Ranní okénko - Důvěra spotřebitelů i byznysu v českou ekonomiku se zvedá
Dnes se dozvíme, jak se vyvíjí dle instituce Gfk spotřebitelská důvěra v Německu. Ta dosáhla svého dna na konci roku 2022 a od té doby míra pesimismu jen velmi pozvolna ustupovala a v posledních měsících se ustálila na stále velmi podprůměrných hodnotách.
Rovněž ze Spojených států amerických dorazí nejnovější vývoj nálad mezi spotřebiteli. Vnímání lidí v Evropě a USA se ale velmi liší, když i přes zvýšenou inflaci a restriktivní měnovou politiku Fedu je důvěra amerických spotřebitelů dle ukazatele Conference Board na nadprůměrné úrovni, a to přestože v únoru oproti očekáváním poklesla. Pozitivní nálada mezi americkými občany se projevuje i na jejich stále vysoké spotřebě, která z více než dvou třetin tvoří růst tamního hospodářství.
Dále budou zveřejněny také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které by po lednovém propadu měly dle odhadu trhu meziměsíčně mírně stoupnout i díky vyššímu množství objednávek pro společnost Boeing a plánů kapitálových výdajů dalších firem.
V neposlední řadě se dozvíme, jak se vyvíjely ceny amerických nemovitostí na začátku letošního roku. Dle trhu by měl i na začátku letošního roku pokračovat trend rostoucích cen nemovitostí v meziročním srovnání, který je pozorován od července minulého roku. Tempo růstu by mělo překonat opět 6 %.
Pohled zpět:
Včera zveřejnil Český statistický úřad březnové výsledky konjunkturálního průzkumu, které ukázaly na lepšící se náladu jak mezi domácnostmi, tak mezi firmami. Index důvěry podnikatelů se zvýšil o 3,1 bodu na hodnotu 93,0, přičemž sentiment rostl v průmyslu (+3,7 bodu), v obchodě (+4,9 bodu) i ve vybraných službách (+3,1 bodu), což bylo dáno mírně zvyšující se poptávkou a celkovou situací firem působících ve zmíněných odvětvích. Naopak došlo ke snížení důvěry (-4,8 bodu) v oblasti stavebnictví, na které doléhá stále restriktivní měnová politika, což se projevuje i na stále utlumenější poptávce po hypotečních úvěrech. Důvěra spotřebitelů významně vzrostla, když dosáhla téměř úrovně 100 bodů a je nejvyšší od října roku 2021, tedy od doby pádu energetické společnosti Bohemia Energy. Počet respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v následujících 12 měsících se opět snížil a naopak se významně zvýšil počet respondentů očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích 12 měsících. To samozřejmě souvisí se skokovým poklesem inflace až na cíl ČNB a tím pádem po velmi dlouhé době růstu reálných mezd českých zaměstnanců, což by se mělo projevovat i na jejich sklonu k vyšší spotřebě. Právě ta by měla být hlavním pilířem růstu české ekonomiky v tomto roce.
Na začátku posledního březnového týdne hledaly akcie směr. Americký index S&P 500 poklesl o 0,3 %, naopak německý DAX o stejnou hodnotu vzrostl. Pražská burza odepsala 0,1 %. Koruna nadále zůstává poblíž úrovně 25,30 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz