Tuzemská inflace hluboko pod průměrem EU, nervózní koruna vyhlíží zasedání ČNB - Rozbřesk
Inflace v Česku je sedmá nejnižší v Evropské unii. Nejnovější harmonizovaná čísla Eurostatu potvrzují únorový pokles meziroční míry inflace na 2,2 %, zatímco v EU došlo v průměru ke zvolnění na 2,8 %. Mezi členskými státy nadále existují výrazné rozdíly – nejvyšší inflaci reportovalo s náskokem Rumunsko (7,1 %), na opačném konci se nachází Lotyšsko a Dánsko (0,6 %). U našich sousedů na Slovensku inflace v únoru poklesla ze 4,4 % na 3,8 %.
Celková inflace napříč sedmadvacítkou sice plošně klesá, jádrové cenové tlaky, především ve službách zůstávají ale nadále zvýšené. V únoru vzrostly ceny ve službách meziročně o 4,4 %, přičemž v Česku rostly tempem 6,9 %, pátým nejrychlejším v celé EU. To ukazuje na dvojkolejnost inflačních čísel – zatímco inflace zboží se rychle normalizuje, v případě služeb jsou cenové tlaky daleko více persistentní. To je důvodem k opatrnosti ze strany ČNB, stejně jako fakt, že k poklesu inflace přispěly i levnější potraviny (-5,5 %, nejvíce v EU), které jsou vysoce volatilní položkou.
Setrvačnost jádrové inflace včera potvrdil také únorový vývoj cen v tuzemských službách, když meziroční dynamika mírně zrychlila na 4,9 %. Okolo pětiprocentní hladiny se nicméně cenový růst ve službách drží již několik měsíců v řadě. Povzbudivou zprávou je naopak pokračující propad cen v průmyslu, a ještě výrazněji pak v zemědělství. Oproti loňskému únoru průmyslové ceny poklesly o 1 %, v případě zemědělství pak šlo o více než 18% propad. Zvláště u cen potravin tak evidentně existuje prostor pro pokračování poklesu cen i pro koncové spotřebitele.
*** TRHY ***
Koruna
Tuzemská měna včera zlehka oslabovala a je zpět nad úrovní 25,20 EUR/CZK. Na korunovém trhu je evidentně zvýšená nervozita před zítřejším zasedáním ČNB, přestože jak peněžní trh, tak i analytici očekávají jednoznačně pokles sazeb o 50 bazických bodů. Na lehce lepší čísla tuzemských producentů, stejně jako na setrvačné cenové tlaky ve službách koruna nereagovala, podobně jako finální inflační čísla publikovaná Eurostatem. Ve zbytku týdne očekáváme na koruně větší míru rozkolísanosti, a to nejen s ohledem na zasedání ČNB, ale také na středeční jednání Fedu.
Eurodolar
Avizovaný exit Bank of Japan z politiky záporných sazeb a zrušení kontroly výnosové křivky (a zároveň ukončení nákupů ETF) sice mělo dopad na měnový pár USD/JPY, ale jen minimálně se křížově projevilo na páru EUR/USD. Od BoJ se zřejmě čekalo poněkud více, neboť japonský yen po rozhodnutí centrální banky oslabil a rovněž dopad na globální trhy dluhopisů byl prozatím minimální. Dodejme, že BoJ zvýšila základní sazbu do pásma 0-0,1 %, přičemž ne zcela opustila režim kvantitativního uvolňování (stále hodlá nakupovat vládní dluhopisy v objemu cca 40 mld. USD měsíčně).
Eurodolar se tak i nadále může připravovat na zítřejší zasedání Fedu, přičemž dnes budou ve hře jen data druhé až třetí kategorie (německý index ZEW či udělená stavební povolení v USA).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?