Průmyslové ceny v Německu a Polsku pokračují v poklesu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek nabídne spíše druhořadá data. Zveřejněn bude prosincový vývoj cen průmyslových výrobců v Německu a Polsku. Ten by měl potvrdit pokračují ústup inflačních tlaků v produkční sféře. V USA pak bude zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské důvěry za leden od Michiganské univerzity či další data z nemovitostního trhu. Pokračovat bude posledním dnem také výroční konference Světového ekonomického fóra v Davosu. Od představitelů ECB se však nic dalšího o vývoji úrokových sazeb nedozvíme, neboť ti se již nacházejí v mediální karanténě (před zasedáním, které se koná příští čtvrtek).
Dnešní kalendář toho moc nenabídne
Ceny průmyslových výrobců v Německu a Polsku vykáží další pokles. V Německu podle očekávání trhu došlo v prosinci k meziměsíčnímu poklesu průmyslových cen o 0,4 % a v Polsku o 0,6 %. Obdobnými tempy se přitom ceny snižovaly také měsíc předtím. K pokračujícímu sestupnému trendu ve vývoji průmyslových cen přispívají nižší ceny komodit na světových trzích včetně těch energetických a rovněž slabší poptávka po průmyslovém zboží. V meziročním srovnání by tak německé ceny měly být nižší o výrazných 8 % a ty polské o 5,8 %.
Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají
Další silná data z amerického trhu práce přispěla k posílení dolaru. Vůči euru si včera americký dolar připsal zhruba 0,2 %. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden dosáhl 187 tis., nejméně od září 2022, a oproti tržnímu konsensu byl tak o 18 tis. nižší. Jde o další ze série nad očekávání dobrých dat z amerického trhu práce. K těm se navíc přidávají ještě další předstihové indikátory, jako je třeba předevčírem zveřejněný silný růst maloobchodních tržeb za prosinec. Data z reálné ekonomiky tak na bezprostřední hrozbu recese ekonomiky USA neukazují. To se promítá i do očekávání ohledně vývoje dolarových sazeb, když investoři postupně ustupují ze svých sázek na první snížení úrokových sazeb Fedu již březnu. Nyní už trh zaceňuje pouze 50% šanci na březnový pokles sazeb, zatímco na začátku týdne to bylo ještě 80 %. Do konce roku ale i tak finanční trh zaceňuje snížení úrokových sazeb o přibližně 125 bb. Očekávání ohledně dalších kroků ECB se tento týden vyvíjela opačným směrem. Hned několik jejích představitelů včetně prezidentky Lagardeové na ekonomickém fóru v Davosu připustilo, že k prvnímu snížení sazeb může dojít kolem poloviny letošního roku. Na prosincovém zasedání ECB přitom podle slov Lagardeové ještě snižování sazeb vůbec diskutováno nebylo. Stejně jako v případě Fedu finanční trh nyní zaceňuje snížení evropských sazeb do konce roku v souhrnu o zhruba 125 bb, s 80% šancí na první snížení již v dubnu. Většina představitelů ECB, což potvrdil i včera zveřejněný záznam z prosincového zasedání, však považuje očekávání trhu za příliš optimistická a nekonzistentní s prognózou ECB. Celkově dění kolem dvou globálních centrálních bank a významnější posun očekávání ohledně ECB tento týden nahrává silnějšímu dolaru.
Ve středoevropském regionu bylo včera obchodování poměrně klidné. Všechny tři měny pod tlakem slabšího eura ztrácely, avšak jen nepatrně. Česká koruna i polský zlotý vůči společné evropské měně oslabily pouze o 0,1-0,2 %. Maďarský forint pak ztratil zhruba 0,5 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?