Marie Šimuničová (Kurzy.cz)
Důchody a penzijní  |  31.01.2024 06:20:00

Přehled dob důchodového pojištění a dokládání dob důchodového pojištění, započítání nezaměstnanosti

Dosažení důchodového věku je jen jednou z podmínek pro nárok na důchod. Druhou podmínkou je být minimálně po určitou dobu plátcem důchodového pojištění. Splnění této podmínky lze sledovat pomocí přehledu dob důchodového pojištění.

 

Přehled dob důchodového pojištění

Díky přehledu dob důchodového pojištění můžete průběžně kontrolovat, zda jsou ve vašem přehledu informace o vašich platbách důchodového pojištění. Výpisem tak můžete například ověřit, zda zaměstnavatel zaslal ČSSZ doklady o vaší minulé výdělečné činnosti, nebo třeba zjistit doby neevidované. Můžete tak orientačně zjistit, zda splňujete, či jak se blížíte k minimální době důchodového pojištění, které je zásadní při výpočtu nároku na důchod.

Co přehled dob důchodového pojištění zahrnuje:

Přehled dob důchodového pojištění obsahuje informace o odpracovaných letech včetně některých náhradních dobách, od roku 1986 zahrnuje i přehled výše příjmů, vyloučené doby (např. dočasná pracovní neschopnost) a jiné.

 

Co přehled dob důchodového pojištění nezahrnuje:

Přehled naopak nezahrnuje například některé náhradní doby pojištění, což jsou doby, ve kterých nebylo pojistné odváděno, přesto se tato doba mohla zcela nebo částečně započítat do důchodového pojištění. Tyto doby však nemusí být v přehledu zahnuté, jelikož nemusí být evidovány průběžně a do pojištění se započítají až v době zažádání o nárok na důchod. Mezi tyto náhradní doby patří například studijní období, péče o dítě, vojenská služba a jiné.


Zdroj infografiky: Pixabay, koláž Kurzy.cz, Licence:CC-BY(uveďte autora)

Podrobněji o tom, co vše přehled dob důchodového pojištění zahrnuje


Jak přehled dob důchodového pojištění získat:

Stav dob důchodového pojištění evidovaných v ČSSZ je možné zjistit dvěma způsoby:

  1. Online přes ePortál ČSSZ - lze využít jen s datovou schránkou nebo zřízenou identitou občana)
  2. Požádat o informativní osobní list důchodového pojištění, který ČSSZ zasílá jednou ročně zdarma na žádost.


Nezaměstnanost

Nezaměstnanost může výši důchodu negativně ovlivnit nebo i nárok na důchod zcela eliminovat. Toto se odvíjí od celkové délky nezaměstnanosti v průběhu života, a také od toho, zda člověk byl nebo nebyl veden jako uchazeč o zaměstnání v evidenci Úřadu práce ČR.

Je samozřejmě běžné, že je jedinec je ve svém životě po určitou dobu nezaměstnaný, ať už z důvodu vyhazovu, či vlastní výpovědi. To však ještě neznamená, že tato skutečnost okamžitě ovlivní jeho nárok na důchod. Vždy záleží na tom, jak byla dlouhá doba, po kterou byl v součtu za celý svůj život nezaměstnaný. Nemusíte se tak bát, že kvůli krátkému pracovního výpadku se váš důchod sníží či nebude vyplácen vůbec.

V tomto případě se rozlišují dva typy nezaměstnaností, jsou jimi nezaměstnanost evidovaná a neevidovaná. Rozdíl v těchto dvou nezaměstnaností je v tom, zda se nezaměstnaná osoba přihlásí do evidence ÚP ČR, či nikoliv. V případě, že se osoba do evidence nepřihlásí, je možné, že dlouhodobější nezaměstnanost může negativně ovlivnit nárok na důchod.

V případě, že je jedinec evidovaný na ÚP ČR, je k němu důchodové pojištění vstřícnější a jedinec může být nezaměstnaný v určitém zákonem stanoveném rozsahu, tak, že se tato doba eviduje jako náhradní doba pojištění, a je tak započítána pro nárok na důchod.

Jak přesně ovlivňuje nezaměstnanost důchod?

 

Chybějící informace v evidenci důchodového pojištění

Může se stát, že v přehledu důchodového pojištění nebudou všechny skutečnosti, o kterých jste přesvědčeni, že by být měly.

Pokud jde o evidenci  studia, vojenské a civilní služby, péče o dítě do 4 let věku, a nebo péče o osobu závislou na péči jiné osoby, pak tyto doby nebývají součástí výpisu důchodového pojištění až do počátku důchodového řízení a ČSSZ je dopisuje až zpětně při reálné žádosti o důchod.

Pokud však v důchodovém pojištění chybějí informace o vašem zaměstnání, je dobré to začít včas řešit.

V případě absence informace o důchodovém pojištění se obraťte na zaměstnavatele a vyzvěte ho ke splnění jeho povinnosti, nebo požádejte OSSZ, která zaměstnavatele vyzve sama. Může se však stát, že zaměstnavatel již neexistuje, či není dostupný, v takovémto případě OSSZ převezme vaše doklady, které máte k dispozici a zahájí šetření.

Způsob dokládaní dob zaměstnání se liší v různých obdobích, například informace o zaměstnání týkající se roku 1985 a dřívějšího, stačí doložit např. pracovní smlouvou s dokladem o ukončení pracovního poměru, potvrzením o zaměstnání, nebo výplatními páskami.

Podrobněji o tom jak postupovat při dokládaní dob důchodového pojištění

  

 

 

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688