Dědictví a daně - dědická posloupnost, kdy a kolik se daní, odměna notáře, časový test a další informace
Dědictví - závěť a dědictví podle skupin
Během vašeho života se může stát, že zdědíte nějaký majetek, proto jsme pro vás připravili článek, který by měl shrnout informace, které při dědictví potřebujete vědět v roce 2024.
Dědit můžete podle zákona, ale pokud chcete předejít majetkovým sporům mezi dědici po smrti zůstavitele, tak lze sepsat za života závěť a ta má vždy přednost před rozdělením dědictví podle zákona. Závěť ovšem musí být platná a ideální je, když obsahuje všechny pozůstalosti. Ovšem i závětní dědic má právo dědictví odmítnout.
I v případě sepsání závěti musí svůj díl obdržet tzv. nepominutelní dědici - děti zůstavitele a nedědí-li, pak jejich potomci. Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí dostat alespoň 3/4 zákonného dědického podílu (podle skupin). Je-li zletilý, musí dostat alespoň 1/4 zákonného dědického podílu (podle skupin). Nepominutelný dědic tento podíl ve vyjmenovaných případech nemusí obdržet, například pokud neposkytl zůstaviteli pomoc v nouzi nebo vede nezřízený život.
Pokud závěť nebyla sepsaná, tak se dědictví rozděluje a dělí podle skupin níže:
- PRVNÍ TŘÍDA: děti, manžel/manželka, registrovaný partner dědí rovným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem děti tohoto dítěte (tedy vnoučata zemřelého). Pokud zemřelý děti neměl, dědí se podle druhé třídy. Manžel/manželka, registrovaný partner nemohou v první třídě dědit sami.
- DRUHÁ TŘÍDA: manžel/manželka, registrovaný partner, rodiče a osoby, které žily se zemřelým ve společné domácnosti alespoň 1 rok před smrtí a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zemřelém. Manžel/manželka, registrovaný partner má nárok na polovinu, zbytek rovným dílem. Pokud nedědí zůstavitelův Manžel/manželka, registrovaný partner ani žádný ze zůstavitelových rodičů, dědí se podle třetí třídy.
- TŘETÍ TŘÍDA: dědí rovným dílem sourozenci a osoby, které žily se zemřelým ve společné domácnosti alespoň 1 rok před smrtí a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zemřelém. U sourozenců přechází právo na jejich děti, ale ne na vnoučata.
- ČTVRTÁ TŘÍDA: prarodiče zůstavitele. Ti dědí rovným dílem.
- PÁTÁ TŘÍDA: prarodiče rodičů zůstavitele.
- ŠESTÁ TŘÍDA: vnuci sourozenců a děti jeho prarodičů (tety, strýcové)
- stát - v případě, že nikdo z výše uvedených neexistuje, tak dědictví připadá státu.
Přímá linie: manžel, manželka, děti, vnoučata, rodiče, prarodiče.
Nepřímá linie: sourozenec, strýc, teta, neteř, synovec, dítě manžela nebo manželky, manžel či manželka dítěte, rodiče manžela, manželky nebo manžel či manželka rodičů a dále osoba, která se zůstavitelem žila nejméně 1 rok před dědictvím ve společné domácnosti. Nepřímá linie jsou v podstatě všichni ostatní kromě uvedených osob v přímé linii.
Více o dědickém právu v Občanském zákoníku, Hlava III Dědické právo.
Dědictví - daně a přiznání - daň z nabytí nemovitosti, dědická daň a daň z nemovitosti
Majetek získaný v dědickém řízení je od všech daní osvobozen. Dědická daň byla od roku 2014 úplně zrušená a dědictví se aktuálně vnímá jako bezúplatné nabytí a je podle zákona osvobozeno od daně z příjmů. Při dědickém řízení ovšem mohou vzniknout náklady a to na náklady na notáře nebo odhadce.
Dědictví ale nemusí být jen majetek, ale i dluhy. Možností je si nechat od notáře vypsat soupis veškerých pozůstalostí. Tento soupis by měl obsahovat veškerý majetek včetně dluhů. Máte nárok na odmítnutí dědictví, ale pouze 30 dní od doby, co vám byla sdělena možnost odmítnutí soudem.
Pokud cena zděděné nemovitosti přesáhne hodnotu 5 milionů korun, vzniká povinnost tuto skutečnost nahlásit na finanční úřad. Pokud tak neučiníte, hrozí vysoká pokuta.
Pokud dostanete nemovitost, tak již spadá do vašeho majetku a je potřeba z ní platit daň z nemovitosti. Poprvé podáte daňové přiznání a pak vám už každý další rok finanční úřad posílá příkaz k uhrazení daně automaticky.
Po nabytí majetku se dále určitě budete zajímat o daň z nabytí nemovitosti. Od této daně jsou dědici osvobozeni také a to všech případech, které vznikly po 29.9.2020 - k tomuto dni byla totiž daň z nabytí nemovitosti zrušená kompletně.
Kalkulačka odměny notáře 2024
Pro výpočet odměny notáře můžete použít naší kalkulačku:
Dědictví a časový test - daň z příjmů
Co platí, pokud se dědic rozhodne nemovitost prodat. Podle zákona o dani z příjmů je dědic od daně z příjmů z prodeje osvobozen v případě, pokud nemovitost či družstevní byt vlastní déle než pět či deset let. Je zde velice důležitý časový test. Pokud byla nemovitost, které se dědictví týká, nabytá před 31. 12. 2020, je časový test 5 let, pokud byla nemovitost nabytá 1. 1. 2021 a později, je časový test už 10 let. Pokud je osoba, která prodává nemovitost, v přímé linii, tak se lhůta zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovitosti prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele. Pokud osoba není v přímé linii, tak se do časového testu nenačítá doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.
Příklad: Dcera zdědí dům po rodičích, ve kterém předtím přes 10 let žili, může tedy nemovitost prodat obratem a daň z příjmů za ni neplatí.
Pokud ale ovšem lhůty časového testu nedodržím (vždy je lepší se v konkrétním případě informovat a ověřit danou skutečnost), tak daň z příjmů činí 15 % v případě fyzických osob (progresivní zdanění 23 %) a 21 % u právnických osob (sazba se od roku 2024 zvýšila z 19 % na 21 %). Daň se počítá ze základu, kterým je rozdíl mezi prodejní cenou a cenou odhadu pro dědické řízení.
Příklad: Odhad nemovitosti je 2 miliony korun. Dědic, který nedodržel časový test, prodá nemovitost za 2,5 milionu korun. Základ daně je tedy půl milionu. Daň z příjmů fyzických osob je zmiňovaných 15 %. Daň by v tomto případě činila 75.000 Kč. Tuto skutečnost vyplňuji do přiznání dle paragrafu 10 zákona o dani z příjmů fyzických osob, jedná se o přílohu číslo dva.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Spotřební daň z benzínu a nafty - Kalkulačka daně 2020
- Odměna notáře v dědickém řízení
- Dědická daň 2020
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla