platit, že zatímco sektor služeb se nachází v pásmu expanze, tedy nad 50 b., průmysl naopak zůstává v pásmu kontrakce. Slabá poptávka po průmyslovém zboží a předchozí pokles cen na komoditních trzích se bude i nadále odrážet ve vývoji průmyslových cen. Jejich únorový meziroční pokles tak v eurozóně pravděpodobně přesahoval 8 %. Navzdory deflaci ve výrobním sektoru a spotřebitelské inflaci již mírně nad 2 % y/y zůstává ECB obezřetná a snižování úrokových sazeb nechce uspěchat. Důvodem je především napjatý trh práce, rychlý růst mezd a s tím související stále vysoký růst cen služeb. Představitelé ECB dosud kladli důraz na nově příchozí data. Zveřejněný záznam z posledního zasedání bude především o hledání indicií, kdy by mohlo dojít k prvnímu snížení evropských sazeb. Aktuální tržní konsensus je takový, že by se tak mělo stát v červnu.
Data z USA přinesou únorovou bilanci zahraničního obchodu a týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V případě bilance zahraničního obchodu odhadujeme nepatrné zmírnění jejího schodku z 67,4 mld. USD na 65,38 mld. USD. Počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by pak podle tržního očekávání měly zůstat poblíž hranice 210 tis. a potvrdit tak dosavadní odolnost amerického trhu práce.
Inflace v eurozóně skončila oproti očekávání nižší, data z amerického trhu práce byla naopak silnější
Inflace v eurozóně podle předběžného odhadu klesla z únorových 2,6 % y/y na 2,4 % v březnu. To bylo mírně pod tržním konsensem ve výši 2,5 % y/y. O desetinu nižší oproti konsensu byla i jádrová inflace, která v březnu činila 2,9 % y/y po únorových 3,1 %. Po dříve zveřejněných datech z Německa a Francie, kde inflace také skončila pod očekáváními, však včera zveřejněný údaj pro celou eurozónu nepředstavoval pro trhy významnější překvapení. Ve srovnání s prognózou ECB se ale jádrová inflace za celé první letošní čtvrtletí nacházela o desetinu výše. Problémem zůstává hlavně růst cen služeb, který se již pátý měsíc v řadě držel poblíž 4 % y/y. Růst cen zboží byl naproti tomu nadále utlumený, když se nacházel mírně nad 1 % y/y. Celková inflace v eurozóně by podle naší prognózy měla na podzim klesnout pod 2 % y/y, hlavně v důsledku vyšší srovnávací základny cen energií. Jádrová inflace ale působením již zmíněného perzistentního růstu cen služeb pravděpodobně do konce roku setrvá nad 2,5 % y/y.
Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru USA za březen překonal očekávání. Podle ADP reportu zde vzniklo 184 tis. nových pracovních pozic, zatímco tržní konsensus předpokládal nárůst zaměstnanosti o 150 tis. Jde o nejvyšší údaj od července loňského roku. Podobně jako v předchozích měsících byl růst zaměstnanosti tažen sektorem služeb. Směrem vzhůru z 140 tis. na 155 tis. byl navíc revidován údaj za únor. Jedná se o další z indikátorů, které potvrzují odolnost amerického trhu práce. Před pátečními oficiálními statistikami z nezemědělského sektoru je však nutné zmínit, že ADP report má tradičně poměrně slabou předpovídací schopnost. ISM index ze služeb zklamal, když klesl z 52,6 b. na březnových 51,4 b. oproti očekávanému mírnému nárůstu. Složka hodnotící vývoj zaměstnanosti sice zůstala pod 50 b., avšak došlo k jejímu zlepšení z 48,0 b. na 48,5 b.
Kurz amerického dolaru včera vůči euru oslabil o zhruba 0,3 %, když vliv měl především slabší ISM index ze služeb. Z měn středoevropského regionu silnější euro pomohlo pouze maďarskému forintu, který zpevnil o 0,5 %. Polský zlotý a česká koruna vůči euru naopak mírně oslabily o zhruba 0,1 %. Kurz tuzemské měny se tak pohyboval kolem 25,35 CZK/EUR. Technický charakter obchodování se středoevropskými měnami podtrhl zcela prázdný makroekonomický kalendář v této části světa.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?