Proč česká reálná mzda zaostává?
Dnešní mzdy za čtvrtý kvartál pravděpodobně vykážou lehké zpomalení meziroční dynamiky (naše očekávání 6,0 % oproti 7,1 % v Q3 2023). I tak však jejich nominální růst zůstane nad dlouhodobým průměrem, který se pohybuje spíše lehce pod 5,0 %. Je tedy takový růst příliš vysoký? Z pohledu mezinárodního srovnání rozhodně ne.
I když české mzdy své tempo zrychlily, v posledních třech letech jejich dynamika kopírovala víceméně sousední Německo, zatímco v sousedním Polsku a Maďarsku rostly mzdy výrazně rychleji - v roce 2022 a 2023 dvouciferným tempem. Na rozdíl od Němců však Češi měli v posledních dvou letech podobně jako Poláci, Maďaři a většina střední Evropy dvoucifernou inflaci. Výsledek pro české domácnosti tedy není dvakrát příznivý - vzhledem k roku 2019 jsme zaznamenali jeden z nejprudších propadů reálné mzdy v Evropě. Otázkou je, co za tím stojí?
Jedním z vysvětlení může být jednoduše menší vyjednávací síla českých odborů, které navíc na rozdíl od sousedů v Polsku nebo v Maďarsku nemají historicky moc zkušeností s vyšší inflací. To může být částečně pravda, zvlášť pokud vezmeme v potaz relativně výrazný nárůst podílu zisků na českém HDP v posledních letech.
Na druhou stranu to bezesporu není celá pravda. Smutnou skutečností je, že úroveň produktivity práce v průběhu pandemie COVID 19 a energetické krize šla v Česku dolů výrazněji než u našich sousedů - v Česku je více než 3 % pod úrovněmi roku 2019.
A v neposlední řadě svoji roli bezesporu sehrává měnový kurz. I když česká ekonomika v posledních několika měsících zůstává pod tlakem, stále je relativně oproti zbytku regionu zdaleka nejsilnějším “šampionem” (zvlášť při porovnání s forintem). Děje se tak to, co jsme viděli v minulosti již několikrát. Česko zaostává za svými sousedy v dynamice nominální i reálné mzdy, ale minimálně částečně to dohání skrze silnější kurz. Pokud totiž zohledníme silnější korunu a porovnáme vývoj relativních jednotkových pracovních nákladů (bereme v potaz mzdy, produktivitu i kurz), Česko zdaleka tak výrazně nezaostává…
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna