ERÚ (Energetický regulační úřad)
Investice  |  18.03.2024 11:14:35

Desatero k zálohám na energie (video)

18.03.2024, aktualizováno 18.03.2024
  • Oddělení ochrany spotřebitele
  • Publikace
  • Spotřebitel
  • Vyúčtování
  • Zálohy

Záloha nerovná se cena

Záloha je platba za energii, kterou v budoucnu spotřebujete a dodavatel ji pro vás musel již nakoupit. Do výpočtu celkových nákladů za dodávku energií vstupuje proměnná v podobě vaší spotřeby. Konečné resumé za tzv. zúčtovací období se tedy dozvíte až ve vyúčtování , v němž obchodník srovná částku, kterou jste uhradili na zálohách, se skutečnými náklady za dodávku elektřiny nebo plynu, a výsledkem je buď přeplatek, nebo nedoplatek.

Přeplatky a jejich úskalí

Možná si říkáte, že raději budete platit víc, abyste byli při vyúčtování příjemně překvapeni a dostali jednorázový přeplatek. Rozhodně to nedoporučujeme! Často se totiž setkáváme se situacemi, kdy obchodníci svým zákazníkům přeplatky odmítají vracet. A jejich vymáhání pak může být velmi složité.

Hrozba nedoplatků

Na situaci, kdy na zálohách platíte menší než odpovídající částku, zákon nepamatuje. Neznamená to ale, že byste na ni neměli pamatovat vy! Pokud se vám zvýšila spotřeba či cena za energie a dodavatel vás neoslovil, na nic nečekejte a kontaktujte jej se žádostí o zvýšení záloh sami. Jinak vám může hrozit vysoký nedoplatek.

Neplatit není řešení!

Ať už jsou vaše zálohy neadekvátně vysoké, nebo vám obchodník dluží na přeplatku, není to důvod k tomu prostě přestat platit. Takový postup může vést k neoprávněnému odběru a následně až k odpojení odběrného místa! V případě, že vám dodavatel nevrátí splatný přeplatek, můžete využít tzv. úkon započtení . Dluh si pak ze záloh sice strháváte, musíte o tom ale dodavatele předem informovat a postupovat precizně.

Důvodně předpokládaná spotřeba

Zálohové platby mohou být stanoveny nejvýše v rozsahu vaší důvodně předpokládané spotřeby v následujícím zúčtovacím období. Rozhodně byste tedy na zálohách neměli dodavateli platit za elektřinu nebo plyn více, než skutečně spotřebováváte (v průměru). Termín „důvodně předpokládaná spotřeba“ zmiňuje přímo energetický zákon.

Na co si dát pozor při výpočtu

Správnou výši měsíčních záloh si můžete sami zkontrolovat (strany 3 a 4 v brožuře) za pomoci vyúčtování. Celkovou spotřebu vydělíte počtem měsíců, tuto průměrnou měsíční spotřebu pak vynásobíte cenou za MWh. A připočtete fixní měsíční platby, které poznáte podle toho, že jsou v /měsíc. Důležité je také myslet na to, že celkovou cenu za MWh tvoří součet její regulované a neregulované části. A nezapomenout na DPH!

Využijte náš srovnávač

Srovnávač na webu ERÚ vám primárně pomůže, pokud uvažujete o změně dodavatele. Nebo máte jednoduše pocit, že za energie platíte příliš. Můžete ho ale využít i pro kontrolu záloh – na základě zadaných údajů vám totiž spočítá, jak vysoké by měly být.

Neodpovídající zálohy

Jestliže vám dodavatel účtuje jiné měsíční zálohy, než odpovídá výpočtu, ozvěte se mu a požádejte jej o snížení plateb, či o vysvětlení. Jako podklad použijte samoodečet, tedy nahlášení stavu vašeho elektroměru či plynoměru. Pokud dodavatel neadekvátní výši záloh nedokáže odůvodnit nebo zálohy nesníží, můžete se obrátit na ERÚ s podnětem na porušení energetického zákona.

Samoodečet

Samoodečet můžete využít v případě, že jste snížili svou spotřebu (která tak již neodpovídá výši záloh), a chcete si zálohy snížit okamžitě, tedy ještě v průběhu zúčtovacího období. Pozor ale na to, že by se mělo jednat o opravdu meziroční rozdíl, nikoliv menší spotřebu v letních měsících oproti měsícům zimním.

Výjimka z placení záloh

Spotřebitelé platí energie nejčastěji prostřednictvím měsíčních záloh. Ve smlouvě je ale možné mít nastavenou i jinou než měsíční frekvenci. Anebo můžete platit rovnou na základě měsíčních vyúčtování. S tím se setkáváme např. u produktů s dynamickým určením ceny (aktuální cena je stanovená vzorcem odvozujícím ji z ceny na burze).

Nejdůležitější informace k zálohám na jednom místě.



Přečtěte si také:

21.02.2024Rady a tipy k novým rozpisům záloh na elektřinu a plyn Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
02.02.2024Jak si zkontrolovat zálohy na energie ERÚ (Energetický regulační úřad)
15.12.2023Zdražení energií - hlídejte si zálohy Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688