ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  07.03.2024 09:00:00, aktualizováno 08.03.2024 08:23:30

Liberecký: Více než 35 % domácností mělo problém zaplatit neočekávaný výdaj, 31 % si jednou ročně nemohlo dopřát dovolenou mimo domov. Příjmy a životní podmínky domácností 2023 (2. část)

Většina domácností v Libereckém kraji žila v bytovém domě, necelých 6 % domácností mělo k dispozici byt o velikosti do 40 m2. Největším problémem v souvislosti s kvalitou bydlení byla pro domácnosti hlučnost a také vandalství či kriminalita. Půjčku mělo téměř 16 % domácností, pro 5,8 % domácností bylo její splácení velkou zátěží. Více než 35 % domácností mělo problém zaplatit neočekávaný výdaj, 31 % si jednou ročně nemohlo dopřát dovolenou mimo domov.

Většina domácností v Libereckém kraji žila v roce 2023 v bytovém domě (53,9 %), rodinný dům obývalo 44,4 % domácností. Nejvyšší zastoupení domácností žijících v rodinných domech bylo zjištěno ve Středočeském kraji (62,6 %). Naopak nejnižší podíl vykázalo hlavní město Praha (12,7 %), výrazně podprůměrný podíl evidoval také Karlovarský kraj (29,6 %). Výsledek za Liberecký kraj byl pak 5. nejnižší. V průměru za Českou republiku bydlelo v rodinných domech 43,4 % domácností.

Z hlediska celkové plochy bytu obývala největší část domácností v Libereckém kraji byty o výměře 60 až 80 m2 (31,3 % domácností). Byty větší než 100 m2 využívalo 25,3 % domácností, naopak malý byt do 40 m2 uvedlo 5,8 % domácností.

Stejně jako v Libereckém kraji převažovaly i v dalších 10 krajích domácnosti žijící v bytech o velikosti 60 až 80 m2. Naopak domácnosti z 3 krajů (Středočeský, Jihočeský a Jihomoravský) uvedly nejčastěji velikost větší než 100 m2 s tím, že nejvyšší podíl takových domácností byl vykázán ve Středočeském kraji (37,5 %). Nejméně byly velké byty zastoupeny mezi domácnostmi v hlavním městě Praze (13,3 %). Podíl nejmenších bytů do 40 m2 se napříč kraji pohyboval v rozmezí od 2,4 % (Středočeský kraj) do 11,1 % (hlavní město Praha).

Kvalitu bydlení měli respondenti možnost ohodnotit na základě 5 subjektivních kritérií, tj. vlhkost bytu, tmavý byt, hluk z domu, resp. z ulice, znečištěné okolní prostředí a vandalství a kriminalita v okolí. Z tohoto pohledu byl největším problémem domácností v Libereckém kraji hluk, který uvedlo 14,0 % domácností, druhým největším problémem bylo vandalství a kriminalita (8,4 %) a třetím vlhkost v bytě (7,4 %). Naopak pro nejméně domácností představoval problém nedostatek světla v bytě (3,6 %).

Graf - Podíl domácností, které mají půjčky (kromě bytových) podle krajů v roce 2023

V rámci mezikrajského srovnání byl problémem pro největší část domácností ve všech regionech hluk v domě nebo z ulice. Zastoupení tohoto problému se pohybovalo od 8,7 % v Plzeňském kraji do 21,9 % v hlavním městě Praze. V tomto případě se Liberecký kraj umístil jako 4. nejlepší. Vlhkost v bytě byla nejvíce problematická pro domácnosti z Olomouckého kraje (12,5 %), nejmenší problém činila rodinám v Plzeňském kraji (4,3 %). Podíl za Liberecký kraj byl 6. nejvyšší. Vandalství a kriminalitu v okolí nejvíce vnímaly domácnosti v hlavním městě Praze (12,4 %), nejméně v Královéhradeckém kraji (2,1 %), hodnota za Liberecký kraj byla 5. nejvyšší. Znečištěné okolní prostředí vnímaly nejméně pozitivně domácnosti v hlavním městě Praze (14,0 %), v Kraji Vysočina tento problém uvedlo pouze 3,3 % domácností, podíl za Liberecký kraj byl 5. nejnižší. Téměř pro všechny kraje představovalo nejmenší problém kritérium „tmavý byt“ – nejvíce se s ním potýkaly domácnosti z Královéhradeckého kraje (4,8 %), v Plzeňském a Středočeském kraji shodně 1,4 % domácností. Podíl v Libereckém kraji byl 4. nejvyšší.

V čele domácnosti v Libereckém kraji byly nejčastěji osoby s nižším středním vzděláním a s vyučením (37,9 %, 6. nejvyšší podíl mezi kraji). Druhou nejčetněji zastoupenou skupinou byly osoby s úplným středním, pomaturitním a nástavbovým vzděláním (32,5 %, 3. nejnižší podíl). Vyšší odborné, bakalářské, vysokoškolské a doktorské vzdělání mělo 19,0 % osob v čele domácnosti (společně s Karlovarským krajem 6. nejnižší podíl) a základní nebo neukončené vzdělání 10,6 % osob (2. nejvyšší podíl).

Více než 83 % domácností v Libereckém kraji mělo přístup na internet, 78,3 % bylo vybaveno osobním počítačem či notebookem. Osobní automobil vlastnilo 72,0 % domácností, myčku nádobí mělo 54,5 % a sušičku prádla 24,0 % domácností. S ohledem na finanční situaci si 7,2 % domácností nemohlo dovolit osobní automobil, 6,5 % sušičku prádla, 6,2 % myčku nádobí, 2,0 % osobní počítač nebo notebook a 1,5 % přístup na internet.

V roce 2023 mělo v Libereckém kraji půjčky (kromě bytových) 15,7 % domácností (2. nejvyšší podíl mezi kraji). Pro 5,8 % domácností bylo jejich splácení velkou zátěží, pro 9,0 % určitou zátěží a pro 0,8 % domácností nebyla vůbec zátěží. Z mezikrajského pohledu bylo nejvíce domácností zatížených půjčkou vykázáno ve Středočeském kraji (16,2 %), nejvyšší podíl domácností, pro které představovalo splácení půjček velkou zátěž, však vykázal právě náš region. Naopak v Pardubickém kraji bylo půjčkou zatíženo pouze 6,1 % domácností. Nejnižší podíl domácností, pro které bylo splácení půjček velkou zátěží, však bylo evidováno v hlavním městě Praze (1,3 %).

Nejvyšší podíl domácností s vyživovanými dětmi evidoval Středočeský kraj (38,1 %), nejnižší Kraj Vysočina (28,7 %). Podíl za Liberecký kraj činil 34,8 % a mezi ostatními regiony se jednalo o 3. nejvyšší hodnotu. Bez vyživovaných dětí tak bylo v kraji evidováno 65,2 % domácností, zatímco republikový průměr činí 67,2 % domácností.

S ohledem na příjmovou situaci bylo pro 35,3 % domácností v Libereckém kraji problematické zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 14 100 , tj. mezi kraji nejvyšší podíl. Na opačném konci žebříčku se s 14,0% podílem umístil Kraj Vysočina. Jen o něco méně domácností v našem regionu (30,8 %) si nemohlo alespoň jednou v roce dopřát týdenní dovolenou mimo domov, což je ovšem v mezikrajském srovnání opět nejvyšší hodnota. Ta nejnižší byla zaznamenána v hlavním městě Praze (11,7 %).

 

Další informace naleznete v publikaci Příjmy a životní podmínky domácností – 2023

 

Kontakt:

Hana Koťátková

Krajská správa ČSÚ v Liberci
Oddělení informačních služeb
Tel.: 485 238 811
E-mail: infoservislbc@czso.cz

Přílohy

 

Zprávy k cestování









?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688