Výpověď v roce 2024 - aktuální možnosti výpovědi, odstupné a výpovědní doba
Náležitosti výpovědi
Hlavní podmínkou podání výpovědi je, že musí být podaná vždy písemně.
Další důležitou věcí je, že musí obsahovat údaje o tom, kdo ji dává a komu, takže výpověď musí obsahovat údaje o zaměstnavateli a také údaje o zaměstnanci.
Ze strany zaměstnavatele musí být prozatím vždy s uvedením důvodů podle § 52. Výpověď ze strany zaměstnance může být s uvedením důvodů i bez nich. Pokud by výpověď měla být odvolána, musí tak vždy být se souhlasem obou smluvních stran a odvolání musí být písemné. Výpovědní doba činí minimálně 2 měsíce, může být ale po domluvě zaměstnance a zaměstnavatele i delší a tato domluva musí být také písemná (například ukončení z manažerského místa, kde je potřeba delší předání práce novému zaměstnanci). V případě dohody může být výpovědní doba i kratší nebo žádná, ale opět musí souhlasit obě strany. Pokud by jedna strana s navrhovanou výpovědní dobou nesouhlasila, tak musí být podle zákona.
Další důležitou věcí u výpovědi, že musí být vlastnoručně podepsaná a musí být prokazatelná, co se doručení týká. Ideální je, že si výpověď necháte druhou stranou podepsat s datem převzetí výpovědi. Pokud ji podáváte jako zaměstnanec a z nějakého důvodu ji nemůžete podepsat osobně, tak můžete poslat výpověď dodejkou do vlastních rukou a podobně.
Typy výpovědi
- Výpověď ze strany zaměstnance
Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo nemusí uvádět důvod žádný. Zaměstnanec musí dodržet výpovědní lhůtu, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou například na dřívějším odchodu. Výpovědní lhůta běží vždy od prvního dne následujícího měsíce.
Příklad: Zaměstnanec podal výpověď 2.1.2024, výpovědní lhůta nezačíná běžet už od ledna, ale od 1.2.2024. Pracovní poměr pro něj tedy končí 31.3.2024.
- Výpověď ze strany zaměstnavatele
Zaměstnavatel může dát výpověď jen z důvodů uvedených v Zákoníku práce. Zaměstnavatel vždy musí ve výpovědi uvést z jakého důvodu výpověď dává. Důvody ukončení bývají z důvodů organizačních jako například zrušení daného místa, zrušení celé pobočky a podobně. Dále může být výpověď ze zdravotních důvodů. To může například nastat v případě lékařského posudku, který o zaměstnanci uvádí, že již není zdravotně způsobilý pro danou práci. Zaměstnavatel může ukončit i pracovní poměr tak, že vyhodnotí, že zaměstnanec nesplňuje požadavky na práci. Dále může nastat okamžité zrušení pracovního poměru a to například ze závažného porušení kázně, závažné porušení právních předpisů a podobně. Podrobně jsou uvedené způsoby ukončení v Zákoníku práce v § 52.
Naopak v některých případech zaměstnavatel výpověď dát nemůže. Bývá to v tzv. ochranné lhůtě (těhotenství, dlouhodobá nemoc a podobně).Momentálně se také začíná diskutovat o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele bez udání důvodů. Aktuální velmi přísná pravidla pro propouštění zaměstnanců (jedna z nejpřísnějších v Evropě) by se tím mohla uvolnit, umožnit firmám větší flexibilitu a zároveň rozhýbat trh práce, kde je aktuálně enormní přebytek volných pracovních pozic. Dlouhodobá nízká nezaměstnanost této úpravě nahrávají. Stále se ale ještě diskutuje o podmínkách pro zaměstnance v případě tohoto propouštění. Nabízí se možnost vyplácení několikanásobně vyššího odstupného či pobírání podpory delší dobu.
Příklad: Zaměstnavatel zaměstnává dvě asistentky a díky úbytku práce zjistil, že mu bude stačit asistentka pouze jedna. Druhé se rozhodnul dát výpověď. Asistentka pracuje pro zaměstnavatele 3,5 roku. Zaměstnavatel tedy předává 20.2.2024 výpověď s výpovědní lhůtou 2 měsíce a ve výpovědi je uvedené i odstupné ve výši 3 průměrných platů. Pokud asistentka nenajde novou práci ve výpovědní lhůtě a bude nastupovat na Úřad práce, tak nově jí od roku 2024 náleží podpora od prvního měsíce a výše odstupného na podporu v nezaměstnanosti nemá vliv.
- Výpověď dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatele
- Ukončení pracovního poměru po uplynutí smlouvy na dobu určitou
Příklad: Zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou do 31.12.2024. Od 1.1.2025 již není u zaměstnavatele zaměstnaný, aniž by dostal nějakou písemnou výpověď.
- Ukončení pracovního poměru ve zkušební době
Příklad: Zaměstnanec má pracovní smlouvu na 4 měsíce. Zkušební doba tedy nemůže být standardně na 3 měsíce, ale je pouze 2. Po prvním měsíci zaměstnanec zjistil, že pro něj není práce příliš vhodná. Zaměstnanec sepíše výpověď k dnešnímu dni a jde jí předat svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel výpověď převezme a potvrdí převzetí svým podpisem a počítá s tím, že zaměstnanec již zítra nenastoupí.
Odstupné
Odstupné se odvíjí od odpracované doby u zaměstnavatele:
- pokud byl pracovní poměr do 1 roku - nárok minimálně na 1 průměrný plat
- pokud byl pracovní poměr 1 až dva roky - nárok minimálně na 2 průměrné platy
- pokud pracovní poměr trval déle jak 2 roky - nárok minimálně na 3 průměrné platy
Na odstupné vznikne nárok v případě výpovědi podané zaměstnavatelem. Při podání výpovědi zaměstnancem na odstupné nárok ze zákona nevzniká. Z odstupného se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, ale platí se z něj daň z příjmů a to klasicky ve výši 15 % či v případě progresivního zdanění ve výši 23 %.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select