Česko je zpět na inflačním cíli, koruna je však nejslabší za poslední dva roky
Zdá se, že Česká republika má nepříjemnou inflační epizodu za sebou. V únoru se tuzemská inflace dokonce vrátila na hodnotu, kterou cíluje Česká národní banka. Na poměrně pozitivní zprávy ale adekvátně nereaguje kurs koruny vůči euru nebo dolaru. Jak je to možné?
Že se tempo zdražování v průběhu tohoto roku dostane zpět k dvouprocentní hranici, sliboval současný guvernér České národní banky Aleš Michal v den svého jmenování tehdejším prezidentem republiky Milošem Zemanem. Psal se květen 2022, a v té době dosahovala meziroční míra inflace v Česku rovných 16 procent.
V kontextu obměny bankovní rady (Rusnokova „jestřábí“ většina byla nahrazena členy, kteří dávali najevo neochotu dále zvyšovat úrokové sazby) se takový slib jevil jako z říše sci-fi. Obzvláště když se v průběhu dalších měsíců potvrdilo, že nová bankovní rada ČNB již nebude zvyšovat úrokové sazby nad úroveň sedmi procent.
Ukázalo se ale, že inflace počátkem letošního roku skutečně citelně klesla a v únoru se dokonce vrátila na rovná dvě procenta, tedy inflační cíl České národní banky. Je ovšem pravděpodobné, že se v průběhu roku 2024 ještě dočkáme určitého zvýšení inflace nad dvě procenta. A to zejména v podzimních měsících, jelikož se dá stále ještě očekávat vliv zavedení takzvaného úsporného tarifu v závěru roku 2021, což „rozhodilo“ srovnávací základnu. Celkově by se ale inflace za celý letošní rok měla udržet v průměru v tolerančním pásmu od jednoho do tří procent. V zásadě tak lze úspěšně předpokládat, že rok 2024 bude charakteristický dosažením inflačního cíle.
Tento pozitivní vývoj by se měl adekvátně odrazit na kursu české koruny vůči euru a dolaru. Koruna by tedy měla apreciovat nebo přinejmenším držet úrovně nejhůře kolem 24 korun za euro, respektive 21 korun za americký dolar. Opak je ale pravdou. Koruna poměrně razantně oslabila, zejména pak v únoru, kdy většina bankovní rady ČNB hlasovala pro již druhé snížení úrokových sazeb od chvíle, kdy ČNB začala sazby zvyšovat (tedy od června 2021),
Jenže právě v tom je zakopaný pes. Koruna totiž doposud těžila víceméně z relativně velkého úrokového diferenciálu. Tedy z rozdílu mezi základními úrokovými sazbami v tuzemsku a v eurozóně, respektive USA. Když byla základní sazba v Česku zvýšena na 7 procent (červen 2022), základní sazba ECB byla stále ještě na nule, k prvnímu zvýšení (na pouhých 0,5 procenta) došlo až v červenci 2022.
Úrokový diferenciál tedy činil plných 6,5 procentního bodu ve prospěch koruny. Úrokový diferenciál mezi ČNB a americkým Fedem v té době činil 5,5 procentního bodu ve prospěch koruny. Korunová aktiva byla tedy mnohem atraktivnější než aktiva eurová nebo dolarová.
Tato „výhoda“ se ale začala vyčerpávat s tím, jak Fed i ECB začaly své základní úrokové sazby zvyšovat. V současné době už úrokový diferenciál mezi ČNB a ECB činí jen 1,75 procentního bodu ve prospěch koruny, mezi ČNB a Fedem již pouhý jeden procentní bod ve prospěch koruny. To znamená, že koruna svou atraktivitu pro zahraniční investory postupně téměř ztratila. K tomu je třeba přičíst mírnou recesi české ekonomiky, zatímco hospodářství USA i eurozóny rostou. Zahraniční investoři v tuto chvíli nemají tak silné důvody pro preferenci korunových aktiv před aktivy denominovanými v eurech nebo dolarech.
Pro další vývoj kursu koruny proto bude rozhodování ECB i Fedu o úrokových sazbách. Jestliže obě centrální banky budou sazby snižovat, opět se nepatrně zvýší úrokový diferenciál ve prospěch koruny, což by mohlo tlaky na její oslabení mírnit. Jenže pak vždy bude záležet také na politice ČNB. Pokud bude ve snižování sazeb pokračovat, koruna se opět bude ocitat pod prodejním tlakem. V horizontu letošního roku je tak třeba počítat spíše s tím, že koruna se bude vůči euru i dolaru držet na slabších úrovních, než na jaké jsme byli zvyklí třeba ještě před rokem.
Kurs koruny vůči euru *
Zdroj: Patria.cz
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků
Roman Vykouřil
Jednatel
Roman Vykouřil po vystudování Střední školy technické a ekonomické v Brně získával zkušenosti na pracovních stážích v Anglii, Švýcarsku, Rakousku a Německu (2013-2015).
Následně se uplatnil v zákaznických službách a CRM jako referent a následně i manažer klientského servisu v oboru investičních služeb. Od počátku roku 2020 vede společnost Wonderinterest Trading s.r.o. Ta je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, se sídlem na Kypru.
Wonderinterest Trading s.r.o.
Wonderinterest Trading s.r.o., držitel registrace vydané Českou národní bankou, propaguje investiční služby zastoupeného obchodníka, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, zprostředkování uzavření smlouvy mezi investiční společností a zákazníkem, a poskytuje administrativní a technickou podporu těmto investičním službám.
Více informací na https://wonderinteresttrading.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla