Buffettův indikátor a ekonomika tvořená jedinou firmou
Říká se tomu Buffettův indikátor, ale nejsem si jist, jakou váhu mu známý investor přikládá dnes. Kdysi prý velkou. Jde o jednoduchý poměr kapitalizace akciového trhu k domácímu produktu. Nyní se poměr nachází blízko dvou – akciový trh je svou kapitalizací na zhruba dvojnásobku HDP. Není to úplný historický extrém, ale nejde o nijak nízké číslo. Podíváme se dnes detailněji na historii a trochu pohovořím o tom, proč je podle mne tento indikátor svou vypovídací hodnotou hodně slabý.
RIA v následujícím grafu porovnává vývoj cen na americkém akciovém trhu s oním poměrem kapitalizace k HDP (zde obojí v reálném vyjádření). Zejména pokud dáme stranou nedávný extrém na 2,62, jsou současné hodnoty hodně vysoko.
Zdroj: X
Zmíněná slabost tohoto indikátoru jde podle mne demonstrovat na jednoduchém příkladu: Dejme tomu, že by ekonomiku tvořila jedna jediná firma. Její produkce by tak zároveň byla veškerou ekonomickou aktivitou, zisky se mzdami by byly jedinými příjmy v ekonomice. Jak by se mohla hodnota/kapitalizace této společnosti (financované pouze vlastním jměním) odchýlit od vývoje v celé ekonomice? Docela hodně způsoby:
Za druhé: Kapitalizace je dána zisky očekávanými a ne historickými. Pokud by se tudíž změnil růstový výhled, pohnula by se kapitalizace i bez toho, aby došlo k nějaké výraznější změně v současné ekonomické aktivitě. Výhled se přitom může změnit opět jak na základě cyklu, tak na základě strukturálních jevů.
Za třetí: Vedle zisků, toku hotovosti a dividend kapitalizaci určuje ještě požadovaná návratnost. Tedy bezrizikové sazby a rizikové prémie. Ty se opět mohou měnit v rámci cyklu i strukturálně a jejich změna nemusí korespondovat s vývojem ekonomické aktivity. Může dokonce eliminovat její vliv – ekonomický útlum může tlačit kapitalizaci dolů, ale s ním související pokles bezrizikových sazeb tento efekt může eliminovat částečně, či úplně.
V minulých úvahách jsem se tu detailněji věnoval tomu, co o valuacích říkají poměry cen k ziskům a zejména k (volnému) toku hotovosti. U něj se zdá, že akcie nyní nijak zvlášť drahé nejsou, výraznou roli tu může hrát chování investic, respektive jejich cen. Neříkám, že jde o všeobjímající indikátory a úvahy, ale kladl bych na ně mnohem větší důraz, než na poměry kapitalizace k produktu. Od nich je totiž krátce řečeno velmi dlouhá cesta k tomu, co fundamentálně určuje hodnotu firem. K výše uvedenému pak můžeme přičíst ještě to, že se ve firemním sektoru mění poměry kapitalizace k hodnotě dluhu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?