Otázky a odpovědi týkající se nařízení EU o snížení emisí metanu v odvětví energetiky
Nařízení EU o snížení emisí metanu v odvětví energetiky
Jaké jsou nové povinnosti v oblasti monitorování, vykazování a ověřování v odvětví ropy, uhlí a zemního plynu?
Podle nového nařízení EU o metanu pro odvětví energetiky budou muset ropné, plynárenské a uhelné společnosti v celém dodavatelském řetězci řádně měřit, monitorovat, vykazovat a ověřovat své emise metanu v souladu s nejvyššími monitorovacími normami a jednat za účelem jejich snížení. Nařízení zejména vyžaduje, aby společnosti kvantifikovaly emise metanu na úrovni zdroje (jako jsou také) u ropy, zemního plynu a uhlí a na úrovni lokality v případě ropy a zemního plynu. Provozovatelé jsou povinni každoročně předkládat příslušným vnitrostátním orgánům v členských státech EU, v nichž se jejich aktiva nacházejí, zprávy o emisích metanu posouzené nezávislým ověřovatelem, který je třetí stranou.
Aby bylo možné řešit nedostatek informací o tom, kolik neaktivních ropných nebo plynových vrtů nebo neaktivních uhelných dolů se v EU nachází, nařízení rovněž ukládá členským státům, aby vypracovaly soupis uzavřených, neaktivních, zlikvidovaných a opuštěných aktiv, za něž odpovídají, nebo na jejich území, aby monitorovaly své emise a co nejdříve přijaly a provedly plán na zmírnění těchto emisí.
Jak nařízení řeší emise z odvětrávání a spalování?
Nařízení zakazuje rutinní odvětrávání a spalování v odvětví fosilních paliv. Zejména vyžaduje, aby provozovatelé zemního plynu, ropy nebo uhlí v EU zastavili běžné spalování, kterému lze předejít, a aby omezili spalování a odvětrávání na nevyhnutelné situace, jako jsou mimořádné události, technické poruchy nebo je-li to nezbytné z bezpečnostních důvodů. Kromě toho upřednostňuje opětovné použití nebo využití plynu před spalováním a spalováním před odvětráváním. Zajištění souladu s celkovým nařízením, včetně těchto ustanovení, bude na určených vnitrostátních orgánech.
Jak budou společnosti povinny odhalovat a opravovat netěsnosti?
Nařízení vyžaduje, aby provozovatelé zemního plynu a ropy v EU přijali veškerá možná opatření k prevenci nebo minimalizaci emisí metanu. Budou muset pravidelně provádět kontroly svých plynových a ropných zařízení s cílem kontrolovat úniky metanu a co nejdříve je opravit. Četnost prohlídek se bude lišit podle typu zařízení a v případě potrubí podle druhu materiálu, z něhož jsou vyrobena. Společnosti jsou rovněž povinny předložit odpovědným orgánům své programy zjišťování a oprav úniků (LDAR), včetně podrobných kontrol a plánovaných opatření. Konkrétně mají provádět průzkumy složek produkujících methan a používat detekční zařízení v souladu se zvláštními minimálními detekčními limity a nejnovějšími detekčními technikami, které Komise stanoví později v sekundárních právních předpisech.
Jakmile jsou zjištěny, musí společnosti opravit nebo vyměnit součásti, které unikají nad určitou úroveň, a po opravách je nadále sledovat. Tyto úrovně se liší podle toho, zda jsou složky nad zemí, nebo pod mořem.
Jak nařízení zlepší transparentnost emisí metanu z fosilních paliv na mezinárodních trzích?
Většina emisí metanu spojených s fosilní energií spotřebovávanou v EU vzniká mimo EU. Nařízení zlepší dostupnost informací a zvýší transparentnost. To by mělo motivovat ke snižování emisí metanu ve vyvážejících zemích, neboť dovozci budou moci usilovat o dovoz, který je nejméně škodlivý pro životní prostředí, aby mohli nabídnout svým zákazníkům.
Podle tohoto nařízení Komise zřídí a bude udržovat platformu pro transparentnost methanu, která stanoví profily členských států, výrobců a dovozců, kteří uvádějí surovou ropu, zemní plyn nebo uhlí na trh EU. Totéž platí pro země mimo EU a producenty, kteří do EU vyvážejí ropu, zemní plyn a uhlí. Dovozci se tak budou moci informovaně rozhodovat o svých nákupech energie.
Komise rovněž zřídí globální nástroj pro monitorování methanu a zřídí databázi transparentnosti metanu, která pravidelně zveřejňuje výsledky leteckého monitorování velkých producentů metanu z energetických zdrojů, přičemž aktualizace budou poskytovány každý měsíc. Údaje budou získávány pomocí družicových údajů poskytujících informace o velikosti, výskytu a umístění zdrojů s vysokými emisemi metanu v EU nebo mimo ni.
Zároveň budou členské státy EU povinny shromažďovat údaje a informace o emisích metanu vykázaných provozovateli a dovozci v EU a zpřístupnit je Komisi a veřejnosti.
Jak bude v praxi fungovat mechanismus rychlého varování pro mimořádné události?
V nadcházejících měsících Komise zřídí mechanismus rychlé reakce v případě tzv. „superemisek“, konkrétně případů týkajících se zařízení, vybavení nebo infrastruktury produkujících velmi vysokou míru emisí metanu. Mechanismus poskytne informace o rozsahu, opakování a umístění zdrojů s vysokými emisemi metanu, a to jak v rámci EU, tak mimo ni. Bude vycházet z družicových údajů a vstupů od certifikovaných poskytovatelů údajů a služeb, včetně služby družicového zobrazování podporované EU, programu Copernicus. Komise tyto informace pravidelně aktualizuje a zveřejní je.
V případě, že nástroj identifikuje nový významný zdroj emisí, bude Komise moci příslušnou zemi/dotčené země upozornit, vyžádat si informace o opatřeních k řešení úniku a projednat způsoby, jak situaci napravit.
Jak bude nařízení motivovat ke snižování emisí metanu z dovážené fosilní energie?
Kromě regulace odvětví ropy, zemního plynu a uhlí v EU je toto nařízení rovněž prvním na světě, který reguluje emise metanu z dovozu. Konkrétně dovozci ropy, zemního plynu a uhlí do EU budou muset od roku 2025 podávat zprávy o ročních údajích o emisích metanu, a to i ze zemí a společností vyvážejících do EU. Informace budou muset zahrnovat to, zda a jak měří, hlásí a snižují emise metanu.
Od ledna 2027 nařízení dále vyžaduje, aby nové smlouvy o dovozu ropy, zemního plynu a uhlí mohly být uzavírány pouze tehdy, pokud vývozci uplatňují stejné povinnosti v oblasti monitorování, vykazování a ověřování jako pro výrobce v EU. To znamená, že u všech smluv uzavřených s vývozci do EU po vstupu nařízení v platnost budou muset dovozci v EU:
-
- prokázat (od ledna 2027), že dotčení výrobci podléhají měření, monitorování, vykazování a ověřování emisí metanu v souladu s požadavky nařízení EU.
- zpráva (z roku 2028) o intenzitě metanu z těžby ropy, zemního plynu a uhlí, kterou uvádějí na trh EU, v souladu s metodikou, kterou Komise později stanoví v sekundárních právních předpisech. V zájmu zajištění rovných podmínek budou této povinnosti podléhat i výrobci v EU.
- prokázat (od roku 2030), že intenzita metanu při produkci ropy, zemního plynu a uhlí dovážených na trh EU je pod určitými maximálními hodnotami, které Komise stanoví později v sekundárních právních předpisech.
V zájmu zachování bezpečnosti dodávek nepovede nesplnění požadavků nařízení k zákazu dovozu ropy, zemního plynu nebo uhlí na trh EU. Namísto toho členské státy zavedou a vymáhají systém sankcí, například penále nebo pokut za porušení tohoto nařízení. Vnitrostátní orgány členských států budou muset stanovit sankce na úrovních, které jsou účinné, přiměřené a odrazující.
Zvýšení transparentnosti trhu, pokud jde o dovoz energie z fosilních paliv do EU, bude mít klíčový význam pro motivaci k širšímu využívání řešení pro zmírňování emisí metanu po celém světě v souladu s cíli EU stát se čelem ekologické transformace v celosvětovém měřítku.
Jaké jsou příští kroky?
Nařízení vstoupí v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku EU. Do šesti měsíců od vstupu nařízení v platnost členské státy určí příslušné vnitrostátní orgány, které budou dohlížet na účinné dodržování nařízení ze strany provozovatelů ropy, zemního plynu a uhlí v EU, jakož i dovozců a nezávislých ověřovatelů.
Komise předloží nezbytné sekundární právní předpisy, které podrobně stanoví povinnosti provozovatelů z EU a příslušných orgánů, jakož i dovozců energie z fosilních zdrojů.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři