Co nám japonské obráběcí stroje naznačují o výrobě ve světě? - Fidelity International
Nedávný vývoj objednávek obráběcích strojů v Japonsku vykresluje pozitivní obrázek výroby v roce 2024. Investoři by se však měli mít na pozoru před nezmapovaným územím.
Japonsko je jedním z největších výrobců strojů na světě. Speciální obráběcí stroje, označované jako "mateřské stroje", se používají k vytvoření dílů potřebných pro nejrůznější výrobní zařízení, včetně průmyslových robotů. V oblasti výroby špičkových obráběcích strojů se Japonsku vyrovná pouze Německo.
Graf: Oživení na dohled, ale může se ubírat jinou cestou než předchozí cykly
Počet objednávek těchto obráběcích strojů je ukázán v grafu Fidelity International. Modré sloupce ukazují, jak absolutní počty objednávek po většinu období v posledních dvou letech klesají. To odráží zpomalení tovární aktivity od Asie po Evropu na pozadí obecně chmurné ekonomické situace. Oranžová čára v grafu, která ukazuje meziroční změny a lépe odráží dynamiku zakázek, však naznačuje, že poptávka pravděpodobně našla své dno přibližně v květnu loňského roku, kdy zakázky oproti předchozímu roku poklesly o více než 20 %. Prosincové a lednové údaje naznačují, že zakázky stále klesají, ale procentuální ztráty se snížily na nízké desítky. Návrat k růstu by mohl být už na obzoru.
Co se změnilo a jak se situace liší od předchozích cyklů? Čína. Papírově dodává Japonsko Číně pouze 20 % svých obráběcích strojů. Ve skutečnosti je však velká část strojů, které jsou označeny jako "prodané v Japonsku", nakonec dodána do Číny. Čínský neoficiální index nákupních manažerů (PMI) zaměřený na export se v lednu již třetí měsíc po sobě zrychlil. Oficiální index PMI – s širším vzorkem – zůstává utlumený, ale trvalejší oživení vývozu obráběcích strojů v nadcházejících měsících by potvrdilo pozitivní dynamiku aktivity čínských továren.
Jelikož se však Čína snaží odklonit od růstu, který v Číně pohání hlavně nemovitosti, může se oživení vyvíjet pomaleji, než jsou investoři zvyklí. Zatímco poptávka v odvětvích, jako je elektronika, se postupně vrací, očekáváme, že bude celkově méně závislá na Číně. Vzhledem k tomu, že společnosti pokračují ve vytváření dodavatelských kapacit mimo Čínu, aby diverzifikovaly své dodavatelské řetězce, mohou se objednávky obráběcích strojů uskutečňovat spíš na trzích, jako jsou USA, Evropa a jihovýchodní Asie. Po dlouhé zimě je oživení japonských objednávek obráběcích strojů na dohled – pravděpodobně ale půjde jinou cestou než v předchozích cyklech.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory