Letiště v Líních přejde pod armádu, rozhodla vláda
„Česká republika dlouhodobě trpí nedostatkem ploch vhodných k výstavbě strategických investičních projektů. Letiště Líně tento potenciál mělo, proto jsme udělali maximum, abychom lokalitu připravili k realizaci projektu gigafactory. Potenciální investor sice naši snahu ocenil, nebyl však připravený rozhodnout, zda je možné takto rozsáhlou investici učinit v blízké době. Od projektu jsme proto upustili a dnes vláda potvrdila, že letiště v Líních převezme Armáda České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Z přijatého usnesení vyplývá, že otázky spojené s Dohodou o zmenšení průmyslové zóny zůstanou na dalším rozhodnutí Ministerstva obrany. Žadatelem o změnu Územně plánovací dokumentace, která byla rozpracována v rámci přípravy projektu gigafactory, bude namísto Ministerstva průmyslu a obchodu Ministerstvo obrany. Ministerstvo má nyní za úkol předložit do 30. června 2024 plán k obnovení vojenského areálu v lokalitě Plzeň-Líně. Ministerstvo obrany určí potřeby zabezpečení dopravní a energetické infrastruktury a jejich dopadů na okolní obce s přihlédnutím k výsledkům dosavadních vyjednávání s obcemi, a prověří využitelnost stávajících dohod mezi Českou republikou, obcemi a Plzeňským krajem.
Letiště zůstane v majetku Ministerstva obrany a bude sloužit potřebám Armády České republiky, která chce areál využívat jako logistické centrum se skladovými prostory pro potřebu jak armády, tak aliančních jednotek. V plánu je také vybudovat na místě zázemí praporu Aktivní zálohy. „Návrat vojáků na letiště bude pro místní obyvatele výhodný. Znamená vznik nových pracovních míst pro civilní zaměstnance i podnikatelské příležitosti. Budeme rádi, pokud to také motivuje občany z okolí vstoupit do armády,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová s tím, že nadále se počítá s provozem letecké záchranné služby, a to až do roku 2028. „S provozem záchranné služby po tomto datu by armáda ráda pokračovala i poté, ale pouze v alternativní podobě. Tzn., že by poskytla pro další provoz služby personál a zázemí. Vše ale bude předmětem dalších jednání,“ dodala ministryně obrany.
Vláda letos v lednu schválila založení Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS), která má za úkol připravovat území pro strategické investice. Stát také v současné době připravuje výstavbu strategického podnikatelského parku u Dolní Lutyně. Informace o plánovaném projektu jsou na webu www.parklutyne.cz.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Letiště v Líních armáda využije pro svou potřebu, pokračovat zde bude i letecká záchranná služba
- Do třetího stupně PES přejde Česko ve čtvrtek, rozhodla vláda
- Letiště České Budějovice přejde pod Řízení letového provozu - Je to zlomová věc
- Vláda by měla rozhodnout o stíhačkách pro Armádu ČR
- Vláda plánuje výstavbu logistického centra Armády ČR v Moravskoslezském kraji u letiště v Ostravě Mošnově
- Plzeňský kraj má představu o budoucnosti letiště v Líních
- Na vojenském letišti v Líních probíhají průzkumné práce z pověření MPO je zahájil s.p. DIAMO
- Izraelská armáda přešla do ofenzívy
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory