Němečtí pojistitelé si stěžují na nedostatky v prevenci povodní
Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil v lednu informaci o určitých nedostatcích v prevenci povodní.
S ohledem na povodňovou situaci v mnoha regionech Německa, která zde na přelomu roku panovala, apelují němečtí pojistitelé na stát, aby přikročil k větší ochraně před extrémy počasí. Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, zdůraznil, že spolkové země a obce mají značné deficity jak v oblasti územního a stavebního plánování, tak v oblasti prevence. Zde bylo podle jeho názoru v posledních desetiletích málo investováno. To bylo velmi jasně vidět právě v lednu. Mnohé problémy, a to především v povodňové ochraně, jsou způsobeny zanedbáním. Dlouhotrvající deště je učinily nyní viditelnými. Němečtí pojistitelé pokládají za naléhavě nutné tři opatření:
- budování staveb ve vymezených zónách nebezpečí by mělo skončit,
- prevence a přizpůsobení dopadům klimatu by mělo být zahrnuto do stavebních řádů spolkových zemí,
- veřejná moc by měla prostřednictvím celostátního portálu přírodních nebezpečí jasně pojmenovat stav nebezpečí.
GDV vychází dále z té skutečnosti, že bez transparentního zacházení s nebezpečími bude značně obtížné přesvědčit dotčené osoby, aby provedly preventivní opatření. Jiné země – jako například Rakousko a Švýcarsko – jsou prý v této věci o roky vepředu.
Povinné pojištění pro případ živelních škod jako jediné opatření k ochraně před extrémy počasí, jak to požadují spolkové země, německý pojišťovací průmysl odmítá. Značná část škod podle Asmussena vzniká z toho důvodu, že adaptace na změnu klimatu stále ještě není brána vážně. Pouze prevence může zabránit škodám, nebo snížit jejich výši. Samotná povinnost se pojistit nevyřeší žádný problém. V Německu se prý plánuje, staví a asanuje pořád ještě tak, jakoby změna klimatu a extrémní klimatické události neexistovaly.
Z tohoto důvodu předložil německý pojišťovací sektor ucelený koncept řešení. Vedle pojistné ochrany jsou stavebními kameny prevence, adaptace na změnu klimatu a řešení se státní účastí v případě přírodní katastrofy s extrémně vysokými škodami. Jedině za těchto okolností může být pojistné ve střednědobém horizontu do jisté míry stabilizováno. Ovšem pokud bude prevence a adaptace na změnu klimatu nadále zanedbávána, bude pojištění v budoucnu dražší. Pojistné by se mohlo podle Asmussena během několika let zdvojnásobit. Důraz na prevenci a adaptaci se týká ve stejné míře celého státu, spolkových zemí, obcí, ale rovněž soukromých osob a podnikatelů.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?