(Kurzy.cz)
Copernicus: Sopečné emise SO2 z Islandu dosáhnou kontinentální Evropy
Dne 17. března došlo na islandském poloostrově Reykjanes k erupci sopky. Ze čtyř sopečných erupcí, které byly v regionu od prosince zaznamenány, byla tato zatím největší. Služba pro monitorování atmosféry (CAMS) programu Copernicus sledovala sopečný smog oxidu siřičitého (SO2), které erupce vypouštěla, a které se přenášely směrem do Evropy.
Předpovědi složení atmosféry v systému CAMS, založené na asimilaci družicových pozorování, zahrnují informace o množství SO2 v atmosféře, jehož významným zdrojem mohou být sopečné erupce. Předpovědi vypracované pro Island po erupci ukazují chuchvalce sopečných emisí se zvýšeným celkovým zatížením sloupce (až 10 Dobsonových jednotek), která se pohybují východně od severního Atlantiku přes Irsko a Spojené království, ve středu dosáhnou Skandinávie, cestují přes Balt a v pátek dosáhnou pobaltských států, Polska a severozápadního Ruska.
Vedoucí vědecký pracovník CAMS Mark Parrington k tomu říká: "Předchozí erupce neprodukovaly mnoho emisí SO2, které by bylo možné pozorovat a asimilovat v našem systému. Množství tentokrát emitovaného SO2 bylo v pozorováních velmi zřetelné a my pečlivě sledujeme, jak se mračna sopečného smogu přenášejí nad severní Evropu, i když neočekáváme, že by to mělo nějaký dopad na kvalitu přízemního ovzduší nebo klima."
Ředitel CAMS Laurence Rouil k tomu říká: "Sopečné erupce a úniky velkého množství sloučenin síry mohou ovlivnit nejen kvalitu ovzduší v přímo zasaženém regionu, ale také globální procesy, jako je koncentrace ozonu ve stratosféře. Dopady sopečných erupcí na Islandu v atmosféře zatím nejsou tak závažné, ale je důležité vývoj situace nadále sledovat."
Předpovědi SO2 v systému CAMS, inicializované na základě asimilovaných družicových pozorování a předpokládající počáteční výšku injektáže přibližně 5 km, předpovídají transport plum v následujících 5 dnech na základě integrovaného předpovědního systému (IFS) Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF). Předpovědi jsou inicializovány každých 12 hodin na základě nových pozorování. ECMWF implementuje CAMS jménem Evropské unie. Předpovědi CAMS zobrazují plynný SO2 v atmosféře, ale neposkytují informace o sopečném popelu, za který jsou zodpovědná poradní střediska pro sopečný popel (VAACs).
Jitka Vondroušková
Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.
Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.
Poslední zprávy z rubriky Životní prostředí:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz