Michaela Pacas (Kurzy.cz)
Daně a účetnictví  |  04.03.2024 06:20:00

Daň z příjmů právnických osob: změny od roku 2024

Rok 2024 přinesl hodně změn v oblasti daní celkově. Změnám se nevyhnula ani daň z příjmů právnických osob. První asi největší změnou je zvýšení daně z příjmů právnických osobZvýšení sazby daně je v roce 2024 oproti roku předchozímu o dva procentní body, a to z 19 % na 21 %. Změna sazby nabývá účinnost od 1. 1. 2024. Ovšem zvýšení se nemusí hned týkat všech právnických osob. Pokud totiž započalo zdaňovací období ještě v roku 2023, pak se na daňové tvrzení uplatní ještě sazba daně ve výši 19 %. Výjimku na nižší sazbu mají základní investiční fondy ve výši 5 %. Fond penzijní společnosti nebo u instituce penzijního pojištění s výjimkou penzijní společnosti nebo obdobné společnosti obhospodařující fondy obdobné fondům penzijního pojištění mají sazbu dokonce 0 %.

Příklad: Zdaňovací období (hospodářský rok) je od 1. 12. 2023 do 30. 11. 2024. Na toto období uplatní právnická osoba ještě sazbu ve výši 19 %. 21 % tato právnická osoba použije až od 1. 12. 2024.

 

Další změna u právnických osob je v případě transakcí v cizí měně. Tato novinka umožňuje společnostem, které mají většinu transakcí v cizí měně, od 1. 1. 2024 nově vést účetnictví ve funkční měně - tedy EUR, USD, GBP. Z toho i vyplývá, že tyto firmy mohou v této měně vyplnit daňové přiznání z příjmů právnických osob ve své funkční měně a také v této měně daň zaplatit.

Změny v zákoně dopadají také na propagační předměty. Doposud byla daňová uznatelnost výdajů na reprezentaci do výše 500 . Díky výjimce do této skupiny spadalo i tiché víno. Nově se tato výjimka ruší a již nebude daňově uznatelná. 

Další změnou je zavedení možnosti nezdaňovat nerealizované kurzové rozdíly. Doposud totiž musely firmy rozdíly dodaňovat.  Zdanění příjmů u právnických osob od 1. 1. 2024 budou podléhat pouze realizované kurzové operace.

Příklad: Pokud má firma například pohledávku v dolarech, tak dosud vznikala povinnost dodanit kurzový zisk v případě posílení dolaru. Nově bude tento nerealizovaný příjem daňově neúčinný.

 

Podání přiznání daně z příjmů právnických osob za rok 2024

Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2024 je možné podat  elektronicky do 2. května 2025 (standardní termín by byl do 2. 4. 2025, ale právnické osoby již podávají přiznání pouze elektronicky). Pokud daňové přiznání podává daňový poradce nebo při povinném auditu platí termín do 1. 7. 2025. Ve stejném termínu je také potřeba uhradit daň z příjmů právnických osob. Pokud daň není uhrazená včas, tak vznikají za každý den sankce.
Daňové přiznání podávají všechny právnické osoby až na pár výjimek. Přiznání podávat nemusí tyto poplatníci:
  • veřejně prospěšní poplatníci, pokud nemají příjmy, které jsou předmětem daně, nebo pokud mají pouze příjmy osvobozené od daně a příjmy daněné srážkovou daní (daň je vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně), a nebo nemají povinnost uplatnit postup podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 9 zákona o daních z příjmů,
  • veřejné obchodní společnosti.

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688