Evropská spotřebitelská důvěra se odráží ode dna, i tak je ale velmi nízká (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek nabídne pouze indikátory sentimentu. Spotřebitelská důvěra v eurozóně by se měla třetí měsíc v řadě zvýšit. Přesto ale bude pravděpodobně odpovídat nízkým úrovním z dob vypuknutí války na Ukrajině. V USA bude zveřejněn indikátor důvěry ve zpracovatelském průmyslu od richmondského Fedu. Ten by měl po předchozím strmém poklesu během listopadu a prosince vykázat za leden mírnou korekci.
Mezi evropskými spotřebiteli stále převládá pesimismus
První odhad spotřebitelské důvěry v eurozóně za leden by měl ukázat na další zlepšení. Podle tržního konsensu došlo u indikátoru od Evropské komise k nárůstu z -15,0 % na -14,3 %. Šlo by tak o třetí měsíc v řadě, kdy se důvěra spotřebitelů zlepšovala poté, co od srpna do října loňského roku klesala. Pokud by se očekávání trhu naplnila, tak by se lednová úroveň nacházela mírně nad tou z července. Což by ale zároveň znamenalo, že spotřebitelská důvěra se pohybuje na úrovních z února až března roku 2022, kdy došlo k výraznému poklesu vlivem války na Ukrajině. To jen dokládá přetrvávající pesimismus mezi evropskými spotřebiteli. Důvodem je stále relativně vysoká inflace, pokles reálných příjmů a očekávání slabého výkonu evropské ekonomiky v letošním roce.
Polskému průmyslu se v prosinci dařilo
Prosincový výsledek polského průmyslu pozitivně překvapil silným meziměsíčním nárůstem. Ten po sezonním očištění dosáhl +2,9 %. V meziročním vyjádření byla ale stále tamní průmyslová produkce o 3,9 % nižší. Konsensus však počítal s meziročním poklesem o 5,8 %. Za celý rok 2023 pak polský průmysl propadl o 1,5 %, což je zhruba obdobná výše, kterou lze očekávat i pro Česko. Před zveřejněním prosincového vývoje českého průmyslu, k čemuž dojde až v prvním únorovém týdnu, to však nemusí být indikace toho, že stejně dobře dopadne i tuzemský výsledek. Růst polského průmyslu byl totiž dán hlavně energetickým sektorem. U našeho východního souseda byl zveřejněn také vývoj průměrné mzdy. Ten byl sice oproti konsensu (+12,1 % y/y) v prosinci nakonec nižší, když dosáhl +9,6 % y/y, přesto se ale nadále jedná o silný údaj. Vývoj polských maloobchodních tržeb ale i tak za očekáváními výrazně zaostal. V prosinci tržby meziročně vzrostly v nominálním vyjádření pouze o 0,5 % oproti očekávaným 4,9 % y/y. V reálném vyjádření pak došlo k meziročnímu poklesu o 2,3 %.
Obchodování na devizových trzích bylo včera velmi klidné. Kalendář makroekonomických dat byl z globálního úhlu pohledu prázdný a po rušném minulém týdnu utichly i hlasy z centrálních bank. Vliv na to má i mediální karanténa evropských bankéřů před čtvrtečním zasedáním ECB, které je, společně s prvním odhadem amerického HDP za poslední loňské čtvrtletí, nejdůležitější událostí tohoto týdne. Hlavní měnový pár eura k americkému dolaru tak včera zůstal v podstatě beze změny, což platilo i pro českou korunu. Její kurz se nadále pohyboval mírně nad 24,7 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint vůči euru nepatrně oslabily, a to v rozsahu 0,1-0,2 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory