Evropská průmyslová dohoda má doplnit Green Deal (Antverpská deklarace)
Evropští průmyslníci přijali v únoru Antverpskou deklaraci, která volá po Evropské průmyslové dohodě (European Industrial Deal), která doplní Zelenou dohodu (Green Deal) a zaměří se na kroky potřebné pro podporu průmyslu v EU. Tím má pomoci zvýšení jeho konkurenceschopnosti. Deklarace podporuje využití energeticky udržitelných a inovativních technologií. Prosazuje také podpory a záruky pro energeticky náročná odvětví jako chemický průmysl.
Ilustrační foto: Shutterstock
Setkání více než 70 výkonných šéfů velkých průmyslových skupin a zástupců asociací zejména z chemického průmyslu i dalších energeticky náročných průmyslových odvětví z EU se uskutečnilo 20.února v antverpském přístavu. Konalo se za účasti belgického premiéra Alexandra De Croo a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen.
NÁVRHY PRŮMYSLNÍKŮ
Průmyslová odvětví a podniky v Deklaraci navrhují, aby se EU v období nové Evropské komise začínajícím od ledna 2025 strategicky zaměřila na vybudování potřebné infrastruktury, podporu vnitřního trhu, zajištění surovinové bezpečnosti a podporu průmyslových inovací.
To se má odrazit také v odstranění byrokratické zátěže pro rozvoj průmyslu v EU. V příští Komisi má být zdůrazněna koordinace oblastí relevantních pro dosažení těchto cílů, stejně jako tomu bylo ve stávajícím období v případě koordinace k dosažení cílů Green Deal.
NEJEN CHEMICKÝ PRŮMYSL
V současnosti se počet signatářů z řad zástupců průmyslu zvýšil na 800 z 20 průmyslových odvětví, z toho okolo 550 podniků a více než 170 svazů. I když původně bylo těžiště signatářů Deklarace v oblasti chemického průmyslu – podpis proběhl v sídle chemické nadnárodní společnosti BASF v Antverpském přístavu a koordinuje ji sdružení evropského chemického průmyslu Cefic (the European Chemical Industry Council) – ve svých cílech zahrnuje veškerá průmyslová odvětví a také podporu transferu vědeckých poznatků do průmyslu.
Tato Deklarace by mohla být projednána ve formátu premiérů a hlav států Evropské unie v dubnu – na Evropské radě.
Deklarace je v současné době otevřena pro další signatáře. Pro firmy, které považují za významné cíle této Deklarace, se jedná o možnost společně s ostatními většími i menšími hráči z řad evropského průmyslu ovlivnit budoucí kroky Evropské unie. Jde zejména o návrhy na podporu průmyslu ze strany budoucí Evropské komise ke zvýšení jeho konkurenceschopnosti a také na podporu vědy a technologických inovací.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY
Pro podniky a firmy z ČR se tak jedná o příležitost, jak upozornit na potřebu posílení role průmyslových podniků v členských státech EU s cílem, aby v legislativním období příští Komise (v období let 2025–2030) byly směřovány do jejich podpory adekvátní finanční prostředky.
Dalším přínosem pro signatáře z řad českých podniků a průmyslu může být propojení se stejně smýšlejícími zástupci průmyslu z jiných členských zemí EU. Koordinátor Deklarace, sdružení evropského chemického průmyslu Cefic, plánuje aktivity podporující komunikaci a případné vytvoření vazeb mezi signatáři.
Eva Kordová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bruselu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?