Export (export.cz)
Export  |  12.02.2024 09:10:00

Srbsko plánuje „skok do budoucnosti“.Prezentuje nový investiční plán


Srbská administrativa nedávno prezentovala nový investiční plánSrbsko 2027 – Skok do budoucnosti“. Koncepčně se dokument snaží navázat na investiční plán z roku 2019Srbsko 2025. Pro české společnosti srbské plány mohou znamenat celou řadu obchodních příležitostí, a to nejen ve spojitosti s přípravami na bělehradské EXPO 2027. Další šance přinášejí oblasti informačních a komunikačních technologií, zdravotnictví či obnovitelné energetiky.

Srbsko mimo jiné chystá rozsáhlou modernizaci porodnic. Foto: Shutterstock

Výše investičních plánů, až 18 miliard eur, se rovná jednoročnímu srbskému státnímu rozpočtu. Plán, který zahrnuje 6 prioritních oblastí (životní úroveň, modernizace ekonomiky, infrastruktura, industrializace, zemědělství a ochrana životní prostředí s důrazem na energetické projekty, EXPO 2027), počítá se zdvojnásobením průměrné mzdy i důchodů či růstem nominálního HDP až na téměř 100 miliard eur. Velkému prostoru se v investičním plánu dostává také infrastrukturním projektům, IT a zdravotnictví. EXPO 2027 je samostatnou kapitolou a referenčním bodem, ke kterému mnoho investic směřuje.

OD REFORMY ZDRAVOTNICTVÍ K PODPOŘE VĚDY

Z pohledu českých zájmů je možné vypíchnout několik potenciálně zajímavých oblastí. Srbská administrativa reaguje na veřejnou diskuzi a kromě jednorázového navýšení rodičovského příspěvku počítá s rekonstrukcí všech porodnic, navýšením rozpočtu na boj se vzácnými chorobami či nákupem nových mamografů a přístrojů pro magnetickou rezonanci.

V oblasti ICT se plánují investice až 100 milionů eur, dalších 150 milionů eur má být vyčleněno na výstavbu nových vědeckých parků v Niši, Kruševaci, Kragujevaci a Čačaku a rozvoj těch existujících v Bělehradě a Novém Sadu. Speciálního významu se dostává biomedicíně a vlajkovému projektu vědeckého kampusu BIO4. Na tento projekt, který má být dokončen v roce 2026, bylo srbskou administrativou vyčleněno 450 milionů eur. Důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů energie je dalším z bodů plánu – zde stojí za zmínku upozornit na záměr výstavby nové vodní reverzibilní elektrárny – příprava projektu Bistrica a Djerdap 3.

EXPO 2027 V BĚLEHRADĚ

Bělehradské EXPO 2027 je bodem samo o sobě. „Skok do budoucnosti“ počítá s investicemi v řádu miliard eur do přípravy technického EXPO, které se má dle plánu rozkládat na ploše 250 hektarů. Pro české firmy se zde otevírá několik možných projektů. V prvé řadě může jít o dodávky 9 vlakových souprav pro chystané železniční spojení mezi letištěm a centrem města. Srbská strana také velice stojí o kontakty na společnosti, které by se mohly podílet na výstavbě stánků pro jednotlivé země. Zde třeba upozornit na to, že vzhledem k charakteru výstavy je třeba počítat s tím, že výstavní plocha pro jeden stánek je omezena na 1000 m2. Tyto stánky navíc nemohou mít více než 1 patro. Velvyslanectví ČR v Bělehradě zde velice rádo propojí případné zájemce s odpovědným odborem na srbském ministerstvu financí, které má tyto věci na starost.

Přesné znění investičního plánu doposud nebylo oficiálně zveřejněno, a proto ještě není možná konkretizace bodů zmíněných výše. Doporučujeme proto českým společnostem sledovat kroky srbského ministerstva financí i očekávané vydání investičního plánu v úředním věstníku. Společnosti se zájmem o výstavbu stánků na EXPO 2027 rádi propojíme s relevantními hráči a odpovíme na další případné dotazy spojené se srbským trhem.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688