Evropská komise představila klíčová opatření k řízení klimatických rizik v Evropě
V důsledku klimatických změn byl rok 2023 vůbec nejteplejším rokem v naší historii. Evropa se navíc čím dál častěji potýká s extrémními klimatickými jevy, jako jsou povodně, zemětřesení či požáry. Evropská komise proto vydala sdělení o řízení klimatických rizik v Evropě , které shrnuje , jak mohou členské státy EU lépe předvídat, chápat a řešit rostoucí klimatická rizika.
Sdělení Komise vychází ze závazku stanoveného ve strategii EU pro přizpůsobení se změně klimatu z roku 2021, jehož cílem bylo vypracovat posouzení klimatických rizik v celé EU. Rovněž navazuje na usnesení Evropského parlamentu ze dne 15. září 2022 o důsledcích sucha, požárů a dalších extrémních povětrnostních jevů. V neposlední řadě vychází z vůbec prvního evropského hodnocení klimatických rizik (EUCRA), které v letošním roce vypracovala Agentura pro životní prostředí (EEA).
„Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě a klimatická rizika ohrožují její energetickou a potravinovou bezpečnost, ekosystémy, infrastrukturu, vodní zdroje, finanční stabilitu a zdraví lidí,“ uvádí zpráva EEA . Dle loňského průzkumu Eurobarometru považuje změnu klimatu za velmi vážný problém 77 % Evropanů a více než třetina z nich (37 %) se cítí být osobně vystavena klimatickým rizikům.
Komise sdělením reaguje na obavy mnohých Evropanů ohledně loňských rekordních teplot a extrémních klimatických jevů. Zdůrazňuje, že opatření k posílení odolnosti vůči změně klimatu jsou nezbytná pro zachování konkurenceschopnosti, prosperity a dosažení spravedlivé transformace v EU. Také uvádí, že investice do snižování naší zranitelnosti vůči klimatickým rizikům budou spojeny s mnohem nižšími náklady, než jsou částky potřebné k zotavení z následků přírodních katastrof.
Sdělení představuje výzvu k přijetí opatření pro všechny úrovně státní správy, soukromý sektor i občanskou společnost a stanovuje 4 klíčová opatření k řízení klimatických rizik :
1) Zlepšení řízení rizik:
Země EU by měly zajistit lepší pochopení odpovědnosti a klimatických rizik. Užší spolupráce v oblasti odolnosti vůči změnám klimatu na národní, regionální a místní úrovní by měla zajistit , že znalosti a zdroje budou k dispozici tam, kde budou nejúčinnější.
2) Lepší nástroje pro předávání relevantních informací:
Tvůrci politik, podniky a investoři musí lépe porozumět tomu, jak spolu souvisejí klimatická rizika, investice a dlouhodobé finanční strategie. Komise plánuje zlepšit a rozšířit přístup k údajům a predikcím vývoje , aby pomohla regionálním a místním o rgánům se lépe připravit. Jako doplněk pozemních výstražných systémů bude v roce 2025 k dispozici satelitní služba nouzového varování Galileo, která bude veřejnosti předávat výstražné informace.
3) Využití strukturálních politik:
Pro zvládání klimatických rizik napříč odvětvími sdělení doporučuje lepší územní plánování v zemích EU, začlenění klimatických rizik do plánování a údržby kritické infrastruktury a propojení mechanismů solidarity na úrovni EU s odpovídajícími vnitrostátními opatřeními na zvýšení odolnosti.
4) Správně nastavené financování odolnosti vůči změně klimatu:
Zásadní význam má mobilizace dostatečných veřejných a soukromých finančních prostředků pro odolnost vůči změně klimatu. Komise je připravena podpořit členské státy při zlepšování a začleňování klimatických rizik do vnitrostátních rozpočtových procesů. Na základě evropského hodnocení klimatických rizik Komise dále definuje 6 nejvíce dotčených oblastí: ekosystémy, voda, zdraví, potraviny, infrastruktura a zástavba, a ekonomika.
Sdělení Komise je nelegislativním textem, který bude předmětem dalších diskuzí na různých úrovních Rady. V nejbližší době bude předmětem jednání ministrů životního prostředí na Radě ENVI dne 25. března.
Zdroj: Evropská komise, Eurobarometr
Ilustrační foto: Unsplash
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?