Ranní okénko - Inflační cíl v ČR dosažen, jaký bude vývoj v USA?
Hlavní událostí dnešního dne je zveřejnění únorové inflace ve Spojených státech amerických. Na konci loňského roku meziroční inflace činila 3,4 % a v lednu došlo k jejímu poklesu na 3,1 %. Nicméně se nepředpokládá, že by dezinflační proces v únoru pokračoval a očekává se stagnace na stávající úrovni. Zároveň jádrová inflace zůstává zvýšená, když je odhadováno její snížení pouze z 3,9 % na 3,7 %. Navíc ani meziměsíční dynamika nenaznačuje, že by jádrová inflace začínala směřovat k cíli americké centrální banky (2 %). Riziko setrvání inflace na horní hranici tolerančního pásma v kombinaci s velmi dobrým výkonem americké ekonomiky tak zatím nepřimělo a v nejbližší době ani nepřiměje Fed zahájit cyklus uvolňování měnové politiky.
Jediným zajímavějším údajem z Evropy je finální hodnota německé inflace za měsíc únor. Konečná čísla se nicméně většinově shodují s úvodními odhady, proto je očekáváno potvrzení snížení meziroční inflace (HICP) z 3,1 % na 2,7 %.
Dnes se již za pár minut dozvíme, jak se vyvíjely tuzemské maloobchodní tržby na začátku roku. Snížená spotřeba českých domácností se projevovala i v sektoru maloobchodu, kde rok a půl v řadě reálné tržby klesaly. V posledních dvou měsících minulého roku se ovšem reálné tržby zvýšily a odhadujeme, že tento pozitivní trend by mohl pokračovat i v lednu. Naše prognóza očekává růst o necelé procento, zatímco trh predikuje nárůst o půl procenta. Mezi důvody se řadí, že vlna skokového zdražování pominula, nálada mezi spotřebiteli je na vzestupné trajektorii, domácnosti lépe vnímají svou finanční situaci a mají méně obav z budoucnosti, což by se mělo projevit na ochotě Čechů více utrácet. Nicméně nelze očekávat, že Češi ihned vezmou obchody útokem, ale spíše postupný proces navyšování spotřebních výdajů.
Pondělí sice neoplývalo množstvím ekonomických dat, ale jeden ze stěžejních údajů z tuzemské ekonomiky včera publikoval Český statistický úřad. Tím údajem je únorová inflace, která poklesla až na inflační cíl České národní banky (2 %). Toho bylo dosaženo poprvé od prosince roku 2018.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5012
Akcie v zahraničí při absenci jakýchkoli relevantních ekonomických dat marně hledaly impulz k růstu. Americký index S&P 500 mírně ztrácel (-0,1 %) a německý DAX si vedl ještě hůře (-0,4 %). Pražské burze se oproti zmíněným indexům dařilo lépe, ale ani zisk ve výši 0,2 % není nijak převratný. Koruna se po mírném posílení v reakci na výsledek únorové inflace vrátila k hladině 25,30 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz