Liberec má šest možností obnovy lanovky na Ještěd (video)
Studie proveditelnosti od libereckého ateliéru SIAL, k níž se vyjadřujete také VY, občané města, se stane jedním z klíčových dokumentů, na základě kterého se vedení města a zastupitelstvo rozhodne, jak bude vypadat budoucí podoba nové lanové dráhy na Ještěd. Ještě předtím ale musí dojít k prodeji lanovky, kterou dosud vlastní České dráhy.
Studii představili zástupci města, primátor Jaroslav Zámečník a náměstek Jiří Janďourek a samozřejmě SIAL architekti a inženýři. Zvláštním hostem byla Anna Marešová, designérka lanovky na Petřín. „Už před časem jsme jasně slíbili, že studii chceme veřejně prezentovat občanům a zároveň, že nás zajímají všechny připomínky, které k ní můžeme jako zpětnou vazbu dostat. Všechny pak zpracovatelé ze studia SIAL zapracují a pak přijde na řadu rozhodnutí rady, která musí najít shodu v tom, pro jakou z variant se rozhodneme,“ vysvětluje primátor Jaroslav Zámečník.
Podněty a připomínky můžete zasílat přes formulář na webu města: www.liberec.cz/lanovka/
Najdete zde ke stažení i prezentaci z představení studie. Další informace budeme postupně doplňovat.
Studio SIAL, jehož historie je spjata mimo jiné s osobností architekta a klíčového řešitele světově uznávané stavby horského hotelu a vysílače Ještěd, Karla Hubáčka, představilo 3, respektive 6 variant, jakou cestou se město může vydat. „Jakmile dojde k převodu majetku na město, můžeme začít postupně řešit další kroky. V první řadě se musíme ve vedení města a v radě shodnout na tom, jaký typ lanovky a v jakém rozsahu dostane zelenou. Nechat zpracovat co nejpřesnější rozpočet a v neposlední řadě také najít způsob, jak chceme a můžeme lanovku do budoucna provozovat nebo někomu pronajímat, aby se o to sám postaral. Možností je celá řada a věřím, že s kolegy najdeme ten nejlepší model jak pro město, tak jeho občany,“ říká liberecký primátor Jaroslav Zámečník.
Tři varianty jsou ve stávající trase dlouhé bezmála 1,2 kilometru a tři stejné v prodloužené trase o 770 metrů ke konečné tramvaji v Horním Hanychově. V jedné variantě se počítá se zachováním kyvadlového provozu dvou kabin, kdy každá pojme 50 nebo 70 lidí. V druhé je navržený oběžný systém s 12 či 17 kabinami, kdy každá bude mít kapacitu deset lidí. V třetí nazývané tramvaj by byla jedna kabina zavěšená na dvou lanech pro 80 nebo 100 lidí.
Město už oslovilo i několik renomovaných institucí a firem, jako například Národní rozvojovou banku, Czechinvest, Technickou univerzitu v Liberci, ale i několik dalších specialistů na tuto problematiku, aby nám pomohli s vypracováním kvalitního podnikatelského záměru. „Ten by měl radním města pomoci v rozhodnutí, zda má by měl Liberec lanovku do budoucna provozovat například sám, třeba prostřednictvím nově založené vlastní společnosti či dopravního podniku, nebo ji přenechat strategickému partnerovi, případně vsadit kombinaci obou těchto cest. Chceme mít zkrátka kvalitní a odborná doporučení a data, abychom v zájmu města rozhodli co nejlépe,“ dodává primátor.
Videozáznam z představení studie proveditelnosti a diskuze
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?