Tuzemský maloobchod i německý průmysl v prosinci zklamali (Komentář)
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření pouze o 0,2 % po listopadových +0,7 %. Listopadový růst byl navíc revidován směrem dolů z původních +1 % m/m. Ve výsledku lze nově zveřejněná data hodnotit jako zklamání, když jsme pro prosinec očekávali silnější meziměsíční vzestup o 0,7 %. V meziročním srovnání byly tržby po očištění o rozdílný počet pracovních dní vyšší o 1,6 %, zatímco tržní konsensus počítal s růstem o 0,7 %. Na lepším meziročním výsledku oproti konsensu se ale podílel technický a velmi těžko predikovatelný vliv rozdílného počtu pracovních dní. Sezonně očištěná data, na základě kterých jsou počítány meziměsíční dynamiky, ukazují na meziroční růst o 0,6 %, což by naopak bylo mírně pod konsensem. Spotřebitelská poptávka reprezentovaná vývojem maloobchodních tržeb tak sice rostla již třetí měsíc v řadě, avšak stále pouze pozvolným tempem. Více jsme prosincové maloobchodní tržby komentovali zde: https://bit.ly/Retail_Dec23.
Německá průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně poklesla o výrazných 1,6 % po listopadovém snížení o 0,2 %. Oproti očekávání trhu tak byl prosincový pokles trojnásobný (konsensus činil -0,5 % m/m). Pesimismus prosincového výsledku jen nepatrně zmírňuje vzestupná revize listopadového poklesu z původních -0,7 % m/m. Meziročně pak byla průmyslová produkce nižší o 3 %. Z hlediska struktury nižší výkon vykázal jak zpracovatelský průmysl (-1,5 % m/m), tak i stavebnictví (-3,4 % m/m), které je v Německu do průmyslové produkce rovněž zahrnováno. Výrobě automobilů se ale v prosinci dařilo, když ta v Německu meziměsíčně vzrostla o 4 %.
Americký dolar dnes mírně slábnul. Oproti společné evropské měně však odepsal pouze zhruba 0,1 %. Rekordní aukce amerických státních dluhopisů a slabá data z německého průmyslu přitom hrála dolaru do karet. Nakonec však pravděpodobně spíše převážil trend postupného zmírňování sázek trhu na snižování sazeb Fedu, který podpořila nadále silná data z americké ekonomiky a také prohlášení představitelů centrální banky. Česká koruna dnes oslabila o přibližně 0,2 % a vůči euru se její kurz pohyboval mírně pod hladinou 25 CZK/EUR. Vliv mohlo mít zklamání ohledně slabého meziměsíčního růstu tuzemských maloobchodních tržeb. V oslabování pokračoval rovněž maďarský forint, který během dneška odepsal 0,5 %. Výjimkou ve středoevropském regionu tak byl polský zlotý, jehož kurz zůstal zhruba beze změny. Překvapení na trh se zlotým nevnesla tamní centrální banka, která v souladu s očekáváními ponechala úrokové sazby beze změny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?