S produktivitou to vypadá dobře, rozpočtové deficity nejsou nejdůležitější téma (Krugman) (video)
Paul Krugman uvedl, že americká ekonomika se z krátkodobého pohledu nachází v nejlepší situaci od devadesátých let. Silný ekonomický růst totiž doprovází ochlazování inflačních tlaků. V souvislosti s volbami pak zmínil, že v následujících čtyřech letech je nutné se věnovat dlouhodobému potenciálu ekonomiky a souvisejícím investicím.
Ekonom uvedl, že nepatří mezi experty, podle kterých rozpočtové deficity nehrají nikdy velkou roli. V současné době má ovšem za to, že tyto deficity nepředstavují to nejdůležitější téma. Udržitelnost vládních dluhů totiž do nemalé míry závisí na poměru ekonomického růstu k sazbám. A Krugman v této souvislosti poukázal na očekávané klesající sazby na straně jedné a dobrý růstový výhled na straně druhé. K němu by měl přispívat i růst produktivity, který podle Krugmana „vypadá dobře“.
„Příběh zodpovědné fiskální politiky, která stála za boomem devadesátých let, je hezký. Ale neexistuje nic, co by jej podporovalo,“ míní Krugman. A jak vnímá rozdíly v ekonomické politice Bidena a Trumpa? Ekonom odpověděl, že Trumpovy návrhy mířící směrem k protekcionismu by působily škodlivě: Biden je pak podle něj politikem, který by byl v Evropě považován za sociálního demokrata. Mimo jiné totiž prosazuje větší sociální podporu ze strany státu a vyšší míru zdanění nejvyšších příjmových skupin. Trump je „běžný republikán, který chce snižovat daně a nechce utrácet peníze pro lidi.“
Krugman v souvislosti s Trumpovými nápady na 10% plošná cla na dovoz zboží do USA uvedl, že ekonomické modely a zkušenosti ukazují na mírný dopad nízkých cel na ekonomickou aktivitu. Způsobují určité změny v chování spotřebitele a soukromého sektoru jako celku, ale jejich dopad je omezený. Na to, aby byl skutečně znatelný, „se musíte dostat výrazně nad 10 %.“ Pokud by pak bylo cílem eliminovat obchodní deficity tak, jak o tom hovoří Trump, musela by cla podle Krugmana být mnohem vyšší než 10 %. V podstatě by musela zablokovat mezinárodní obchod.
Ekonom se domnívá, že kdyby Spojené státy skutečně zavedly plošná 10% cla na dovozy zboží, výrazně by to ovlivnilo jejich mezinárodní pozici a mělo by to geopolitické důsledky. Přitom se hovoří o tom, že v případě čínských dovozů by tarify mohly dosáhnout 60 %, což už by podle ekonoma neslo „výrazné negativní důsledky“.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?