Komise představuje nové iniciativy pro digitální infrastrukturu zítřka
Nové iniciativy pro digitální infrastruktury zítřka
Komise dnes představila soubor možných opatření na podporu inovací, bezpečnosti a odolnosti digitálních infrastruktur. Budoucí konkurenceschopnost evropského hospodářství závisí na těchto pokročilých infrastrukturách a službách digitálních sítí, neboť rychlá, bezpečná a rozšířená konektivita má zásadní význam pro zavádění technologií, které nás přivedou do světa zítřka: telemedicína, automatizované řízení, prediktivní údržba budov nebo přesné zemědělství.
Cílem tohoto balíčku opatření v oblasti digitální konektivity je zahájit diskusi se zúčastněnými stranami, členskými státy a podobně smýšlejícími partnery o tom, jak utvářet budoucí politická opatření EU s cílem dosáhnout konsensu:
- Bílá kniha „Jak zvládnout potřeby evropské digitální infrastruktury?“ analyzuje výzvy, kterým Evropa v současné době čelí při zavádění budoucích sítí konektivity, a představuje možné scénáře pro přilákání investic, podporu inovací, zvýšení bezpečnosti a dosažení skutečného jednotného digitálního trhu.
- Doporučení o bezpečnosti a odolnosti podmořských kabelových infrastruktur představuje soubor opatření na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU, jejichž cílem je zlepšit bezpečnost a odolnost podmořských kabelů prostřednictvím lepší koordinace v celé EU, a to jak z hlediska správy, tak z hlediska financování.
EU by měla podporovat dynamickou komunitu evropských inovátorů a podporovat rozvoj integrované konektivity a kooperativních výpočetních infrastruktur. K dosažení tohoto cíle počítá bílá kniha s vytvořením sítě „propojené kooperativní výpočetní techniky“ (dále jen „síť3C“) s cílem vytvořit komplexní integrované infrastruktury a platformy pro telco cloud a edge, které by mohly být využity k organizaci vývoje inovativních technologií a aplikací umělé inteligence pro různé případy použití. Tento přístup založený na spolupráci by mohl být připraven prostřednictvím zřízení rozsáhlých pilotních projektů nebo případného nového významného projektu společného evropského zájmu v rámci výpočetního kontinua.
Je rovněž nezbytné lépe využívat synergie mezi stávajícími iniciativami, jako je významný projekt společného evropského zájmu v oblasti cloudové infrastruktury a služeb nové generace, a programy financování, jako je Nástroj pro propojení Evropy a Digitální Evropa. To by mohlo zahrnovat možnou koordinační úlohu společného podniku pro inteligentní sítě a služby (SNS) s cílem podpořit vytvoření kooperativního ekosystému konektivity a výpočetní techniky.
Kromě toho musí EU plně využít potenciál jednotného digitálního trhu v oblasti telekomunikací tím, že zváží opatření k zajištění skutečně rovných podmínek a přehodnocení oblasti působnosti a cílů svého stávajícího regulačního rámce. Tato úvaha by měla zohlednit sbližování technologií mezi telekomunikacemi a cloudem, které však podléhají různým regulačním rámcům, jakož i potřebu zajistit, aby všichni operátoři investující do digitální infrastruktury mohli mít prospěch z nezbytného rozsahu k provedení rozsáhlých investic. To by mohlo zahrnovat harmonizovanější přístup k povolovacím postupům telekomunikačních operátorů, integrovanější správu spektra na úrovni Unie a možné změny v politice velkoobchodního přístupu. Komise může rovněž zvážit opatření k urychlení vypnutí mědi do roku 2030 a k podpoře ekologizace digitálních sítí zlepšením jejich účinnosti.
V zájmu ochrany evropské síťové a počítačové infrastruktury, která je zásadním prvkem naší hospodářské bezpečnosti, by EU měla stimulovat zavádění a posílit bezpečnost a odolnost strategických podmořských kabelových infrastruktur. V návaznosti na doporučení přijaté společně s bílou knihou lze v dlouhodobém horizontu zvážit společný systém správy EU spolu s přezkumem dostupných nástrojů, které mají lépe mobilizovat soukromé investice na podporu projektů evropského zájmu.
Jako okamžité opatření reagující na výzvy členských států a zúčastněných stran se doporučení snaží zlepšit koordinaci v rámci EU, například posouzením a zmírněním bezpečnostních rizik, vytvořením souboru nástrojů pro kabelovou bezpečnost a zjednodušením postupů pro udělování povolení. Kromě toho Komise na podporu opatření navazujících na doporučení zřizuje odbornou skupinu pro infrastrukturu podmořských kabelů, složenou z orgánů členských států.
Další kroky
Komise dnes zahájila veřejnou konzultaci o 12 scénářích uvedených v bílé knize. Konzultace bude ukončena dne 30. června 2024. Příspěvky budou zveřejněny a budou přispívat k budoucím politickým opatřením.
Pozadí
EU již přijala několik opatření na podporu přechodu tradičních sítí konektivity na infrastruktury budoucnosti:
- Dne 23. února 2023 zahájila Komise rozsáhlou průzkumnou konzultaci o budoucnosti odvětví konektivity a jeho infrastruktury, jejíž výsledky byly zveřejněny v říjnu 2023.
- Spolu s konzultací Komise rovněž předložila akt o gigabitové infrastruktuře (GIA), o němž bylo dosaženo politické dohody dne 5. února 2024, tedy rok po návrhu. GIA zavádí soubor opatření ke zjednodušení a urychlení zavádění sítí s velmi vysokou kapacitou, což snižuje administrativní zátěž a náklady na zavádění.
- Dohoda byla uzavřena současně s přijetím doporučení o podpoře regulace gigabitového připojení (dále jen „doporučení o gigabitovém připojení“), které vnitrostátním regulačním orgánům poskytuje pokyny, jak koncipovat povinnosti týkající se nápravy velkoobchodního přístupu pro operátory s významnou tržní silou.
- Kromě toho EU přijala opatření k posílení našeho páteřního propojení například prostřednictvím partnerství Global Gateway, která zajišťují vysoce kvalitní propojení se všemi částmi Unie, včetně nejvzdálenějších regionů, ostrovů, členských států s pobřežím a zámořských zemí a území. Partnerství Global Gateways financované z Nástroje pro propojení Evropy podporuje klíčové infrastruktury, jako jsou podmořské kabely.
Pro více informací
Bílá kniha „Jak zvládnout potřeby evropské digitální infrastruktury?“
Doporučení o bezpečnosti a odolnosti podmořských kabelových infrastruktur
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Evropská občanská iniciativa: Komise rozhodla o registraci nové iniciativy týkající se ochrany základních práv na hranicích EU
- Elektronické zdravotnictví: Komise a WHO zahájily přelomovou iniciativu v oblasti digitálního zdraví s cílem posílit celosvětovou zdravotní bezpečnost
- Evropa připravená na digitální věk: Komise navrhuje nová pravidla pro digitální platformy
- Evropská komise: Nová konzultace ohledně digitálního kompasu pro podporu digitální transformace EU
- Evropská občanská iniciativa: Komise rozhodla o registraci iniciativy, která žádá lepší ochranu koní
- Evropská občanská iniciativa: Komise se rozhodla zaregistrovat iniciativu za zdanění velkého majetku v EU
- Stav Unie: Komise navrhla Cestu k digitální dekádě, aby se dosáhlo digitální transformace EU do roku 2030
- Komise investuje téměř 2 miliardy eur z programu Digitální Evropa do podpory digitální transformace
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory