Zvýšení úrokových sazeb Japonskou centrální bankou po sedmnácti letech signalizuje důležitý obrat v tamní měnové politice. Sazbu zvýšila z – 0,1 % do pásma 0 až 0,1 % a od režimu záporných úrokových sazeb tak upustila jako poslední na světě. Japonská centrální banka se zápornými sazbami v posledních letech snažila nakopnout stagnující ekonomiku a tímto krokem tak končí éra, kdy se bankéři snažili nakopnout její výkon pomocí levných peněz.
Nedávné zprávy o růstu cen a zvyšování mezd a vyšší výpůjční náklady znamenají pro Japonsko návrat normálnějšího hospodářského cyklu. Poprvé po desetiletích zaměstnanci dosáhli na zvýšení mezd a podniky se znovu učí, jak přenášet vyšší náklady na zákazníky. Z vyšších sazeb bude profitovat zejména bankovní sektor, který si na ultra nízké sazby dlouho stěžoval.
Japonské akcie nedávno dosáhly rekordních hodnot a pracovníci si vybojovali největší nárůsty mezd za poslední 3 desetiletí, což naznačuje, že země může udržitelně zvýšit spotřebu, opustit deflaci a ekonomickou stagnaci. O posilování japonskému jenu vůči americkému dolaru zatím nemůže být řeč. Po oznámení rozhodnutí o zvýšení sazeb naopak japonský jen vůči dolaru naopak skokově oslabil. Další vývoj jenu bude především otázkou vývoje úrokového diferenciálu například mezi sazbami Fedu a Bank of Japan.
Ačkoliv to vypadá, že situace v Japonsku se dává do pořádku, opatrnost je na místě. Pořád se jedná o zemi s nejstarší populací a o jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Kromě stárnutí populace čelí Japonsko také poklesu celkové populace, což má za následek úbytek pracovní síly a zvyšování tlaku na sociální zabezpečení a penzijní systémy. Nemůžeme zapomenout na to, jak důležitá je globální diverzifikace. Japonské akcie sice momentálně mohou nabízet zajímavou příležitost, ale měly by primárně sloužit jen jako diverzifikační prvek portfolia.