Dopady zemětřesení na Tchajwanu: TSMC zastavuje výrobu některých čipů
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. po největším zemětřesení za posledních 25 let zastavila výrobu některých čipů a evakuovala továrny, což vyvolalo obavy z narušení globálního dodavatelského řetězce v oblasti technologií.
Společnost TSMC, která je hlavním smluvním výrobcem čipů pro společnosti Apple Inc. a Nvidia Corp., přesunula zaměstnance z některých oblastí a uvedla, že vyhodnocuje dopady otřesů o síle 7,4 stupně na východním pobřeží. Menší místní konkurent United Microelectronics Corp. rovněž zastavil strojní zařízení v některých závodech a evakuoval některé provozy ve svých střediscích Hsinchu a Tainan, uvedl ve svém prohlášení.
Tchajwanské firmy od TSMC po ASE Technology Holding Co. vyrábějí a montují převážnou většinu polovodičů, které se používají v zařízeních od iPhonů po automobily, v továrnách, které jsou citlivé i na nejmenší otřesy. Jediné otřesy mohou zničit celé série precizně vyrobených polovodičů. Akcie TSMC klesly o 1,3 %, zatímco akcie UMC ztratily kolem 1 %.
Technologické firmy na ostrově stále vyhodnocují dopady zemětřesení, které srovnalo se zemí desítky budov na jeho východní straně a stálo život nejméně čtyři lidi. Společnost TSMC ve středu uvedla, že se zaměstnanci začínají vracet do evakuovaných objektů, ačkoli zdůraznila, že zkoumá dopady. Přesto hrozí, že jakékoliv zastavení výroby naruší proces, který - zejména u sofistikovaných polovodičů - může vyžadovat nepřetržité odloučení ve vakuu po dobu několika týdnů, napsali analytici Barclays.
Zdroj: Bloomberg
Tchaj-wan je náchylný k zemětřesením, protože se nachází v blízkosti sbíhání dvou tektonických desek. Přesto je také zdrojem odhadem 80 až 90 % špičkových čipů potřebných pro pokročilé aplikace, jako jsou chytré telefony a umělá inteligence.
Vedoucí představitelé průmyslu a vládní úředníci již dlouho upozorňují na nebezpečí, které představuje soustředění světové výroby vyspělých polovodičů na ostrově, který je kromě přírodních otřesů považován za potenciální vojenské ohnisko. To se projevilo zejména v éře Covidu, která prohloubila celosvětový nedostatek životně důležitých součástek.
Američtí představitelé, vědomi si ohrožení Tchaj-wanu ze strany vlády pevninské Číny, která ostrov považuje za odpadlickou provincii, tlačili americké a tchajwanské společnosti - včetně TSMC - k diverzifikaci geografického zaměření.
Projekty expanze TSMC, které nyní probíhají v Japonsku a USA, však budou potřebovat čas, než se naplno rozběhnou, a americké společnosti, jako je Micron Technology Inc., stále udržují na ostrově významné provozy.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?