(Kurzy.cz)
Copernicus: Rekordní emise z požárů byly v únoru naměřeny v Brazílii, Venezuele a Bolívii
Předpověď směšovacího poměru oxidu uhelnatého v hladině 850 hPa nad Jižní Amerikou v rámci systému CAMS inicializovaná 27. února v 00 UTC.
Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) sleduje emise z požárů v tropických oblastech Jižní Ameriky v době, kdy vrcholí její sezona. Vysoká intenzita požárů a emise z nich byly pozorovány v severní části amazonského deštného pralesa, zejména v brazilském státě Roraima. Zaznamenány byly nejvyšší emise uhlíku v únoru od roku 2003, a to nejen pro Roraimu, ale pro celou Brazílii. Také v dalších zemích Jižní Ameriky, například ve Venezuele a Bolívii, byly za stejné období zaznamenány rekordní emise uhlíku od roku 2003.
Podle údajů systému CAMS Global Fire Assimilation System (GFAS) byl ve druhé polovině února v tropické části Jižní Ameriky zjištěn výrazný nárůst počtu požárů, jejich intenzity a odhadovaných emisí. Nejvíce zasaženými oblastmi byly severovýchodní Venezuela, stát Roraima v Brazílii, Bolívie a Kolumbie.
Odhadované emise uhlíku z požárů v Brazílii a Venezuele během února (do 27. února) byly v souboru dat GFAS, který zahrnuje období od roku 2003 do současnosti, nejvyšší pro tento měsíc a činily 4.1 a 5.2 megatun uhlíku. Rekordně vysoké emise uhlíku byly odhadnuty také pro Bolívii, a to 0.3 megatun uhlíku. Za zmínku stojí, že vrchol sezony lesních požárů v Bolívii a v celé amazonské oblasti obvykle připadá na září a říjen.
Vedoucí vědecký pracovník společnosti CAMS Mark Parrington k tomu říká: "V mnoha částech Jižní Ameriky panuje sucho, které přispělo ke zvýšenému riziku požárů a vedlo k pozorovaným událostem. Naše záznamy složení atmosféry také ukazují, že přenos kouře pokrývá velkou oblast regionu a způsobuje zvýšené znečištění ovzduší v obydlených oblastech. Kromě často hlášených požárů v Chile a Argentině na počátku února jsme zaznamenali nárůst počtu požárů a s tím související emise během vrcholné sezony pro tropické oblasti Jižní Ameriky, a to i v jižněji položené Bolívii.
Systém CAMS poskytuje aktuální informace o místě, intenzitě a odhadovaných emisích požárů po celém světě, včetně sledování přenosu kouře a dopadů na složení atmosféry. Údaje systému CAMS jsou volně k dispozici a mohou sloužit jako důležitá pomůcka při rozhodovacích procesech pro občany, podniky i zúčastněné strany v souvisejících odvětvích.
Zdroj: Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie pro pozorování Země, který je financován z prostředků EU a který provozuje šest tematických služeb: Atmosféra, Moře, Země, Změna klimatu, Bezpečnost a Nouzové situace. Poskytuje volně přístupná operační data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Program Copernicus je koordinován a řízen Evropskou komisí a realizován ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), agenturami EU a společností Mercator Océan a dalšími.
ECMWF provozuje dvě služby v rámci programu EU Copernicus pro pozorování Země: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Přispívají také ke službě Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společné výzkumné středisko EU (JRC). Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. Je to výzkumný ústav a zároveň nepřetržitá operační služba, která vytváří a šíří numerické předpovědi počasí pro členské státy. Tyto údaje jsou plně k dispozici národním meteorologickým službám členských států. Superpočítačové zařízení (a související archiv dat) v ECMWF je jedním z největších svého druhu v Evropě a členské státy mohou využívat 25 % jeho kapacity pro své vlastní účely.
ECMWF rozšířil své působiště v některých členských státech. Kromě centrály ve Spojeném království a výpočetního střediska v Itálii se kanceláře zaměřené na činnosti prováděné v partnerství s EU, jako je například program Copernicus, nacházejí v německém Bonnu.
Jitka Vondroušková
Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.
Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.
Poslední zprávy z rubriky Životní prostředí:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Copernicus: Emise z kanadských požárů jsou nejvyšší v historii měření. Kouř se dostává do Evropy
- Copernicus: Na severní polokouli byly během letošní sezony 2023 zaznamenány rekordní emise uhlíku z lesních požárů
- Brazílie je zděšená situací v Bolívii - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Brazílie je zděšená situací v Bolívii
- Příjmy Brazílie za exporty kávy byly v roce 2010 rekordní
- Produkce sóji v Brazílii by měla být rekordní
- Brazílie - inflace v únoru nečekaně akcelerovala a je nejvýše od r. 2003
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?