Otázky a odpovědi týkající se zlepšení kvality stáží v EU
Otázky a odpovědi týkající se zlepšení kvality stáží v EU
Proč Komise předkládá nové iniciativy ke zlepšení kvality stáží?
Stáže by měly být přístupné všem mladým lidem bez ohledu na jejich socioekonomické zázemí a měly by poskytovat cenné zkušenosti, které jim pomohou vstoupit na trh práce.
Rámec kvality stáží z roku 2014 uvádí 21 zásad, podle nichž mají členské státy zajistit vysoce kvalitní stáže, mimo jiné stanovením písemných dohod o stážích, jasně definovaných cílů učení a transparentních informací o odměňování a sociální ochraně.
Hodnocení Komise ukázalo, že stávající rámec pomáhá členským státům zajistit, aby mladí lidé získali cenné odborné zkušenosti. Zdůraznilo pozitivní dopad rámce, zejména v zemích s méně rozvinutými systémy stáží, a potvrdilo relevantnost rámce EU. Z hodnocení však také vyplývá, že v oblasti uplatňování, monitorování a prosazování jeho zásad kvality existuje prostor pro zlepšení. Kromě toho Evropský parlament ve svém usnesení z června 2023, jakož i občané EU prostřednictvím Konference o budoucnosti Evropy vyzvali Komisi, aby unijní rámec aktualizovala, a zabezpečila tak kvalitní stáže. Předkládaná iniciativa odráží politický závazek, o kterém ve svých politických směrech hovoří předsedkyně von der Leyenová, tedy závazek reagovat na usnesení Evropského parlamentu.
Komise dnes přijala opatření a navrhla soubor iniciativ k zajištění kvalitních stáží. Navrhovaná směrnice se zaměřuje na prosazování pracovních podmínek stážistů, kteří mají podle judikatury EU, vnitrostátních předpisů a kolektivních smluv status pracovníka, a bojuje proti zakrývání řádných pracovních poměrů stážemi. Navrhované posílené doporučení Rady se zabývá otázkami spojenými se stážemi, jako je spravedlivá odměna, sociální ochrana a přístup ke stážím. Vztahuje se na všechny stážisty bez ohledu na jejich zaměstnanecký status nebo druh stáže, které se účastní.
Dnešní balíček rovněž navazuje na Evropský rok mládeže, přispívá k provádění Evropského roku dovedností a podporuje iniciativy Komise v oblasti zaměstnanosti mladých lidí, jako jsou posílené záruky pro mladé lidi.
Zohledňuje rovněž průzkum Eurobarometr z dubna 2023 na téma „Integrace mladých lidí na trhu práce se zvláštním zaměřením na stáže“, který ukazuje, že stáže jsou pro mladé lidi důležitým odrazovým můstkem na trhu práce. Čtyři z pěti dotázaných mladých lidí (78 %) absolvovali alespoň jednu stáž a pro každého pátého (19 %) byla stáž jejich první pracovní zkušeností. Sedm z deseti lidí (68 %) našlo v návaznosti na stáž zaměstnání a více než polovina z nich (39 %) podepsala pracovní smlouvu se stejným zaměstnavatelem.
Co je v dnešním balíčku nového?
Nově navržená směrnice společně s posíleným rámcem kvality stáží zlepší využívání a kvalitu stáží a přístup k nim, a to:
- zkvalitněním stáží prostřednictvím lepších pracovních podmínek a lepšího vzdělávacího obsahu a doporučením, aby byla za všechny stáže vyplácena spravedlivá odměna,
- podporou přístupu stážistů k jejich pracovním právům podle unijních a vnitrostátních právních předpisů a zamezením toho, aby zaměstnavatelé stážemi zakrývali řádné pracovní poměry,
- doporučením, aby stážisté měli přístup k odpovídající sociální ochraně v souladu s vnitrostátními právními předpisy členských států,
- podporou přístupu mladých lidí ke stabilní kariéře prostřednictvím lepšího poradenství a pomoci, a to jak během stáží, tak po jejich skončení,
- podporou rovného přístupu ke stážím pro osoby ve zranitelném postavení a usnadněním přístupu k přeshraničním stážím a stážím na dálku nebo hybridním stážím.
Jak iniciativa Komise reaguje na usnesení Evropského parlamentu a Konferenci o budoucnosti Evropy?
Dnešní balíček do značné míry odráží priority a opatření uvedené v usnesení Evropského parlamentu z června 2023 a v závěrečné zprávě o Konferenci o budoucnosti Evropy.
Balíček především obsahuje směrnici, jejímž cílem je zlepšit přístup stážistů k pracovním právům a zajistit, aby stáže nebyly využívány k nahrazení řádných pracovních míst. Nedílnou součástí tohoto úsilí budou cílené kontroly zaměřené na boj proti zneužívání a na zlepšení prosazování, jak požaduje Evropský parlament.
Kromě toho Komise prostřednictvím navrhovaného posíleného doporučení Rady vyzývá členské státy, aby zavedly nové zásady kvality, jako jsou spravedlivá odměna, přístup k odpovídající sociální ochraně pro všechny stážisty, lepší přístup pro zranitelné skupiny a přístupná pracoviště. Komise se rovněž zasazuje o větší podporu přeshraničních stáží a lepší shromažďování údajů o stážích.
Jak iniciativy Komise řeší otázku odměňování?
Komise plně podporuje cíl zlepšit kvalitu stáží, a to i prostřednictvím spravedlivého odměňování. Dnešní balíček pomůže řešit otázku kvalitních stáží komplexním způsobem při dodržení rozsahu pravomocí EU.
Navrhovaná směrnice zavádí zásadu nediskriminace v případě stážistů, kteří jsou podle judikatury Evropské unie, vnitrostátních předpisů a kolektivních smluv považováni za „pracovníky“. Zajišťuje, aby v oblasti pracovních podmínek, jako je odměňování, nebylo v zásadě se stážisty zacházeno méně příznivě než s běžnými zaměstnanci téhož zaměstnavatele, neexistují-li pro rozdílné zacházení objektivní důvody.
Posílené doporučení vyzývá členské státy, aby zajistily, že všichni stážisté budou spravedlivě odměňováni.
Co dalšího dělá Komise na podporu zaměstnanosti mladých lidí?
EU podporuje mladé lidi prostřednictvím řady politických programů:
- Záruky pro mladé lidi, včetně Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí, měly transformační účinek na trhy práce v EU. Od roku 2014 přibližně 50 milionů mladých lidí, kteří se zaregistrovali v systémech záruk pro mladé lidi, obdrželo nabídku zaměstnání, dalšího vzdělávání, učňovské přípravy a/nebo stáže.
- Evropský sociální fond plus (ESF+) je hlavním nástrojem EU pro investice do lidí, včetně podpory zaměstnanosti mladých lidí. V programovém období 2021–2027 investují členské státy z ESF+ do zaměstnanosti mladých lidí přibližně 17,3 miliardy eur.
- Nová iniciativa ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – stanovit si cíl, učit se, osvojit si dovednost, dosáhnout cíle) se zaměřuje na znevýhodněné mladé lidi, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy.
- Plány pro oživení a odolnost členských států EU se jako jeden z jejich šesti pilířů, v souladu s posílenými zárukami pro mladé lidi, zaměřují na politiky pro příští generaci. Členské státy se ve svých vnitrostátních plánech zavázaly, že do zaměstnanosti mladých lidí investují 6,1 miliardy eur.
- Erasmus+ přiděluje finanční prostředky na iniciativy v oblasti vzdělávání a odborné přípravy pro mladé lidi. To zahrnuje posílení kvality informálního učení (tj. učení se z každodenních životních zkušeností a od okolí) a neformálního učení (tj. mimo formální vzdělávací systém). Erasmus+ rovněž nabízí poskytovatelům odborného vzdělávání a přípravy a dalším organizacím působícím v této oblasti možnost organizovat aktivity v rámci vzdělávací mobility pro účastníky a pracovníky odborného vzdělávání a přípravy.
Další informace
Komise přijímá opatření ke zlepšení kvality stáží v EU
Hodnocení Komise týkající se doporučení k rámci kvality stáží z roku 2014, provedené v roce 2023
Průzkum Eurobarometr o stážích
Přihlaste se k odběru elektronického zpravodaje Komise o zaměstnanosti, sociálních věcech a sociálním začleňování
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?