OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  25.01.2024 13:26:21

UNIQA uchránila 100 milionů korun před nepoctivci. Jakým způsobem se podvádí?

V loňském roce řešila UNIQA v ČR a SR celkem bezmála 2 800 nových sporných kauz z nahlášených pojistných událostí. Uzavřeno bylo 1 016 případů se závěrem, že šlo o pokus o pojistný podvod. Podařilo se tak uchránit celkovou částku ve výši 100,5 milionu korun.

Podvodníci v Česku 

V Česku UNIQA rozplétala 2095 nových nejednoznačných škod klientů, tedy meziročně asi o 43 % více. Přitom sporné události šly napříč různými druhy pojištění, nejvíce však bylo kauz v pojištění aut a v pojištění majetku.

V roce 2023 se podařilo ukončit 755 šetřených případů se závěrem, že šlo o pokus o pojistný podvod (meziročně +5 % případů). Řada z nich byla ještě z předchozích let. Celkem se povedlo pojišťovně ušetřit 63,8 milionu korun, které díky prokázání nekalého jednání odmítla vyplatit klientům. Meziročně se částka navýšila o 64 %.

Průměrná částka na jeden odhalený podvod činila loni v ČR asi 87 tisíc korun; i tento ukazatel stoupl ve srovnání s rokem 2022 o více než polovinu. Nejvyšší uchráněná hodnota pocházela loni z pojištění majetku (necelých 18,7 milionů korun; podíl 29,3 % na počtu odhalených případů). Tento segment vykázal loni i nejvyšší hypotetickou průměrnou fingovanou škodu 253 000 korun. Bezmála čtvrtinu škod přinesly pokusy oklamat UNIQA v životním a úrazovém pojištění; téměř pětina případů pocházela z havarijního pojištění.

Úhrnná výše škod, jejichž výplatu UNIQA kvůli pokusu o podvod neuskutečnila, meziročně nejvíce vzrostla u pojištění odpovědnosti (na trojnásobek), zatímco u životního a úrazového pojištění, u povinného ručení a u pojištění majetku stoupla obdobně o více než 80 %. I když zastoupení počtu škod z havarijního pojištění bylo vysoké, celková hodnota podvodů meziročně naopak klesla cca o 8 %.

Slovensko dotahuje

Slovenští kolegové UNIQA šetřili loni celkem 663 nestandardních škodních hlášení, meziročně o 17 % více. Nejvíce sporných událostí bylo v pojištění aut a v majetkovém pojištění. Naopak pojištění odpovědnosti a životní pojištění zaznamenalo úbytek problematických případů. Během roku 2023 bylo řádně ukončeno šetření u 261 kauz s prokázaným kriminálním pozadím (oproti 2022 +18 %). Celkem UNIQA ušetřila pojistná plnění v souhrnné částce 1,44 milionu EUR (asi 35,3 milionu korun). Suma vzrostla meziročně o více než třetinu (+37,5 %).

Průměrná částka pokusu o podvod činila 5 535 EUR (asi 136 000 korun; meziročně o bezmála 16 % více). Nejvyšší průměrná uchráněná hodnota pocházela loni na Slovensku, stejně jako v sousední ČR, z fingované majetkové škody a dosáhla úrovně 6 607 EUR (161 430 korun). Největší podíl na celkové částce ušetřené za podvodné škody pocházela ze životního a úrazového pojištění (30 %), a to i přes pokles počtu nových sporných událostí. Dále vévodí v uspořené hodnotě obory pojištění majetku s povinným ručením (zastoupení v celkové uchráněné částce shodně přibližně po více než 25 %).

„Loňský vývoj v obou zemích můžeme znovu přičíst mixu negativních ekonomických vlivů. Stále trvá evidentní snaha vylepšovat si svou finanční situaci na úkor pojišťoven. Podobně jako v roce 2022 stoupl počet šetřených případů, současně ovšem podstatně narostla i průměrná částka připadající na jeden pokus o podvod. Ukazuje se, že klienti měli loni ještě větší kuráž a uplatňovali vyšší fingované škody. Pro útvar šetření nestandardních škod UNIQA to znamená vyšší objem práce na více kauzách a současně často i náročnější šetření a dokazování,“ komentovala výsledek Ivana Glombová, Fraud Manager UNIQA.

Příklady nepoctivého jednání klientů

Klient uplatnil škodu z obecné občanské odpovědnosti, k níž mělo dojít při stěhování přátel. Při nošení kusů nábytku zakopl nešťastně o vedle stojící velkoformátovou kvalitní televizi se zakřivením obrazovky v deklarované ceně 180 000 korun. Vzhledem k mimořádné ceně bylo provedeno detailní šetření a požadovány doklady a fotodokumentace k případu. Ty však byly zfalšovány se záměrem obelstít pojišťovnu a vymámit vysokou kompenzaci. Ve skutečnosti byla hodnota televize „zřícené při zakopnutí“ necelých 2 000 korun. Pachatelé jsou trestně stíháni.

Klientka si uzavřela rizikové životní pojištění. Zanedlouho uplatnila nárok na pojistné plnění z rizika invalidity v důsledku úplné ztráty zraku. Podle dokumentace nicméně nešlo o případ náhlého oslepnutí. Revizní lékaři si vyžádali další dokumentaci, z níž bylo prokázáno, že klientka postupně přicházela o zrak už dlouhodobě a byla kvůli tomu v péči lékařů. Při vstupu do pojištění však tuto diagnózu schválně zatajila a pokusila se vymoci neoprávněně finanční prospěch. Díky pečlivosti likvidátorů ušetřila UNIQA částku bezmála milion korun.

Klient pojistil dům před cca 12 lety. Dva roky po sjednání chtěl od pojišťovny pojistné plnění za poškození budovy. Nicméně tehdy bylo zjištěno, že k němu došlo už před vstupem do pojištění. Loni lokalitu postihlo zemětřesení. Zákazník vycítil příležitost pokusit se oklamat UNIQA znovu. Své tvrzení o poškození konstrukce podpořil čestným prohlášením a vyjádřením statika, že praskliny mohly být způsobeny otřesy země. Nicméně pojišťovna sáhla do archivu a zjistila, že uplatňované škody jsou zcela totožné s těmi z doby před 10 lety. Pojistné plnění ve výši 2 miliony korun bylo odmítnuto.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Zprávy o koruně

17.05.2024 Poklidné obchodování na koruně (ČSOB-Dealing) Měny-forex

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Čt 12:00  Kolik stojí repatriace nemocných ze zahraničí (Německo) OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
St 17:00  Swiss Re Institute k přírodním katastrofám v roce 2023 OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Út 19:47  Zemřel jeden ze zakladatelů pojišťovny Allianz Jiří Charypar OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Po 17:00  Dvě ze třech aut z Německa jsou bouraná (CEBIA) OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688